Kazimierz Ratoń

Z WikiZagłębie
Wersja z dnia 09:56, 23 lut 2018 autorstwa Michał Kusiak (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Zagłębiowskie Biogramy
Kazimierz Ratoń
Kazimierz Ratoń
Imię i nazwisko Kazimierz Ratoń
Data i miejsce urodzenia 4 marca 1943
Sosnowiec
Data i miejsce śmierci 1982 lub 1983
Warszawa
Zawód poeta
Kazimierz Raton 01.jpg
Rekopisy
Rekopis
The Dogs - jedyny rysunek w zeszytach Kazimierza Ratonia

Kazimierz Ratoń - (ur. 4 marca 1943 r. w Sosnowcu przy ul. Rybnej 16c, zm. 1982 lub 1983 r. w Warszawie) jeden z najoryginalniejszych i najciekawszych polskich poetów współczesnych, przez historyków literatury zaliczany do grona tzw. poetów przeklętych.

Życie i śmierć Kazimierza Ratonia

Jako dziecko zachorował na gruźlicę, która źle leczona przekształciła się w gruźlicę kości, zapoczątkowując późniejszą epilepsję i choroby skóry. W latach 60. Ratoń przeprowadził się do Warszawy, gdzie związał się z grupą literacką Współczesność. Niestety postępująca choroba i alkoholizm skazały Ratonia na bycie persona non grata w warszawskim środowisku literackim. Opuszczony i samotny zmarł gdzieś na warszawskiej ulicy na przełomie grudnia 1982 i stycznia 1983 r. Jego ciało odnaleziono dopiero 14 stycznia. Pochowany został na Cmentarzu Północnym w Wólce Węglowej pod Warszawą (W VIII 9 rząd 9 miejsce 6). W „Życiu Warszawy” ukazał się nekrolog: „Odszedł od nas na zawsze, przeżywszy lat 40, Kazimierz Ratoń, poeta, laureat nagrody Roberta Gravesa przyznawanej przez Pen-Club Polski. Żegnamy człowieka, którego samotność była częścią naszego świata, literaci warszawscy”.

Twórczość

Debiutował w 1972 ro. arkuszem poetyckim Pieśni północne. Publikował na łamach m.in.: „Kultury”, „Poezji”, „Współczesności”, „Więzi” czy „W drodze”. W 1974 r. ukazał się jego tomik Gdziekolwiek pójdę..., za który otrzymał prestiżową nagrodę im. Roberta Gravesa przyznawaną przez Pen-Club Polski.

O poecie

Po śmierci ukazały się tomy poetyckie: Pieśni ocalone (1992) i Poezje (2002) oraz tom zbierający prozatorskie i dziennikowe zapiski. Opublikowano również książkę o twórczości poety, oraz kolejną książkę o Ratoniu: W centrum literatury, na marginesie życia. O twórczości Kazimierza Ratonia.

Od 2005 r. w Olkuszu organizowany jest Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Kazimierza Ratonia.

To o Ratoniu Ryszard Kapuściński napisał:

Poeta R.

"gruźlica

alkohol

od czasu do czasu

wiersz"


Artykuł opracowała: Magdalena Boczkowska

Zobacz też