Zespół estradowy „Oskardy”

Z WikiZagłębie

Zespół estradowy „Oskardy” - powstał w 1963 r. przy Zakładowym Domu Kultury ówczesnej kop. Milowice w Sosnowcu a jego założycielem i kierownikiem muzycznym był Andrzej Czekajski, który odpowiadał za dobór repertuaru oraz aranżacje utworów.

„Oskardy” występowały w następującym składzie: Andrzej Czekajski – fortepian i organy, Antoni Gawron – saksofon tenorowy, Leszek Lasota – saksofon altowy, Tadeusz Markowski – trąbka, Witold Jelonkiewicz – gitara solowa, Mieczysław Czekajski – gitara basowa, Jan Spychaj – perkusja oraz soliści Grażyna Latacz i Miłosz Grabarczyk oraz tercet wokalny: Irena Janszyn, Aurelia Mielczarek, Urszula Rdzanek.

Kilkuletni okres pracy pozwolił zespołowi wypracować własny styl muzyczny, zdobyć uznanie a przede wszystkim osiągnąć pierwsze sukcesy. Było to I miejsce solisty Miłosza Grabarczyka w Okręgowym Konkursie Piosenki Górniczej w 1969 r., wyróżnienie solistki Grażyny Latacz na VI Zagłębiowskiej Jesieni oraz udział całego zespołu w eliminacjach wojewódzkich IX Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Radzieckiej w Katowicach.

Największym osiągnięciem reprezentującego „Oskardy” Miłosza Grabarczyka było zdobycie dwóch nagród w 1971 r. na VII Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. W 1973 r. w wyniku połączenia kopalń „Milowice” i „Czeladź” zespół „Oskardy” reprezentuje już Zakładowy Dom Kultury kop. Czerwona Gwardia w Czeladzi i działa do 1990 r. w składzie: kierownik muzyczny Andrzej Czekajski – fortepian i organy, Krzysztof Mańka – gitara i śpiew, Tadeusz Markowski - gitara basowa i trąbka, Leszek Lasota – saksofon tenorowy, Ryszard Starczewski – perkusja oraz Wanda Urban – solistka.

Kolejne sukcesy zespołu to II nagroda w finale Ogólnopolskiego Festiwalu Kulturalnego Związków Zawodowych i I miejsce solistki Wandy Urban na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Zaangażowanej. Zespół instrumentalno-wokalny „Oskardy” w okresie wieloletniej działalności, dzięki pracy instruktora Andrzeja Czekajskiego oraz zaangażowaniu kierownika domu kultury Jerzego Żyłko, nie tylko brał udział w festiwalach, ale występował na wielu imprezach okolicznościowych w regionie, koncertował w kraju i za granicą, reprezentując wysoki poziom artystyczny.