Droga św. Jakuba VIA REGIA - Małopolska Zachodnia: Kraków - Piekary Śl.

Z WikiZagłębie
Biblioteka Zagłębiaka
Droga św. Jakuba VIA REGIA Małopolska Zachodnia Okładka.jpg
Tytuł Droga św. Jakuba VIA REGIA - Małopolska Zachodnia: Kraków - Piekary Śl.
Rok wydania 2013
Miejsce wydania Wrocław
Wydawca Stowarzyszenie „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”
Liczba stron 112
Autor
Autor Dariusz Jurek, Krzysztof Jurek

Informacje:

Autor: Dariusz Jurek, Krzysztof Jurek

Wydawca: Stowarzyszenie „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”

Miejsce i rok wydania: Wrocław, 2013

Ilość stron: 112

ISBN 978-83-924296-9-2

Opis:

Przewodnik wędrowca i pielgrzyma. Publikacja opisuje liczący prawie 150 kilometrów odcinek dawnej Wysokiej Drogi prowadzący z Krakowa przez Ojców, Pieskową Skałę, Sułoszową, Przeginię, Olkusz, Bukowno, Sławków, Sosnowiec, Dąbrowę Górniczą, Będzin, Czeladź i Sączów do Piekar Śl. Poza informacjami krajoznawczymi, listą miejsc noclegowych, 9 mapami i opisem trasy zawiera także skróconą tabelę szlaku.

Opisany w przewodniku szlak w znacznym stopniu (od Pieskowej Skały do Piekar Śl.) przebiega w obszarze Diecezji Sosnowieckiej i opisuje także część Zagłębia Dąbrowskiego będącego kulturowo subregionem Zachodniej Małopolski.

Bardzo ważnym miejscem opisanym w przewodniku i związanym bezpośrednio z kultem św Jakuba Apostoła jest Sączów z liczącą blisko 800 lat parafią pod wezwaniem tego świętego, posiadającą także, jako jedno z nielicznych miejsc w Polsce jego relikwie.

Głównymi autorami przewodnika są Dariusz i Krzysztof Jurek. Fragmenty tekstu (wstęp, opis Krakowa i opis Piekar Śl.) opracowali; Emil Mendyk, Olga Fendrych i ks. Artur Pytel. Autorem zdecydowanej większości zdjęć zamieszczonych w przewodniku jest Dariusz Jurek. Składu graficznego publikacji dokonał Radosław Szeszko.

Spis treści:

strona 07 •

strona 07 •

strona 08 •

strona 09 •

strona 10 •

strona 10 •