M/S Kopalnia Czeladź: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 4: Linia 4:


==Historia jednostki==
==Historia jednostki==
Statek typu „Liberty” zbudowany został w [[1943]] roku w stoczni Bethlehem Fairfield Shipyard Inc. w Baltimore w stanie Maryland (USA) pod numerem budowy nr 2242, gdzie otrzymał nazwę „John Russel Pope”. Był to drobnicowiec o napędzie parowym.  W dniu 30 stycznia [[1961]] roku w Jarrow podniesiono na nim polską banderę i otrzymał nazwę „Kopalnia Czeladź”. Zakupiony został z Funduszu Antyczarterowego i pływał w Polskiej Żegludze Morskiej w trampingu oceanicznym, a także na „moście węglowym” do Danii. W [[1973]] roku, po zakończeniu ostatniego rejsu, został sprzedany w Szkocji na złom.
Statek typu „Liberty” zbudowany został w [[1943]] roku w stoczni Bethlehem Fairfield Shipyard Inc. w Baltimore w stanie Maryland (USA) pod numerem budowy nr 2242, gdzie otrzymał nazwę „John Russel Pope”. Był to drobnicowiec o napędzie parowym.  W dniu 30 stycznia [[1961]] roku w Jarrow podniesiono na nim polską banderę i otrzymał nazwę „Kopalnia Czeladź”. Zakupiony został z Funduszu Antyczarterowego i pływał w Polskiej Żegludze Morskiej w trampingu oceanicznym, a także na „moście węglowym” do Danii. W [[1973]] roku, po zakończeniu ostatniego rejsu, został sprzedany w Szkocji na złom. Oznaczenie s/s (ang. screw steamer) przed nazwą „Kopalnia Kazimierz” oznacza statek parowy o napędzie śrubowym.


==Dane techniczne:==
==Dane techniczne:==

Wersja z 21:00, 13 wrz 2018

Statek s/s Kopalnia Czeladź - statek Polskiej Żeglugi Morskiej.

s/s Kopalnia Czeladź

Historia jednostki

Statek typu „Liberty” zbudowany został w 1943 roku w stoczni Bethlehem Fairfield Shipyard Inc. w Baltimore w stanie Maryland (USA) pod numerem budowy nr 2242, gdzie otrzymał nazwę „John Russel Pope”. Był to drobnicowiec o napędzie parowym. W dniu 30 stycznia 1961 roku w Jarrow podniesiono na nim polską banderę i otrzymał nazwę „Kopalnia Czeladź”. Zakupiony został z Funduszu Antyczarterowego i pływał w Polskiej Żegludze Morskiej w trampingu oceanicznym, a także na „moście węglowym” do Danii. W 1973 roku, po zakończeniu ostatniego rejsu, został sprzedany w Szkocji na złom. Oznaczenie s/s (ang. screw steamer) przed nazwą „Kopalnia Kazimierz” oznacza statek parowy o napędzie śrubowym.

Dane techniczne:

- Nośność: 10940 ton / 11115 DWT (ang. deadweight tonnage)

- Pojemność brutto: 7271 ton

- Długość całkowita: 134,6 m

- Szerokość b.d.

- Zanurzenie b.d.

- Rodzaj napędu: b.d.

- Moc SG: b.d.

- Prędkość: b.d.

- Ilość pasażerów: b.d.

Linki zewnętrzne

Bibliografia

  • Górniczy Śląsk pod Polską banderą. Zabrze 1983, s. 41