Karol Adamiecki

Z WikiZagłębie
Wersja z dnia 22:31, 19 mar 2015 autorstwa Loukas (dyskusja | edycje) (Przeredagowanie.)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Zagłębiowskie Biogramy
Karol Adamiecki
Karol Adamiecki
Imię i nazwisko Karol Adamiecki
Data i miejsce urodzenia 18 marca 1866
Dąbrowa Górnicza
Data i miejsce śmierci 16 maja 1933
Warszawa
Zawód ekonomista, teoretyk zarządzenia
Odznaczenia
Krzyż Komandorski Order Odrodzenia Polski

Karol Adamiecki - (ur. 18 marca 1866 w Dąbrowie Górniczej, zm. 16 maja 1933 w Warszawie) wybitny konstruktor i technolog, teoretyk zarządzenia, ekonomista i współtwórca wielu podstawowych teorii w nauce o organizacji i kierowaniu. Wielokrotnie wyróżniany za granicą najwyższymi naukowymi odznaczeniami.

Lata młodzieńcze

Od najmłodszych lat Karol Adamiecki ma przed oczyma krajobraz Zagłębia - kopalnie, huty, fabryki, które niezawodnie wywarły znaczny wpływ na wybór przyszłego zawodu.

— Alfred Liebfeld, Polacy na szlakach techniki, WSiP Warszawa 1985, str. 225

Urodził się w Dąbrowie Górniczej na Redenie w rodzinie inżyniera górniczego. Po ukończeniu z odznaczeniem Wyższej Szkoły Rzemieślniczej w Łodzi (oba miasta: Łódź i Dąbrowa to ówczesna Gubernia Piotrkowska) wyjechał na studia w Instytucie Technologicznym w Petersburgu. W 1891 roku uzyskał dyplom inż. technologii.

Praca

W 1891-1898 Karol Adamiecki pracował w Hucie "Bankowej" w Dąbrowie Górniczej. Początkowo był zatrudniony na stanowisku rysownika, a później asystenta szefa oddziału walcowni. Do 1919 roku zajmował kierownicze stanowiska w przemyśle na ziemiach polskich i ówczesnej Rosji (szef oddziału walcowni w Zakładach Hutniczych i F-cc Parowozów Hartmana w Ługańsku, dyrektor techniczny w Towarzystwie Akcyjnym Walcowni Rur i Żelaza w Jekaterynosławiu).

Działalność naukowa

Prowadził badania i studia nad wytrzymałością na zginanie próbek blach kotłowych. Według jego projektów przeprowadzono przebudową szeregu walcowni rur i blach. W 1919 roku objął katedrą technologii mechanicznej i walcownictwa na Politechnice Warszawskiej. W 1922 roku została utworzona przez Karola Adamieckiego pierwsza w Polsce katedra zasad organizacji pracy i zakładów przemysłowych. W 1925 roku Karol Adamiecki utworzył w Warszawie Instytut Naukowej Organizacji, którego był dyrektorem do końca życia. Na podstawie wieloletnich prac badawczych sformułował dwa prawa, które obok prawa podziału i koncentracji - stały się podstawą teoretyczną nauki organizacji i kierownictwa. Są to: prawo harmonii doboru i harmonii działania organów pracy zbiorowej oraz prawo optymalnej produkcji.

Do ważniejszych publikacji naukowych Karola Adamieckiego należą m.in. Metoda wykreślna organizowania pracy zbiorowej w walcowniach, Przegląd techniczny 1909 nr 17-20. W 1929 IV Międzynarodowy Kongres Komitetu Naukowej Organizacji powołał Karola Adamieckiego na wiceprzewodniczącego.

Odznaczenia

W 1932 V Międzynarodowy Kongres przyznał Karolowi Adamieckiemu swe najwyższe odznaczenie "Plaque d’Or". W kraju odznaczony został m.in. Krzyżem Komandorskim Order Odrodzenia Polski.

Pamiętany do dziś

Imieniem Karola Adamieckiego nazwana została Akademia Ekonomiczna w Katowicach, Zespól Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej, Osiedle mieszkaniowe w Dąbrowie Górniczej. Na frontonie budynku Huty "Bankowej" była tablica pamiątkowa stwierdzająca fakt, że pracował w niej Karol Adamiecki. W 60-tą rocznicą śmierci Samorząd Miasta Dąbrowy Górniczej i Senat Akademii Ekonomicznej odsłoniły tablicę pamiątkową w holu budynku Urzędu Miasta.

Galeria

Zobacz też

Bibliografia