Izba Przemysłowo-Handlowa

Z WikiZagłębie
Wersja z dnia 21:46, 19 lut 2022 autorstwa Krzysztof Poplawski (dyskusja | edycje) (→‎Siedziba)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Ulica Trzeciego Maja,Izba Przemysłowo-Handlowa (w tle budynek poczty)Izba Przemysłowo-Handlowa - instytucja samorządu gospodarczego województwa kieleckiego o charakterze urzędu państwowego. Powołana do życia zarządzeniem Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 30 listopada 1927 roku w Sosnowcu. Była jedną z kilkunastu tego typu instytucji działających w czasach II Rzeczypospolitej.

Historia

Pomimo, iż Sosnowiec nie był stolicą województwa został wyznaczony na siedzibę Izby. Świadczyło to o wybitnej roli gospodarczej jaką odgrywało miasto w Kieleckiem, a zarazem podnosiło jego pozycję w hierarchii administracyjnej państwa.

Zakres kompetencji

Sosnowiecka Izba posiadała 3 sekcje:

  • przemysłową
  • handlową
  • górniczą

W zakres jej kompetencji wchodziło wiele ważkich problemów dotyczących funkcjonowania przemysłu i handlu jak: zagadnienia prawne administracji gospodarczej, kwestie socjalne, wymiana handlowa z zagranicą, zagadnienia komunikacyjne (kolejowe, pocztowe, telegraficzne i telefoniczne, komunikacja samochodowa), turystyka, sprawy podatkowe, opieka nad szkolnictwem zawodowym i dokształcającym.

Władze

W wyniku wyborów przeprowadzonych do Izby w 1928 roku powołano 72 radców wytypowanych przez: związki o charakterze branżowym (do sekcji przemysłowej); Stowarzyszenie Kupców Polskich, Stowarzyszenie Kupców i Przemysłowców m. Sosnowca, związki i stowarzyszenia innych miast (do sekcji handlowej), Zjazdy Przemysłowców Górniczych i Hutniczych Zagłębia Dąbrowskiego i Krakowskiego (do sekcji górniczej).

Prezesem Izby został inż. Stanisław Gadomski, a wiceprezesami inż. Józef Mirowski i Jan Meyerhold (przemysł), Jerzy Cholewicki i Maurycy Neufeld (handel), inż. Józef Przedpelski i inż. Stanisław Rażniewski (górnictwo). Stale urzędującym prezesem był inż. Józef Mirowski, a na dyrektora Izby powołano Ryszarda Dittricha.

W 1935 roku odbyły się ponowne wybory do Izby – stanowisko prezesa objął Zygmunt Sowiński, a dyrektora Kazimierz Gadomski.

Siedziba

Izba mieściła się początkowo w lokalu bankowym przy ul. Małachowskiego 3. W 1932 r. oddano do dyspozycji tej instytucji nowy, reprezentacyjny gmach przy ul. 3 Maja (obecnie jest on siedzibą Banku Przemysłowo - Handlowego).

Linki zewnętrzne

Bibliografia