Kopalnia (Myszków)

Z WikiZagłębie
Wersja z dnia 07:07, 11 wrz 2022 autorstwa Krzysztof Poplawski (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Niewielkie osiedle w Myszkowie (obręb geodezyjny Mrzygłód) tuż przy granicy z Zawierciem. Nazwę i istnienie zawdzięcza działaniu kopalń węgla brunatnego "Nierada" i "Adela" (działających przed 1924 r).

Do centralnej części miejscowości prowadzi niewielka droga szutrowa, dwa gospodarstwa położone są tuż przy drodze wojewódzkiej DW-791. Przy skrzyżowaniu wybudowano niewielką kapliczkę. Osiedle jest od zachodu otoczone niewielkim lasem łączącym się z kompleksem lasu mrzygłodzkiego. Tam zachowało się najwięcej pozostałości po działalności górniczej, choć jedynie w postaci niewielkich dołów (jeden większy wypełniony na stałe wodą) i kopców. W okolicy działalność rolnicza coraz bardziej zanika, a postępuje zarastanie łąk młodymi brzozami.

Teren między centralną częścią osiedla a DW-791 objęto w 2003 roku miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (nieaktualny od 2011) z przeznaczeniem pod zabudowę zagrodową - jednak nie przeprowadzono tam żadnej inwestycji budowlanej (jedynie niwelację terenu). Okolica atrakcyjna dla osadnictwa z racji położenia na granicy miast, przy drodze wojewódzkiej i zlokalizowanej tam stacji benzynowej (w granicy Zawiercia), z drugiej strony nie sprzyjają hałas, niekorzystny topoklimat, brak planu zagospodarowania przestrzennego. W planach jest przebudowa (poszerzenie) DW-791.