Bobrek

Z WikiZagłębie
Wersja z dnia 04:35, 5 cze 2022 autorstwa Krzysztof Poplawski (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Cieki wodne w Zagłębiu Dąbrowskim
{{{Awers}}}
Nazwa Bobrek
Źródło Strzemieszyce Małe
Ujście Biała Przemsza, Niwce
Długość 14 km
JCW {{{JCW}}}

Bobrek - prawostronny dopływ Białej Przemszy, do której uchodzi na Niwce. Źródło potoku umiejscowione jest w rejonie Strzemieszyc Małych.

Rzeka przepływa przez Sławków, Dąbrowę Górniczą i wschodnie tereny Sosnowca. W granicach miasta znajduje się blisko 12-kilometrowy odcinek Bobrka, który przepływa przez tereny poddane do niedawna intensywnej eksploatacji górniczej (kopalni: "Niwka-Modrzejów", "Porąbka-Klimontów", "Kazimierz-Juliusz"), w korycie częściowo obudowanym i obwałowanym.

Wskutek szkód górniczych koryto to uległo odkształceniu i wyraźnemu obniżeniu. Niecki osiadania, wypełniające się wodą, stanowią zagrożenie dla okolicznych budynków. W rejonach Pekinu-Zawodzia oraz Klimontowa powstało wiele zalewisk powiększających się w okresach wzmożonych opadów atmosferycznych. Wezbrane wody rzeki Bobrek wielokrotnie występowały z koryta, powodując powodzie. Ostatnia z nich, o dużym zasięgu, miała miejsce w lipcu 1997 r. Zalane zostały wówczas liczne domostwa w Porąbce.

Do zlewni Bobrka należą cieki naturalne (Bobrek, strumienic Rakówka i Jamki) oraz cieki sztuczne kanały i rowy (m.in. Rów Juliuszowski, Rów Klimontowski, Rów Wschodni, Rów Mortimerowski, rów z kolonii Bory i rów z kopalni "Kazimierz-Juliusz"), odprowadzające kiedyś ścieki komunalne i przemysłowe (głównie wody dołowe z kopalń) wody upadowe. Wraz z zamknięciem większości kopalń rola cieków sztucznych ulegia wyraźnemu ograniczeniu. Funkcjonują one przede wszystkim w okresie wzmożonych opadów atmosferycznych. Wody Bobrka są zanieczyszczone i zamulone, co związane jest z uprzemysłowieniem terenu, przez który potok płynie, i stosunkowo niewielkimi przepływami w jego korycie.

Galeria

Bibliografia

Linki zewnętrzne

http://gosciniec.pttk.pl/16_2004/index.php?co=024