Kuźnica (Sosnowiec)

Z WikiZagłębie
Wersja z dnia 07:29, 27 sie 2022 autorstwa Krzysztof Poplawski (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Kuźnica - Wieś Kuźnica powstała w XVII wieku na terenach położonych między Ostrą Górką i Sielcem, w pobliżu nie istniejącej obecnie wysepki na Czarnej Przemszy. Należała do dóbr modrzejowsko-sieleckich. Jej początki wiążą się z niewielką kuźnią, w której wytapiano rudę żelaza. W drugiej połowie XIX wieku wieś przekształciła się w osadę przemysłową. Od 1876 roku czynny był w kuźnicy szyb "Wilhelmina" należący do kopalni "Nadzieja Ludwika".

Równocześnie zaczął powstawać przemysł papierniczy. Tą branżą zajmowali się pochodzący z Saksonii Lamprechtowie: Paul (odkupił prymitywną fabrykę papieru po C. G. Dietrichu, którą rozbudował i unowocześnił), a po jego śmierci (1907) syn Aleksander. Fabryka Lamprechtów, upaństwowiona, czynna była w Polsce Ludowej pod nazwą Sosnowieckie Zakłady Tektury i Papy. W latach 70-tych XX w. została wyburzona. Inną gałęzią przemysłu zlokalizowaną w Kuźnicy było włókiennictwo. W latach 1875-1877 Franz Schön uruchomił tu przędzalnię wigoniową - pierwszy duży zakład tej branży na terenie późniejszego Sosnowca. W pobliżu zakładu wybudował eklektyczny pałac. Stał się on siedzibą sztabu III powstania śląskiego, a od roku 1923 mieści się w nim sąd.

Podczas okupacji hitlerowskiej znajdował się tu Deutsches Haus. Nieczynne hale fabryczne przędzalni Schónów okupanci niemieccy przeznaczyli na pomieszczenia dla obozu koncentracyjnego. Kuźnica jest zapomnianą dzielnicą Sosnowca, która zatraciła swą odrębność zanim weszła w skład miasta.

Bibliografia