Jaroszów (gm. Żarki)

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Jaroszów - wieś w gminie Żarki w powiecie myszkowskim, na Wyżynie Częstochowskiej w otoczeniu niewielkich skałek. We wsi sklep i gospodarstwo agroturystyczne.

Z Jaroszowa pisał się Mikołaj Kornicz Siestrzeniec. Pod koniec XVIII w. miejscowość (jak całe dobra żareckie) należała do hr Adama Męcińskiego; w 1787 r. zamieszkiwało ją 87 ludzi, w 1789 - 94 mieszkańców (w tym 49 kobiet), a w 1791 - 101 osób (53 kobiety); był tu dwór i folwark[1]. W latach 30. XIX w. wraz z dobrami żareckimi zakupił je wielki przemysłowiec Piotr A. Steinkeller. W 1827 r. było tu 16 domów, mieszkało 85 ludzi; w połowie lat 60. XIX w. - 28 domów i 197 mieszkańców[2].

W okolicy były niewielkie łomy wapienia, przed kilku laty największy z nich został uprzątnięty celem urządzenia parku "Skarby ziemi". Pojawił się inwestor chcący urządzić tam park rozrywki z torem off-road - mieszkańcy sprzeciwili się pomysłowi.

Galeria

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Materiały do słownika historyczno-geograficznego województwa krakowskiego w dobie Sejmu Czteroletniego pod red. W. Semkowicza, T. Czorta, A. Szumańskiego, Wyd. PAU, Kraków 1939
  2. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. III
Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego