Dworzec kolejowy Sosnowiec Południowy

Z WikiZagłębie
Wersja z dnia 13:40, 15 gru 2022 autorstwa Krzysztof Poplawski (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Stacje i przystanki kolejowe w Zagłębiu Dąbrowskim
Sosnowiec Południowy
Sosnowiec Południowy
Miejscowość Sosnowiec
Adres Sosnowiec, ul.
Data otwarcia ???
Dane techniczne
Liczba peronów ?
Liczba krawędzi
peronowych
?
Kasy NIE
Przejścia nadziemne TAK
Przejścia podziemne NIE
Linie kolejowe
  • ?
  • ?

Dworzec kolejowy Sosnowiec Południowy - w latach 20-tych XX w. jako Dworzec Nadwiślański - zlokalizowany w Śródmieściu przy skrzyżowaniu ulic: Teatralnej i Kościelnej. Stacja posiada jeden peron wyspowy połączony ze Śródmieściem i Osiedlem Naftowa kładką. Na stacji jest 7 torów głównych z których dwa znajdują się przy peronie wyspowym i na stan 2022 roku to jedyne użytkowane tory główne na stacji. Od strony Dańdówki tory odgałęziają się do pobliskiego terminalu kontenerowego Spedcont. Ze stacji realizowane są połączenia kolejowe do Katowic, Olkusza, Tunelu, Kozłowa, Sędziszowa i Kielc. Stacja leży przy linii 62. - jednotorowy szlak z Sosnowca Dańdówki. Od chwili likwidacji kas, budynek stacji nie pełni żadnej funkcji kolejowej.


Historia

Powstanie dworca związane było z zakończeniem prac przy budowie Drogi Żelaznej Iwanogrodzko-Dąbrowskiej zwanej Koleją Nadwiślańską łączącej Dąbrowę z Iwanogrodem (obecnie Dęblin) i idącą w głąb Rosji.

W 1885 roku poprowadzono bocznicę prowadzącą ze Strzemieszyc do Maczek – Granicy a następnie przedłużono połączenie do Sosnowca Południowego. Powstanie stacji datuje się na rok 1887. W roku 1922 nastąpiło otwarcie łącznika ze stacją Sosnowiec Główny. W roku 1967 zelektryfikowano linię kolejową. W roku 2000 zamknięto ruch pasażerski w kierunku Sosnowiec Główny, a 9 lat później zlikwidowano kasy biletowe.Dworzec kolejowy Sosnowiec Południowy 06.JPG
Dworzec kolejowy Sosnowiec Południowy 03.JPG
(widok z kładki)


Galeria