Kościół p.w. św. Jakuba Apostoła w Sączowie

Z WikiZagłębie
Kościół p.w. św. Jakuba Apostoła w Sączowie
Distinctive emblem for cultural property.svg.png 1441/91
Kościół p.w. św. Jakuba Apostoła w Sączowie
Kościół p.w. św. Jakuba Apostoła w Sączowie
Miejscowość Sączów (gm. Bobrowniki)
Szlak Droga św. Jakuba VIA REGIA
Jasnogórska Droga św. Jakuba
Nocleg Jest
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Przedmioty szczególnego kultu
Relikwie św. Jakuba Apostoła

Kościół parafialny p.w. św. Jakuba Apostoła w Sączowie

Współczesna świątynia, to budowla zaprojektowana przez architekta Liche w stylu eklektycznym z elementami neoromańskimi i neogotyckimi. Świątynia została konsekrowany w 1872 roku przez biskupa kieleckiego Tomasza Kulińskiego. Patronem kościoła i parafii od początku jej istnienia jest Św. Jakub Apostoł. Świadczą o tym między innymi zapiski Jana Długosza w jego dziele „Liber beneficiorum dioecesis cracoviensis : nunc primum e codice autographo editus. T. 2, Ecclesiae parochiales” Cracoviae, 1854.

Sączowski kościół posiada jako jeden z nielicznych na tym terenie późnorenesansowy ołtarz datowany na 1671 rok. Ołtarz ufundował ks. Szymon Stankiewicz, proboszcz tarnowski i Stanisław z Lesiowa Lesiowski. Główny ołtarz składa się z dwóch kondygnacji. W dolnej – między 4 kolumnami stoją figury św. Piotra i Pawła Apostołów. W centralnym miejscu ołtarza znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. W najwyższej kondygnacji umieszczony jest olejny obraz patrona parafii – św. Jakuba Apostoła. Do roku 1721 r. obraz ten zajmował centralne miejsce w ołtarzu. Warte zobaczenia są również: renesansowe ołtarze boczne, ambona z XVIII w. , witraże oraz organy Blomberga w stylu Bizantyjskim z roku 1870. Kościół w Sączowie został wpisany w 1991 roku do wojewódzkiego rejestru zabytków (pod poz. Nr 1441/91). W kościele znajdują się relikwie św. Jakuba Apostoła potwierdzone certyfikatem Tytularnego łacińskiego patriarchy Jerozolimy Jerzego Hieronima Marii Wojciecha Laskarysa. Dokument pochodzi z roku 1779.

W 2012 roku odbyła się uroczystość wmurowania muszli św. Jakuba, tym samym sączowska świątynia znalazła się w gronie miejsc i obiektów, przez które przebiega szlak Via Regia.

Już rok później do sączowskiej świątyni dołączył drugi obiekt na szlaku – dom świętego Jakuba (schronisko dla wszystkich podróżników przemierzających szlak). Świątynię można zwiedzać przed oraz po każdych nabożeństwach i mszach świętych odprawianych w kościele.

Obiekt w rejestrze zabytków województwa śląskiego: A/1441/91 z dnia 31 X 1991 (województwo katowickie)

Współrzędne geograficzne: 50° 26' 20" N; 19° 02' 03" E

źródło: www.powiat.bedzin.pl


Galeria

Linki zewnętrzne