Jakub Zim

Z WikiZagłębie

Jakub Zim urodził się 2 lipca 1920 r. w Sosnowcu. Razem z rodzicami – Gabrielą i Hermanem Cymberknopfami i rodzeństwem, mieszkał przy ulicy Targowej pod numerem 18, w tej samej kamienicy, w której urodził się i mieszkał Władysław Szpilman. Studiował malarstwo i grafikę. Wybuch II wojny światowej zmusił go do przerwania edukacji na rok przed dyplomem. W sierpniu 1943 roku hitlerowcy zlikwidowali getto w Sosnowcu, a większość miejscowych Żydów została wywieziona do Oświęcimia. Trafili tam rodzice Jakuba i jego brat Samuel. Jakuba wysłano do żydowskiego obozu pracy w Annaberg (Góra Św. Anny), skąd w 1944 r. trafił do Arbeitslager Blechhammer (Obóz w Blachowni Śląskiej), gdzie spotkał swojego młodszego brata Natana. Bracia przeżyli tragiczny Marsz Śmierci do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie, gdzie doczekali wyzwolenia w kwietniu 1944 r.

W 1945 wyjechali do Palestyny. W Jerozolimie Jakub powrócił do przerwanych studiów plastycznych na Bezalel Academy of Arts and Design. Jego twórczość plastyczna obejmuje rysunki, grafikę, ilustracje książkowe i malarstwo. Zim stworzył wizerunek banknotów izraelskiego państwa, projektował także znaczki pocztowe i pamiątkowe medale. Reminiscencje Holocaustu można znaleźć w jego dziełach malarskich. Ma na swoim koncie wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych oraz liczne nagrody.

W 1990 r. po raz pierwszy po 48 latach odwiedził Polskę i rodzinne miasto – Sosnowiec. Rok później, można było zobaczyć jego prace w warszawskiej Zachęcie, w 1993 r. w Galerii Extravagance w Sosnowcu, w 2002 r. w Toruniu, w 2003 r. wystawiał ponownie w Sosnowcu (Muzeum w Sosnowcu – Pałac Schöna).

Biogram opracował: Piotr Dudała