Zagłębie Sosnowiec (piłka nożna) - Sezon 1959

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Pod nazwą Stal Sosnowiec, pod którą klub Zagłębie Sosnowiec występował w latach 1949 - 1961

Spis treści

TABELA KOŃCOWA

M-ce Nazwa klubu M Pkt Z R P Br+ Br-
1 ??? (A) 30 00 0 0 0 00 00
2 ??? (A) 30 00 0 0 0 00 00
3 ??? 30 00 0 0 0 00 00
4 ??? 30 00 0 0 0 00 00
5 ??? 30 00 0 0 0 00 00
6 ??? 30 00 0 0 0 00 00
7 ??? 30 00 0 0 0 00 00
8 ??? 30 00 0 0 0 00 00
9 ??? 30 00 0 0 0 00 00
10 ??? 30 00 0 0 0 00 00
11 ??? 30 00 0 0 0 00 00
12 ??? 30 00 0 0 0 00 00
13 ??? (S) 30 00 0 0 0 00 00
14 ??? (S) 30 00 0 0 0 00 00
15 ??? (S) 30 00 0 0 0 00 00
16 ??? (S) 30 00 0 0 0 00 00

KADRA

Wiosna '59

Jesień '59

ROZGRYWKI II LIGI - GRUPA POŁUDNIOWA

RUNDA WIOSENNA

Rozgrywki kolejka data godz. gospodarze goście wynik
II Liga 1 15.03. 1959 ??? Stal Sosnowiec Stal Rzeszów 3 : 0 (2:0)
II Liga 2 22.03. 1959 ??? Stal Mielec Stal Sosnowiec 0 : 1 (0:0)
II Liga 3 05.04. 1959 ??? Stal Sosnowiec Concordia Knurów 1 : 4 (0:1)
II Liga 4 12.04. 1959 ??? Naprzód Lipiny Stal Sosnowiec 1 : 1 (0:1)
II Liga 5 19.04. 1959 ??? Stal Sosnowiec Szombierki Bytom 2 : 1 (1:0)
II Liga 6 26.04. 1959 ??? Stal Sosnowiec Unia Tarnów 2 : 0 (1:0)
II Liga 7 03.05. 1959 ??? Legia Krosno Stal Sosnowiec 0 : 0
II Liga 8 10.05. 1959 ??? Walter Rzeszów Stal Sosnowiec 1 : 6 (0:3)
II Liga 9 24.05. 1959 ??? Stal Sosnowiec Wawel 1 : 0 (0:0)
II Liga 10 07.06. 1959 ??? Piast Gliwice Stal Sosnowiec 1 : 0 (0:0)
II Liga 11 14.06. 1959 ??? Stal Sosnowiec Unia Racibórz 1 : 4 (0:3)

Gole: 1:0 - Wola - karny 10', 2:0 - Majewski 43', 3:0 - Wola 83'. Widzów: 10.000. Sędzia: Siejka (Gdańsk).

Skład: Machnik - Komoder, Śpiewak, Masłoń, Ząbczyński, Jochemczyk, Gaik, Wola, Uznański, Majewski, Śmiłowski.

W meczu ligowym w Stali debiutowali : Machnik, Gaik i Wola, który zdobył 2 gole !

Gol: 0:1 - Śmiłowski 61'. Widzów: 8000. Sędzia: Kasprzak (Warszawa).

Skład: Machnik - Komoder, Śpiewak, Masłoń, Ząbczyński, Jochemczyk, Myga, Wola, Uznański, Majewski, Śmiłowski.

Gole: Gaik dla Stali oraz Kuś 2, Wolny i Wilczek dla Knurowa. Widzów: 10.000. Sędzia: Zubcow (Warszawa).

Skład: Machnik - Komoder, Śpiewak, Masłoń, Ząbczyński, Jochemczyk, Gaik, Myga, Uznański, Majewski, Śmiłowski.

Gole: 0:1 - Uznański 9', 1:1 - Bitner 47'. Widzów: 5000. Sędzia: Brachacki (Warszawa).

Skład: Machnik - Skiba, Śpiewak, Masłoń, Ząbczyński, Jochemczyk, Myga, Wola, Uznański, Majewski, Śmiłowski.

Gole: 1:0 - Masłoń 43', 1:1 - Poloczek 64', 2:1 - Ciszek 77'. Widzów: 5000. Sędzia: Cyprys (Opole).

Skład: Machnik - Skiba, Śpiewak, Masłoń, Ząbczyński, Jochemczyk, Ciszek, Wola, Uznański, Myga, Śmiłowski.

Gole: 1:0 - Ząbczyński 35', 2:0 - Uznański 70'. Widzów: 10.000. Sędzia: Raczkowski (Lublin).

Skład: Dziurowicz - Skiba, Jochemczyk, Śpiewak, Ząbczyński, Komoder, Ciszek, Wola, Uznański, Myga, Śmiłowski.

Widzów: 3000. Sędzia: Biskupski (Bydgoszcz).

Skład: Dziurowicz - Skiba, Śpiewak, Jochemczyk, Ząbczyński, Komoder, Ciszek, Wola, Uznański, Myga, Śmiłowski.

Gole: 0:1 - Uznański 1', 0:2 - Myga 7', 0:3 - Uznański 21', 0:4 - Ciszek 50', 0:5 - Wola 52', 1:5 - Zajdel 57', 1:6 - Wola 62'. Widzów: 7000. Sędzia: Broniś (Kielce).

Skład: Dziurowicz - Skiba, Śpiewak, Jochemczyk, Ząbczyński, Komoder, Ciszek, Wola, Uznański, Myga, Gaik.

Gol: 1:0 - Ciszek 60'. Widzów: 10.000. Sędzia: Garbaj (Zielona Góra).

Skład: Dziurowicz - Skiba, Śpiewak, Masłoń, Ząbczyński, Jochemczyk, Ciszek, Wola, Uznański, Myga, Śmiłowski.

Gol: 1:0 - Krajczy 55'. Widzów: 10.000. Sędzia: Mazur (Kielce).

Skład: Dziurowicz - Skiba, Śpiewak, Jochemczyk, Ząbczyński, Komoder, Ciszek, Wola, Uznański, Myga, Śmiłowski.

Gole: Ciszek dla Stali oraz Urbas 2, Moik i Michalski dla Unii. Widzów: 10.000. Sędzia: Markowicz (Olsztyn).

Skład: Dziurowicz (Machnik) - Skiba, Śpiewak, Jochemczyk, Ząbczyński, Komoder, Ciszek, Gaik (Wola), Uznański, Myga, Śmiłowski.

TABELA PO RUNDZIE WIOSENNEJ

M-ce Nazwa klubu M Pkt Z R P Br+ Br-
1 ??? 11 ? ? ? ? ? ?
2 ??? 11 ? ? ? ? ? ?
3 ??? 11 ? ? ? ? ? ?
4 ??? 11 ? ? ? ? ? ?
5 ??? 11 ? ? ? ? ? ?
6 ??? 11 ? ? ? ? ? ?
7 ??? 11 ? ? ? ? ? ?
8 ??? 11 ? ? ? ? ? ?
9 ??? 11 ? ? ? ? ? ?
10 ??? 11 ? ? ? ? ? ?
11 ??? 11 ? ? ? ? ? ?
12 ??? 11 ? ? ? ? ? ?
Miejsce Drużyna Ilość meczów Punkty Bilans bramek Zwycięstwa Remisy Porażki
1. Stal Sosnowiec 22 31 39-18 14 3 5
2. Unia Racibórz 22 30 45-27 12 6 4
3. Wawel Kraków 22 29 34-13 13 3 6
4. Piast Gliwice 22 27 43-30 12 3 7
5. Naprzód Lipiny 22 25 41-32 9 7 6
6. Stal Mielec 22 25 29-29 10 5 7
7. Unia Tarnów 22 24 22-22 4 8
8. Stal Rzeszów 22 23 24-23 8 7 7
9. Concordia Knurów 22 17 27-36 6 5 11
10. Legia Krosno 22 15 24-31 5 5 12
11. Szombierki Bytom 22 13 23-37 5 3 14
12. Walter Rzeszów 22 5 11-64 1 3 18



RUNDA JESIENNA

Rozgrywki kolejka data godz. gospodarze goście wynik
II Liga 12 02.08. 1959 ??? Stal Rzeszów Stal Sosnowiec 2 : 1 (0:0)
II Liga 13 09.08. 1959 ??? Stal Sosnowiec Stal Mielec 4 : 0 (2:0)
II Liga 14 23.08. 1959 ??? Concordia Knurów Stal Sosnowiec 0 : 2 (0:1)
II Liga 15 06.09. 1959 ??? Stal Sosnowiec Naprzód Lipiny 4 : 2 (1:0)
II Liga 16 09.09. 1959 ??? Szombierki Bytom Stal Sosnowiec 0 : 1 (0:0)
II Liga 17 12.09. 1959 ??? Unia Tarnów Stal Sosnowiec 0 : 0
II Liga 18 20.09. 1959 ??? Stal Sosnowiec Legia Krosno 2 : 0 (0:0)
II Liga 19 04.10. 1959 ??? Stal Sosnowiec Walter Rzeszów 3 : 1 (1:1)
II Liga 20 25.10. 1959 ??? Wawel Kraków Stal Sosnowiec 0 : 1 (0:1)
II Liga 21 15.11. 1959 ??? Stal Sosnowiec Piast Gliwice 3 : 0 (1:0)
II Liga 22 22.11. 1959 ??? Unia Racibórz Stal Sosnowiec 1 : 0 (1:0)

Gole: 1:0 - Poświat 52', 1:1 - Uznański 63', 2:1 - Świerk 90'. Widzów: 10.000. Sędzia: Wolarczyk (Opole).

Skład: Machnik - Skiba, Śpiewak, Komoder, Ząbczyński, Jochemczyk, Ciszek, Myga, Uznański, Majewski, Śmiłowski.

Gole: Myga 3 i Ciszek 1. Widzów: 8000. Sędzia: Maciarz (Kraków).

Skład: Machnik - Skiba, Śpiewak, Komoder, Ząbczyński, Jochemczyk, Ciszek, Myga, Uznański, Majewski, Śmiłowski.

Gole: 0:1 - Uznański 33', 0:2 - Myga 66'. Widzów: 3000. Sędzia: Siejka (Gdańsk).

Skład: Machnik - Skiba, Śpiewak, Komoder, Ząbczyński, Jochemczyk (Wola), Ciszek, Myga, Uznański, Majewski, Gaik.

Gole: 1:0 - Uznański 12', 1:1 - Więcek 61', 1:2 - Spyra 75', 2:2 - Ząbczyński 84', 3:2 - Uznański 86', 4:2 - Śmiłowski 88'. Widzów: 15.000. Sędzia: Cieślak (Warszawa).

Skład: Machnik - Skiba, Śpiewak, Komoder, Ząbczyński, Jochemczyk, Ciszek, Myga, Uznański, Majewski, Śmiłowski.

Gol: 0:1 - Myga 46'. W 17' Machnik obronił rzut karny strzelany przez Pośpiecha. Widzów: 5000. Sędzia: Biskupski (Bydgoszcz).

Skład: Machnik - Skiba, Śpiewak, Komoder, Ząbczyński, Jochemczyk, Ciszek, Myga, Uznański, Majewski, Śmiłowski.

Widzów: 4000. Sędzia: Kasprzyk (Łódź).

Skład: Machnik - Skiba, Śpiewak, Komoder, Ząbczyński, Jochemczyk, Ciszek, Myga, Uznański, Majewski, Gaik.

Gole: 1:0 - Ciszek 62', 2:0 - Uznański 64'. Widzów: 10.000. Sędzia: Preiss (Gdańsk).

Skład: Machnik - Skiba, Śpiewak, Komoder, Ząbczyński, Jochemczyk, Ciszek, Myga, Uznański, Majewski, Śmiłowski (Wola).

Gole: 0:1 - Mazur 25' karny, 1:1 - Ciszek 43', 2:1 - Wola 72', 3:1 - Wola 79'. Widzów: 7000. Sędzia: Urbański (Bydgoszcz).

Skład: Machnik - Skiba, Śpiewak, Komoder, Ząbczyński, Jochemczyk, Ciszek, Myga, Uznański, Majewski, Gaik (Wola).

Gol: 0:1 - Ciszek 5'. Widzów: 15.000. Sędzia: Majdan (Warszawa).

Skład: Machnik - Skiba, Śpiewak, Komoder, Ząbczyński, Jochemczyk, Ciszek, Myga, Uznański, Majewski, Śmiłowski (Wola).

Gole: 1:0 - Myga 2', 2:0 - Wola 58' karny, 3:0 - Uznański 67'. Widzów: 20.000. Sędzia: Budaj (Warszawa).

Skład: Machnik - Skiba, Śpiewak, Komoder, Ząbczyński, Jochemczyk, Ciszek, Myga, Uznański, Majewski, Śmiłowski (Wola).

Gol: 1:0 - Klimaszka 4'. Widzów: 2000. Sędzia: Raczkowski (Lublin).

Skład: Dziurowicz - Skiba, Śpiewak, Masłoń (Ząbczyński), Komoder, Jochemczyk, Ciszek, Myga, Uznański, Wola, Śmiłowski.


TRENEREM BYŁ Alojzy Sitko

TABELA KOŃCOWA

M-ce Nazwa klubu M Pkt Z R P Br+ Br-
1 Stal Sosnowiec 22 ? ? ? ? ? ?
2 Unia Racibórz 22 ? ? ? ? ? ?
3 Wawel Kraków 22 ? ? ? ? ? ?
4 Piast Gliwice 22 ? ? ? ? ? ?
5 ??? 22 ? ? ? ? ? ?
6 ??? 22 ? ? ? ? ? ?
7 ??? 22 ? ? ? ? ? ?
8 ??? 22 ? ? ? ? ? ?
9 ??? 22 ? ? ? ? ? ?
10 ??? 22 ? ? ? ? ? ?
11 ??? 22 ? ? ? ? ? ?
12 ??? 22 ? ? ? ? ? ?
Miejsce Drużyna Ilość meczów Punkty Bilans bramek Zwycięstwa Remisy Porażki
1. Stal Sosnowiec 22 31 39-18 14 3 5
2. Unia Racibórz 22 30 45-27 12 6 4
3. Wawel Kraków 22 29 34-13 13 3 6
4. Piast Gliwice 22 27 43-30 12 3 7
5. Naprzód Lipiny 22 25 41-32 9 7 6
6. Stal Mielec 22 25 29-29 10 5 7
7. Unia Tarnów 22 24 22-22 10 4 8
8. Stal Rzeszów 22 23 24-23 8 7 7
9. Concordia Knurów 22 17 27-36 6 5 11
10. Legia Krosno 22 15 24-31 5 5 12
11. Szombierki Bytom 22 13 23-37 5 3 14
12. Walter Rzeszów 22 5 11-64 1 3 18

Do I ligi awansowała Stal Sosnowiec. Z II ligi spadły: Szombierki Bytom i Walter Rzeszów.

WYSTĘPY

ZDOBYWCY BRAMEK


Artykuł opracował: Grzegorz Skwara i Radosław Żurek

Składy Stali i statystyki meczowe uzupełnił Jacek Skuta na podstawie archiwalnych numerów Przeglądu Sportowego.


Historia rozgrywek Zagłębia Sosnowiec w piłce nożnej

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego