Stanisław Paderewski

Z WikiZagłębie
Zagłębiowskie Biogramy
Stanisław Paderewski
Stanisław Paderewski
Imię i nazwisko Stanisław Paderewski
Data i miejsce urodzenia 1875
Sudyłków
Data i miejsce śmierci 18 listopada 1914
Krzywopłoty
Przyczyna śmierci poległ w bitwie
Miejsce spoczynku Cmentarz katolicki w Bydlinie
Zawód inżynier górnik, żołnierz I Brygady

Stanisław Paderewski urodził się w 1875 roku w Sudyłkowie, gdzie jego ojciec Jan pełnił funkcję administratora majątku ziemskiego. Jego starszym, przyrodnim bratem był Ignacy Jan Paderewski, wybitny pianista, polityk i premier rządu RP.

Po ukończeniu szkoły wojskowej został zawodowym oficerem armii rosyjskiej lecz jako synowi byłego uczestnika Powstania Styczniowego odmówiono przyjęcia do Akademii Sztabu Generalnego w Sankt Petersburgu.

W takiej sytuacji podjął studia, najpierw na wydziale matematycznym uniwersytetu kijowskiego a potem w Akademii Górniczej w Leoben, na wydziale górniczym. Z uwagi na wybuch wojny japońsko-rosyjskiej został jako były oficer zmobilizowany. Po szczęśliwym powrocie z wojny kontynuował przerwaną naukę i uzyskał dyplom inżyniera górniczego.

Jako inżynier górnik pracował najpierw na Morawach. Później przybył do Zagłębia Dąbrowskiego gdzie pracę podjął poczatkowo w Bolesławiu, a później objął funkcję sztygara w kopalni "Mortimer" w Zagórzu, dzisiejszej dzielnicy Sosnowca.

Przez cały okres, najpierw studiów a potem pracy zawodowej był aktywnym uczestnikiem ruchu niepodległościowego. Po wybuchu I Wojny Światowej zgłosił się wraz z wieloma innym Zagłębiakami do legionów Piłsudskiego. Z racji wojskowego wykształcenia i doświadczenia został dowódcą 3 kompanii (tzw. rzeszowsko-zagłębiowskiej) VI baonu I Brygady.

Poległ 18 listopada 1914 roku w bitwie pod Krzywopłotami podczas drugiego szturmu na Załęże, prowadząc osobiście, tyralierą atak swojej kompanii na pozycje rosyjskie. Zginął tuż po godzinie 8.30 trafiony przez rosyjskie kule, w rękę i śmiertelnie w pierś. Jest pochowany w zbiorowej mogile legionistów na cmentarzu w Bydlinie.

Pośmiertnie został odznaczony: dwukrotnie Krzyżem Walecznych i Krzyżem Niepodległości