Park Tysiąclecia (Sosnowiec)

Z WikiZagłębie

Park Tysiąclecia w Sosnowcu, położony na skraju dzielnicy Milowice, utworzony na terenach poprzemysłowych zlikwidowanej kopalni Wiktor (połączeniu w 1973 Kopalnia Milowice-Czeladź, po 1990 Kopalnia Saturn). Po raz pierwszy park znalazł się na mapach około 1970 roku. Utworzony został jako efekt rekultywacji terenu, na którym znajdowały się pozostałości kopalni piasku, hałda skały płonnej, dawny las gospodarczy i teren biedaszybów.

W późnych latach 90-tych tereny parku były wykorzystywane przez fanów quadów, motorów enduro i rowerów górskich. Przed rokiem 2000 w zachodniej części parku powstały trasy rowerowe Milowice Trails jako oddolna inicjatywa rowerzystów.

W 2015 roku mieszkańcy Milowic zdecydowali, że jednym z zadań do realizacji w ramach II edycji budżetu obywatelskiego będzie uporządkowanie parku Tysiąclecia. Na ten cel przeznaczono 86,2 tysiąca złotych a w jego ramach na nasypach pozostałych po kolei piaskowej utworzono aleje parkowe z nawierzchnią szutrową z pozostałościami kruszywa pod pokłady kolejowe. Pojawiły się również nowe oznaczenia szlaków rowerowych, tablice informacyjne z mapami parkowych tras oraz drewniana infrastruktura: wiaty, ławki i kosze na śmieci.

W 2019 Sosnowiec otrzymał 15,3 mln zł dofinansowania na budowę Centrum Edukacji Ekologicznej – Egzotarium oraz zagospodarowanie terenów Parku Tysiąclecia przy ul. Baczyńskiego. Pierwotnie rewitalizacja miała odbywać się w ramach budowy "Zagłębiowskiego Parku Linearnego" czyli rewitalizacji dolin zagłębiowskich rzek.

W 2021 została zakończona rewitalizacja w ramach której w parku powstały dwie ścieżki edukacyjne: dłuższa, mająca prawie 1,5 km - wzdłuż której znajdą się informacje opisujące przyrodę znajdującą się w parku oraz krótsza, 500-metrowa droga nazwana „Ścieżką Leśnych Przeżyć”. Najważniejszymi punktami rewitalizacji jest montaż oświetlenia ledowego w północno-wschodniej części parku, rewitalizacja stawu zwanego "Rów Kalny" oraz budowa nowego wejścia do parku od strony ul. Baczyńskiego (obok przystanku tramwajowego) przystosowanego dla wózków dziecięcych i osób niepełnosprawnych.

Bibliografia

  • Krzysztof M. Rostański, Krajobrazy Odzyskane Górnego Śląska, 2008.