Józef Patrycjusz Cieszkowski

Z WikiZagłębie
Zagłębiowskie Biogramy
Józef Patrycjusz Cieszkowski
Józef Patrycjusz Cieszkowski
Imię i nazwisko Józef Patrycjusz Cieszkowski
Data i miejsce urodzenia 8 marca 1798
Czubrowice
Data i miejsce śmierci 12 czerwca 1867
Strzemieszyce Małe
Zawód inż. geolog, górnik, naczelnik oddziału kopalń Zachodniego

Okręgu Górniczego

Odznaczenia
....

Józef Patrycjusz Cieszkowski - (ur. 8 marca 1798 r. w Czubrowicach, zm. 12 czerwca 1867 r. w Strzemieszycach Małych inżynier górniczy, twórca nazwy Zagłębie.

Rodzina i edukacja

Urodził się w rodzinie szlacheckiej w Czubrowicach. Kształcił się w Wieluniu, potem w gimnazjum w Opolu i Szkole Akademiczno - Górniczej w Kielcach. Praktyki w górnictwie odbył w kopalniach Anglii, Niemiec i Francji.

Górnictwo

Po powrocie do kraju objął stanowisko asesora zawiadowcy kopalni w Dozorstwie Olkusko-Siewierskim, a potem pełnił funkcję naczelnika oddziału kopalń Zachodniego Okręgu Górniczego w Dąbrowie Górniczej. Położył duże zasługi dla rozwoju regionu zagłębiowskiego, m.in. ustalił położenie większości pokładów węgla i innych złóż mineralnych. Poprawił stan techniczny kopalń, rozbudowując podziemną trakcję wózkami na szynach żelaznych.

Rozbudował znacznie kopalnię "Ksawery". Dzięki jego pracom, które polegały na zbadaniu zasobów węgla, otwarto wiele kopalń na tym terenie m.in.: "Hieronim", "Szuman", "Łabęcki" i "Nowa". Współdziałał przy budowie domów dla robotników, a dzięki niemu założono także szkoły dla dzieci górników Niemcach (obecnie dzielnica Sosnowca) i na Ksawerze (obecnie dzielnica Będzina). Józef Cieszkowski wprowadził do języka technicznego wiele polskich słów w miejsce słów niemieckich, jak np. nakład, przecinka, pokład, pochylnia lub włam.

Przyjmuje się, że Cieszkowski jest twórcą pojęcia geologicznego - "zagłębie". Nazwa ta z czasem stała się nazwą regionu. Mowa tu o Zagłębiu Dąbrowskim.

Jego nazwisko nosiła kopalnia w Dąbrowie Górniczej, która działała w latach 1847-1873, a także szyb kopalni "Paryż" zlikwidowany w latach 90. XX wieku.

Biogram opracowała Karolina Szymkowska

Bibliografia