Odznaka Krajoznawcza „Jan Kiepura – Chłopak z Sosnowca”: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
Nie podano opisu zmian
 
(Nie pokazano 24 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
Odznaka Krajoznawcza „Jan Kiepura – Chłopak z Sosnowca”
[[Plik:OKJK.gif‎|thumb|300px|]]
==REGULAMIN==


[[Plik:OKJK.gif‎|THUMB|right]]
*1. Z inicjatywy stowarzyszenia regionalnego  [[Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego]] i Oddziału PTTK w Sosnowcu, przy współpracy z Fundacją im. Jana Kiepury w Sosnowcu, Klubem im. Jana Kiepury w Sosnowcu oraz władzami samorządowymi Miasta Sosnowca ustanawia się odznakę [[Jan Kiepura| "Jan Kiepura – Chłopak z Sosnowca"]].


'''REGULAMIN'''


1. Z inicjatywy stowarzyszenia regionalnego  Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego i Oddziału PTTK w Sosnowcu, przy współpracy z Fundacją im. Jana Kiepury w Sosnowcu, Klubem im. Jana Kiepury w Sosnowcu oraz władzami samorządowymi Miasta Sosnowca ustanawia się odznakę „Jan Kiepura Chłopak z Sosnowca”.
*2. Odznakę ustanawia się w celu uczczenia pamięci o tym wielkim Polaku i wyjątkowym, światowej klasy artyście, promocji jego twórczości oraz promocji dziedzictwa kulturowego Zagłębia Dąbrowskiego i Sosnowca – rodzinnego miasta Jana Kiepury.


2. Odznakę ustanawia się w celu uczczenia pamięci o tym wielkim Polaku i wyjątkowym, światowej klasy artyście, promocji jego twórczości oraz promocji dziedzictwa kulturowego Zagłębia Dąbrowskiego i Sosnowca – rodzinnego miasta Jana Kiepury.


3. Odznaka "Jan Kiepura – Chłopak z Sosnowca" zostaje ustanowiona w dwóch kategoriach, jako:
*3. Odznaka "Jan Kiepura – Chłopak z Sosnowca" zostaje ustanowiona w dwóch kategoriach, jako:


jednostopniowa Odznaka Krajoznawcza, zdobywana zgodnie z postanowieniami niniejszego regulaminu,
• Odznaka Krajoznawcza (jednostopniowa), zdobywana zgodnie z postanowieniami niniejszego regulaminu,


• Odznaka Honorowa, przyznawana (zgodnie z postanowieniami osobnego regulaminu) osobom i instytucjom, które w sposób szczególny przyczyniają się do przypominania i utrwalania pamięci o życiu i twórczości Jana Kiepury.
• Odznaka Honorowa, przyznawana (zgodnie z postanowieniami osobnego regulaminu) osobom i instytucjom, które w sposób szczególny przyczyniają się do przypominania i utrwalania pamięci o życiu i twórczości Jana Kiepury.


4. Odznakę Krajoznawczą mogą zdobywać wszystkie osoby, które ukończyły 10 lat, przy czym niepełnoletni turyści mogą to robić wyłącznie pod opieką uprawnionych dorosłych: rodziców, nauczycieli itd.


5. Odznakę można zdobywać w dowolnym okresie czasu, na terenie Polski oraz za granicą.
*4. Odznakę Krajoznawczą mogą zdobywać wszystkie osoby, które ukończyły 10 lat, przy czym niepełnoletni turyści mogą to robić wyłącznie pod opieką uprawnionych dorosłych: rodziców, nauczycieli itd.


6. Warunkiem zdobycia Odznaki Krajoznawczej jest zwiedzenie i poznanie na wycieczkach indywidualnych bądź grupowych, pewnej ilości miejsc i obiektów mających udokumentowany związek z życiem i twórczością Jana Kiepury, miejsc i obiektów współczesnych noszących imię Jana Kiepury oraz udział w wydarzeniach kulturalnych, jednoznacznie związanych z tym artystą.


7. Warunkiem zdobycia Odznaki Krajoznawczej jest uzyskanie 150 punktów, zaliczonych według poniższej tabeli:
*5. Odznakę można zdobywać w dowolnym okresie czasu, na terenie Polski oraz za granicą.


'''Lp. Miejsca, obiekty i wydarzenia Ilość punktów'''


1. Miejsca i obiekty współczesne noszące imię Jana Kiepury 5
*6. Warunkiem zdobycia Odznaki Krajoznawczej jest zwiedzenie i poznanie na wycieczkach indywidualnych bądź grupowych, pewnej ilości miejsc i obiektów mających udokumentowany związek z życiem i twórczością Jana Kiepury, miejsc i obiektów współczesnych noszących imię Jana Kiepury oraz udział w wydarzeniach kulturalnych, jednoznacznie związanych z tym artystą.


2. Miejsca i obiekty związane z życiem i twórczością Jana Kiepury 10


3. Wydarzenia kulturalne (festiwale, koncerty, itp.) oraz imprezy
*7. Warunkiem zdobycia Odznaki Krajoznawczej jest uzyskanie 150 punktów, zaliczonych według poniższej zasady:
turystyczno-krajoznawcze związane z Janem Kiepurą 20


8. Wielokrotne zwiedzanie tych samych miejsc lub obiektów nie będzie skutkowało ponownym przyznaniem dodatkowych punktów.
• Miejsca i obiekty współczesne noszące imię Jana Kiepury - 5 pkt.


9. Dodatkowym i obowiązkowym warunkiem zdobycia Odznaki Krajoznawczej jest odwiedzenie rodzinnego miasta Jana Kiepury – Sosnowca w celu obejrzenia i poznania miejsc i obiektów związanych bezpośrednio z życiem tego artysty oraz innych miejsc i obiektów o szczególnej wartości krajoznawczej.
• Miejsca i obiekty związane z życiem i twórczością Jana Kiepury - 10 pkt.
Za miejsca i obiekty w Sosnowcu punktów nie przyznaje się.


10. Odznaka może być zdobywana równocześnie z innymi odznakami krajoznawczymi i odznakami turystyki kwalifikowanej.
• Wydarzenia kulturalne (festiwale, koncerty, itp.) oraz imprezy turystyczno-krajoznawcze związane z Janem Kiepurą - 20 pkt


11. Ewidencję, opis i potwierdzenia wycieczek oraz imprez, w których uczestniczył zdobywający odznakę dokonuje się w Książeczce Odznaki Krajoznawczej „Jan Kiepura – Chłopak z Sosnowca", bądź w wykonanej samodzielnie Kronice Krajoznawczej.
==Przykłady miejsc, obiektów i wydarzeń związanych z Janem Kiepurą:==


12. Potwierdzeniem zwiedzenia miejsca, obiektu, lub udziału w imprezie mogą być odciski pieczątek zawierających nazwę instytucji lub obiektu, bilet wstępu itp. Potwierdzeń mogą dokonywać także przewodnicy turystyczni oraz kadra programowa PTTK (przodownicy, instruktorzy) pod warunkiem, że sami biorą udział w wycieczce lub imprezie.
<gallery>
Plik:Brak zdjęcia.jpg|1. Willa „Patria” (ul. Pułaskiego 35) - Krynica (10 pkt.)
Plik:Pomnik Jana Kiepury - Krynica.jpg|[[Pomnik Jana Kiepury (Krynica)|2. Pomnik Jana Kiepury - Krynica (5 pkt.)]]
Plik:Brak zdjęcia.jpg|3. Dawny Urząd Stanu Cywilnego - ul. Pocztowa 9, Katowice (10 pkt.)
Plik:Grob Jan Kiepura Warszawa 0001.jpg|4. Grobowiec Jana Kiepury na Cmentarzu Powązkowskim - Warszawa (10 pkt.)
Plik:Brak zdjęcia.jpg|5. Hotel „Bristol” - Warszawa (10 pkt.)
Plik:Brak zdjęcia.jpg|6. Tablica pamiątkowa w zespole pałacowo parkowym - Złoty Potok (5 pkt.)
Plik:Brak zdjęcia.jpg|7. Rajd Krynicki Oddziału PTTK w Sosnowcu (20 pkt.)
Plik:Brak zdjęcia.jpg|8. Konkurs Tenorów imienia Jana Kiepury - Sosnowiec (20 pkt.)
Plik:Brak zdjęcia.jpg|9. Budynek Opery - Wiedeń (10 pkt.)
Plik:Brak zdjęcia.jpg|10. Budynek Opery - Lwów (10 pkt.)
</gallery>


13. Dodatkową i obowiązkową formą potwierdzenia zwiedzenia miejsca bądź obiektu, czy uczestniczenia w wydarzeniu kulturalnym jest zdjęcie zdobywającego Odznakę, dokumentujące jego udział w tym zdarzeniu. Zdjęcia mogą być umieszczone w wykonanej własnoręcznie Kronice Krajoznawczej, w tradycyjnej formie lub załączone w postaci elektronicznej, na płycie CD lub DVD.


14. Opisaną i potwierdzoną Książeczkę Odznaki Krajoznawczej lub wykonaną samodzielnie Kronikę Krajoznawczą wraz z załączonymi zdjęciami przedstawia się Komisji Weryfikacyjnej, mającej swoją siedzibę w Oddziale PTTK w Sosnowcu przy ul. Dęblińskiej 1.
*8. Wielokrotne zwiedzanie tych samych miejsc lub obiektów nie będzie skutkowało ponownym przyznaniem dodatkowych punktów.


15. Komisję weryfikacyjną Odznaki Krajoznawczej „Jan Kiepura – Chłopak z Sosnowca” stanowią przedstawiciele zarządów: Regionalnego Stowarzyszenia Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, Oddziału PTTK w Sosnowcu bądź osoby wyznaczone przez te zarządy.
==Miejsca obowiązkowe do zwiedzenia w Sosnowcu:==


16. Zweryfikowana pomyślnie Książeczka Odznaki Krajoznawczej, lub Kronika Krajoznawcza stanowią podstawę przyznania odznaki.
*9. Dodatkowym i obowiązkowym warunkiem zdobycia Odznaki Krajoznawczej jest odwiedzenie rodzinnego miasta Jana Kiepury – Sosnowca w celu obejrzenia i poznania miejsc i obiektów związanych bezpośrednio z życiem tego artysty oraz innych miejsc i obiektów o szczególnej wartości krajoznawczej. Za miejsca i obiekty zwiedzone w Sosnowcu punktów nie przyznaje się.


17. Ostateczna interpretacja niniejszego regulaminu przysługuje wyłącznie Komisji Weryfikacyjnej powołanej na rzecz tej odznaki.
<gallery>
Plik:Klub Kiepury Energetyczne Centrum Kultury Sosnowiec.jpg|1. [[Klub Miejski im. Jana Kiepury w Sosnowcu|Klub Miejski imienia Jana Kiepury]] z izbą pamięci, ul. Będzińska 65
Plik:Szkola Realna Sosnowiec 0001.jpg|2. Dawna Szkoła Realna, budynek byłego liceum im. Staszica, ul. Żeromskiego
Plik:Brak zdjęcia.jpg|3. Grobowiec rodzinny Kiepurów na [[Nekropolia Czterech Wyznań w Sosnowcu|cmentarzu 4 wyznań]], ul. Smutna
Plik:Tablica Jan Kiepura.jpg|4. Dom rodzinny Jana Kiepury, ul. Majowa 6
Plik:Sosnowiec jankiepura pomnik.jpg|5. [[Miejsce Pamięci: Pomnik Jana Kiepury (Sosnowiec)|Pomnik Jana Kiepury]], na [[Plac Stulecia (Sosnowiec)|Placu Stulecia]]
Plik:Brak zdjęcia.jpg|6. [[Zespół Szkół Muzycznych im. Jana Kiepury w Sosnowcu|Szkoła Muzyczna imienia Jana Kiepury, ul. Wawel 2]]
</gallery>


18. Regulamin Odznaki Krajoznawczej „Jan Kiepura – Chłopak z Sosnowca” został zatwierdzony w dniu 16.06.2010 roku przez Zarządy:


• Regionalnego Stowarzyszenia Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego (Będzin, ul. Piłsudskiego 39),


• Oddziału PTTK im. Aleksandra Janowskiego w Sosnowcu (Sosnowiec, ul. Dęblińska 1).
*10. Odznaka może być zdobywana równocześnie z innymi odznakami krajoznawczymi i odznakami turystyki kwalifikowanej.




Lp. '''Miejsca obowiązkowe do zwiedzenia w Sosnowcu'''
*11. Ewidencję, opis i potwierdzenia wycieczek oraz imprez, w których uczestniczył zdobywający odznakę dokonuje się w Książeczce Odznaki Krajoznawczej „Jan Kiepura – Chłopak z Sosnowca", bądź w wykonanej samodzielnie Kronice Krajoznawczej.


1. Klub Miejski imienia Jana Kiepury z izbą pamięci ul. Będzińska 65


2. Dawna Szkoła Realna, budynek byłego liceum im. Staszica ul. Żeromskiego 3
*12. Potwierdzeniem zwiedzenia miejsca, obiektu, lub udziału w imprezie mogą być odciski pieczątek zawierających nazwę instytucji lub obiektu, bilet wstępu itp. Potwierdzeń mogą dokonywać także przewodnicy turystyczni oraz kadra programowa PTTK (przodownicy, instruktorzy) pod warunkiem, że sami biorą udział w wycieczce lub imprezie.


3. Grobowiec rodzinny Kiepurów na cmentarzu 4 wyznań ul. Smutna


4. Dom rodzinny Jana Kiepury ul. Majowa 6
*13. Dodatkową i obowiązkową formą potwierdzenia zwiedzenia miejsca bądź obiektu, czy uczestniczenia w wydarzeniu kulturalnym jest zdjęcie zdobywającego Odznakę, dokumentujące jego udział w tym zdarzeniu. Zdjęcia mogą być umieszczone w wykonanej własnoręcznie Kronice Krajoznawczej, w tradycyjnej formie lub załączone w postaci elektronicznej, na płycie CD lub DVD.


5. Pomnik Jana Kiepury Plac Stulecia


6. Szkoła Muzyczna imienia Jana Kiepury ul. Wawel 2
*14. Opisaną i potwierdzoną Książeczkę Odznaki Krajoznawczej lub wykonaną samodzielnie Kronikę Krajoznawczą wraz z załączonymi zdjęciami przedstawia się Komisji Weryfikacyjnej, mającej swoją siedzibę w Oddziale PTTK w Sosnowcu przy ul. Dęblińskiej 1.




Lp. '''Przykłady miejsc, obiektów i wydarzeń związanych z Janem Kiepurą'''
*15. Komisję weryfikacyjną Odznaki Krajoznawczej „Jan Kiepura – Chłopak z Sosnowca” stanowią przedstawiciele zarządów: Regionalnego Stowarzyszenia Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, Oddziału PTTK w Sosnowcu bądź osoby wyznaczone przez te zarządy.


1. Willa „Patria” (ul. Pułaskiego 35) Krynica


2. Dawny Urząd Stanu Cywilnego (ul. Pocztowa 9) Katowice
*16. Zweryfikowana pomyślnie Książeczka Odznaki Krajoznawczej, lub Kronika Krajoznawcza stanowią podstawę przyznania odznaki.


3. Grobowiec Jana Kiepury na Cmentarzu Powązkowskim Warszawa


4. Hotel „Bristol” Warszawa
*17. Ostateczna interpretacja niniejszego regulaminu przysługuje wyłącznie Komisji Weryfikacyjnej powołanej na rzecz tej odznaki.


5. Tablica pamiątkowa w zespole pałacowo parkowym Złoty Potok


6. Rajd Krynicki Oddział PTTK w Sosnowcu Krynica
*18. Regulamin Odznaki Krajoznawczej „Jan Kiepura – Chłopak z Sosnowca” został zatwierdzony w dniu 16.06.2010 roku przez Zarządy:


7. Konkurs Tenorów imienia Jana Kiepury Sosnowiec
• Stowarzyszenia regionalnego [[Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego]] (Będzin, ul. Piłsudskiego 39),


8. Budynek Opery Wiedeń
• Oddziału PTTK im. Aleksandra Janowskiego w Sosnowcu (Sosnowiec, ul. Dęblińska 1).




Linia 97: Linia 99:


http://www.kiepura.zaglebiedabrowskie.org
http://www.kiepura.zaglebiedabrowskie.org
[[Kategoria:Odznaki Turystyczne i Krajoznawcze|Odznaka Krajoznawcza „Jan Kiepura – Chłopak z Sosnowca”]]

Aktualna wersja na dzień 13:57, 16 kwi 2022

OKJK.gif

REGULAMIN


  • 2. Odznakę ustanawia się w celu uczczenia pamięci o tym wielkim Polaku i wyjątkowym, światowej klasy artyście, promocji jego twórczości oraz promocji dziedzictwa kulturowego Zagłębia Dąbrowskiego i Sosnowca – rodzinnego miasta Jana Kiepury.


  • 3. Odznaka "Jan Kiepura – Chłopak z Sosnowca" zostaje ustanowiona w dwóch kategoriach, jako:

• Odznaka Krajoznawcza (jednostopniowa), zdobywana zgodnie z postanowieniami niniejszego regulaminu,

• Odznaka Honorowa, przyznawana (zgodnie z postanowieniami osobnego regulaminu) osobom i instytucjom, które w sposób szczególny przyczyniają się do przypominania i utrwalania pamięci o życiu i twórczości Jana Kiepury.


  • 4. Odznakę Krajoznawczą mogą zdobywać wszystkie osoby, które ukończyły 10 lat, przy czym niepełnoletni turyści mogą to robić wyłącznie pod opieką uprawnionych dorosłych: rodziców, nauczycieli itd.


  • 5. Odznakę można zdobywać w dowolnym okresie czasu, na terenie Polski oraz za granicą.


  • 6. Warunkiem zdobycia Odznaki Krajoznawczej jest zwiedzenie i poznanie na wycieczkach indywidualnych bądź grupowych, pewnej ilości miejsc i obiektów mających udokumentowany związek z życiem i twórczością Jana Kiepury, miejsc i obiektów współczesnych noszących imię Jana Kiepury oraz udział w wydarzeniach kulturalnych, jednoznacznie związanych z tym artystą.


  • 7. Warunkiem zdobycia Odznaki Krajoznawczej jest uzyskanie 150 punktów, zaliczonych według poniższej zasady:

• Miejsca i obiekty współczesne noszące imię Jana Kiepury - 5 pkt.

• Miejsca i obiekty związane z życiem i twórczością Jana Kiepury - 10 pkt.

• Wydarzenia kulturalne (festiwale, koncerty, itp.) oraz imprezy turystyczno-krajoznawcze związane z Janem Kiepurą - 20 pkt

Przykłady miejsc, obiektów i wydarzeń związanych z Janem Kiepurą:


  • 8. Wielokrotne zwiedzanie tych samych miejsc lub obiektów nie będzie skutkowało ponownym przyznaniem dodatkowych punktów.

Miejsca obowiązkowe do zwiedzenia w Sosnowcu:

  • 9. Dodatkowym i obowiązkowym warunkiem zdobycia Odznaki Krajoznawczej jest odwiedzenie rodzinnego miasta Jana Kiepury – Sosnowca w celu obejrzenia i poznania miejsc i obiektów związanych bezpośrednio z życiem tego artysty oraz innych miejsc i obiektów o szczególnej wartości krajoznawczej. Za miejsca i obiekty zwiedzone w Sosnowcu punktów nie przyznaje się.


  • 10. Odznaka może być zdobywana równocześnie z innymi odznakami krajoznawczymi i odznakami turystyki kwalifikowanej.


  • 11. Ewidencję, opis i potwierdzenia wycieczek oraz imprez, w których uczestniczył zdobywający odznakę dokonuje się w Książeczce Odznaki Krajoznawczej „Jan Kiepura – Chłopak z Sosnowca", bądź w wykonanej samodzielnie Kronice Krajoznawczej.


  • 12. Potwierdzeniem zwiedzenia miejsca, obiektu, lub udziału w imprezie mogą być odciski pieczątek zawierających nazwę instytucji lub obiektu, bilet wstępu itp. Potwierdzeń mogą dokonywać także przewodnicy turystyczni oraz kadra programowa PTTK (przodownicy, instruktorzy) pod warunkiem, że sami biorą udział w wycieczce lub imprezie.


  • 13. Dodatkową i obowiązkową formą potwierdzenia zwiedzenia miejsca bądź obiektu, czy uczestniczenia w wydarzeniu kulturalnym jest zdjęcie zdobywającego Odznakę, dokumentujące jego udział w tym zdarzeniu. Zdjęcia mogą być umieszczone w wykonanej własnoręcznie Kronice Krajoznawczej, w tradycyjnej formie lub załączone w postaci elektronicznej, na płycie CD lub DVD.


  • 14. Opisaną i potwierdzoną Książeczkę Odznaki Krajoznawczej lub wykonaną samodzielnie Kronikę Krajoznawczą wraz z załączonymi zdjęciami przedstawia się Komisji Weryfikacyjnej, mającej swoją siedzibę w Oddziale PTTK w Sosnowcu przy ul. Dęblińskiej 1.


  • 15. Komisję weryfikacyjną Odznaki Krajoznawczej „Jan Kiepura – Chłopak z Sosnowca” stanowią przedstawiciele zarządów: Regionalnego Stowarzyszenia Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, Oddziału PTTK w Sosnowcu bądź osoby wyznaczone przez te zarządy.


  • 16. Zweryfikowana pomyślnie Książeczka Odznaki Krajoznawczej, lub Kronika Krajoznawcza stanowią podstawę przyznania odznaki.


  • 17. Ostateczna interpretacja niniejszego regulaminu przysługuje wyłącznie Komisji Weryfikacyjnej powołanej na rzecz tej odznaki.


  • 18. Regulamin Odznaki Krajoznawczej „Jan Kiepura – Chłopak z Sosnowca” został zatwierdzony w dniu 16.06.2010 roku przez Zarządy:

• Stowarzyszenia regionalnego Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego (Będzin, ul. Piłsudskiego 39),

• Oddziału PTTK im. Aleksandra Janowskiego w Sosnowcu (Sosnowiec, ul. Dęblińska 1).


Niniejszy regulamin oraz dodatkowe informacje na temat zdobywania Odznaki Krajoznawczej „Jan Kiepura – Chłopak z Sosnowca” znajdują się na stronie internetowej Regionalnego Stowarzyszenia Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego:

http://www.kiepura.zaglebiedabrowskie.org