Aleksander Lamprecht

Z WikiZagłębie
Wersja z dnia 04:55, 16 kwi 2022 autorstwa Arcadia (dyskusja | edycje) (imię przy narodzeniu, miejsce pochówku)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Zagłębiowskie Biogramy
Imię i nazwisko Aleksander Lamprecht
Data urodzenia 1882
Imię i nazwisko przy narodzeniu Aleksander
Data i miejsce śmierci 2 czerwca 1964
Sosnowiec
Miejsce spoczynku Cmentarz ewangelicki w Sosnowcu

Aleksander Lamprecht - (zmarł 2 czerwca 1964 roku w Sosnowcu) najstarszy syn Paula Lamprechta i Fanny Schoen. W czasie choroby i po śmierci ojca prowadził fabrykę papieru w Sosnowcu.

Praca

Zakład rozwijał się w dalszym ciągu zakupiono nowe maszyny, w znacznym stopniu powiększono produkcję tektury i kartonaży. Zrezygnowano natomiast (po pożarze w zakładzie w 1910 roku) z wytwarzania gilz. Okresowo, do 1915 roku, w prowadzeniu zakładu pomagał Aleksandrowi Kurt (brat), który w 1908 roku ukończył Papiennacherschule w Wiedniu.

Okres II wojny światowej

Aleksander zarządzał firmą także w latach międzywojennych. Przed wybuchem wojny zatrudnienie znajdowało tutaj ok. 250 osób. W okresie okupacji hitlerowskiej udało się Aleksandrowi utrzymać produkcję, gdyż jako Niemiec podpisał Volkslistę. Nie odnosił się jednak wrogo do miejscowej ludności. Odwrotnie, w opinii formułowanej przez byłych pracowników, uchodził za osobę pomagającą Polakom nie tylko materialnie, ale także w sprawach osobistych i rodzinnych.

Po wojnie

Aleksander mieszkał w Sosnowcu samotnie. Żona Gisela z domu von Eicken opuściła Sosnowiec i zamieszkała we Francji, gdzie osiedliła się także ich córka Ewa, z męża Hoffenberg. Syn, również Aleksander, zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach podczas drugiej wojny światowej.