Lech Józef Piwowar

Z WikiZagłębie
Wersja z dnia 21:37, 25 maj 2020 autorstwa Dariusz JUREK (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Zagłębiowskie Biogramy
Lech Piwowar
Lech Piwowar
Imię i nazwisko Lech Piwowar
Data i miejsce urodzenia 9 stycznia 1909
Kraków
Data i miejsce śmierci 1940
więzień obozu w Starobielsku
Przyczyna śmierci Ofiara Mordu Katyńskiego
Zawód poeta, literat
Odznaczenia
....


Lech Piwowar (1909 - 1940)

Urodził się 9 stycznia 1909 roku w Krakowie. Syn Adama Piwowara, pierwszego prezydenta Dąbrowy Górniczej, oraz Haliny z Czechowskich - działaczki niepodległościowej, nauczycielki.

Uczęszczał do Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego w Olkuszu. Następnie zgłosił się na ochotnika do Szkoły Podchorążych w Krakowie. Przypieczętowaniem tego okresu jego życia było odbycie służby wojskowej w I pułku Strzelców Podhalańskich, gdzie otrzymał stopień porucznika rezerwy.

Początkowo próbował pójść w ślady ojca i przez rok studiował na Wydziale Geologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale zamiar ten me powiódł się i podjął studia na Wydziale Filozoficznym na tej samej uczelni. Swoją działalność literacką rozpoczął od wiersza "Smutek" oraz "Indywidualizm a szkoły literackie". Współpracował z Akademickim Kołem Artystycznym Miłośników Dramatu Klasycznego.

W latach 1929 - 1934 członek Krakowskiego Klubu Literatów. W 1933 roku członek Polskiego Akademickiego Klubu Artystycznego.Oprócz tego działał w wielu innych organizacjach młodzieżowych m.in. w Akademickim Związku Pacyfistów, Związku Niezależnym Młodzieży Socjalistycznej, Międzynarodowej Organizacji Pomocy Rewolucjonistom i innych. W latach 1935 - 1937 członek koła literackiego VOLTY.

Był młodym, dobrze zapowiadającym się pisarzem regionu dąbrowskiego, za życia zdążył wydać trzy tomiki poezji pt. "Generacje", "Śmierć młodzieńca w śródmieściu", "Raj w nudnym zajeździe". W okresie międzywojennym dał się poznać na licznych wieczorkach poetyckich z udziałem wybitnych poetów. Zginął w obozie w Starobielsku.

Biogram opracowała Karolina Szymkowska

  • Lech Józef Piwowar - s. prezydenta Dąbrowy Górniczej Adama Piwowara i Haliny z d. Czechowskiej, ur. 7 lutego 1909 r. w Krakowie, mieszkaniec Ząbkowic (ob. dzielnica Dąbrowy Górniczej), poeta, literat, oficer rezerwy WP, porucznik, 73 pp w Katowicach,oficer rezerwy WP, poeta, literat, syn prezydenta Dąbrowy Górniczej Adama Piwowara