Jarosław Krajniewski

Z WikiZagłębie
Zagłębiowskie Biogramy
Jarosław Krajniewski
Imię i nazwisko Jarosław Krajniewski
Data i miejsce urodzenia 1971
Toruń
Zawód historyk, muzealnik, autor książek
Odznaczenia
Złota Odznaka "Za opiekę nad zabytkami"

Jarosław Krajniewski, ur. w 1971 r. w Toruniu - historyk, pracownik zagłębiowskich muzeów: w latach 1996 - 2010 Muzeum Zagłębia w Będzinie a od 2010 r. Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej, regionalista, absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (historia - archiwistyka) oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (muzealnictwo).

Współtwórca i współorganizator festiwalu "Africa is Hungry" (edycje I - VIII w latach 1991-1998; festiwal odbywa się w Toruniu do dziś pod nazwą "Afryka Reggae Festival". Współzałożyciel i członek pierwszego Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego "Moje Miasto" w Będzinie oraz Przewodniczący Rady Fundacji Brama Cukermana.

Ważniejsze wystawy zrealizowane w muzeach: "Bendsburg 1943", "Dzieje Ziemi Zagłębiowskiej", "Dzieje Będzina", "Będzin 1939", "Na wielkiej budowie", "Z dymem pożarów".

Autor licznych publikacji na temat historii regionu. Redaktor, konsultant i recenzent opracowań dotyczących dziejów Zagłębia Dąbrowskiego.

Ważniejsze publikacje zwarte:

Ważniejsze opracowania jako redaktor:

Linki zewnętrzne