Żyleta (Sosnowiec)

Z WikiZagłębie
Wersja z dnia 14:52, 29 sie 2022 autorstwa Krzysztof Poplawski (dyskusja | edycje) (→‎Galeria)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Widok na Sosnowiec z dachu Wydziału Nauk o Ziemi

Żyleta - potoczna nazwa budynku w sosnowieckiej dzielnicy Pogoń, gdzie mieścił się Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego; Nazwa potocznie używana również w odniesieniu do tej części dzielnicy; Budynek przy ul. Będzińskiej 60 o wysokości 84 metry, wybudowany w latach 70 XX wieku, ukończony w 1981 r a oddany do użytku w 1982. Biurowiec ma 20 pięter, z czego 18 użytkowych. W 2001 roku budynek wzbogacił się o Zespół Sal Audytoryjnych (dzięki staraniom władz Wydziału uzyskano dotację KBN w wysokości 3.500.000,00 zł. Tej samej wysokości środki przyznało także MEN). Aule mieszczą się w dobudowanym skyrzdle od strony wschodniej. W lecie 2007 roku wieżowiec przeszedł modernizację polegającą na renowacji elewacji. Stara elewacja w kolorze pomarańczowym ze względów bezpieczeństwa oraz brak odpowiedniej szczelności termicznej została wymieniona na nowocześnie wyglądającą elewację szklaną. Budynek od samego początku użytkowany przez Uniwersytet Śląski. Pierwotnie jako siedziba główna Wydziału Nauk o Ziemi a od 1 października 2019 roku w wyniku reorganizacji jako część Wydziału Nauk Przyrodniczych (wskutek połączenia z Wydziałem Biologii i Ochrony Środowiska). Dwa piętra budynku zajmował Wydział Techniki, od 2003 roku Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach a od 2019 Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych. Na parterze budynku od 1994 roku zlokalizowane jest Muzeum Nauk o Ziemi, którego zewnętrznym symbolem jest naturalnych rozmiarów model tyranozaura.

Szybkie fakty

  • Jest to najwyższy budynek w Sosnowcu;
  • Na najwyższej kondygnacji znajduje się przeszklone obserwatorium, z którego przy ładnej pogodzie widać szczyty Beskidów;
  • W budynku znajduje się aż 2003 drzwi zamykanych na klucz;
  • Od 2017 roku DreamJump organizuje skoki z dachu budynku;
  • Dwa razy do roku (marzec, listopad) w budynku oragnizowana jest Międzynarodowa Wystawa i Giełda Minerałów, Skał i Skamieniałości.

Galeria

Linki zewnętrzne