Towarzystwo Akcyjne Sosnowieckich Fabryk Rur i Żelaza

Z WikiZagłębie
Reklama firmy z 1909 roku
Reklama firmy z 1937 roku

Towarzystwo Akcyjne Sosnowieckich Fabryk Rur i Żelaza w Warszawie / Towarzystwo sosnowieckich Fabryk Rur i Żelaza Spółka akcyjna - zakłady w Sosnowcu i Zawierciu. Przedsiębiorstwo powstało w 1887 r. jako filia niemieckiej firmy S. Hulczyński i Synowie ( org. S. Huldschinsky u. Söhne) do zarządzania zbudowaną w latach 1881 - 1883 hutą w Sosnowcu. Towarzystwo oficjalnie jako spółkę akcyjną zarejestrowane zostało w 1897 r. Siedziba zarządu mieściła się w Warszawie przy ul. Moniuszki 10 a sosnowieckie biuro ulokowane było przy ul. Nowopogońskiej 2[1].

Majątek

Kapitał zakładowy w roku 1938 wynosił zł 20.000.000. Zakłady w Sosnowcu powstały w 1881 r. w związku z wprowadzeniem cła prohibicyjnego na przywóz gotowych wyrobów stalowych do Królestwa Kongresowego, znajdując w Zagłębiu oparcie o surowiec (węgiel, ruda), a w Królestwie poważnego konsumenta.

Produkty

Zakłady produkowały rury bez szwu, wyroby z rur, blachy i wyroby z blach oraz odlewy stalowe. Zakłady w Zawierciu, których budowę rozpoczęto w 1897 r., produkują surówkę i stal martenowską, żelazo, części płużne.

Oba zakłady obsługują w kraju przemysł budowlany, przemysł przetwórczy oraz dostarczają gotowy materiał dla zakładów użyteczności publicznej (gazownie, elektrownie, chłodnie). W dziedzinie eksportu wysyłają poważne ilości rur wszelkich rodzajów na rynki europejskie i zamorskie.


Bibliografia

  • Przewodnik po Zagłębiu Dąbrowskim. Sosnowiec: Komitet Przewodnika po Zagłębiu Dąbrowskim, 1939, s. 146-147. 
  • Kurier Polski, Nr. 342, Sobota 12 Grudnia 1936; „Towarzystwo Akcyjne Sosnowieckich Fabryk Rur i Żelaza S.A.”; str. 9;
  • Buzek: Rozbudowa techniczna żelazo-hutnictwa polskiego w ostatnich 10 latach na tle

rozwoju hutnictwa w ogóle. Sosnowiec: 1933. 

Przypisy