Legendy Zagłębia

Z WikiZagłębie

Legendy Zagłębia

Pod koniec lat dwudziestych ubiegłego wieku do Zagłębia Dąbrowskiego przybył Marian Kantor-Mirski. Zamieszkał w Sosnowcu, gdzie pracował jako urzędnik Kasy Chorych.

Jako wytrawny turysta i krajoznawca odbywał częste wędrówki po naszym regionie. Nie ograniczał się tylko do zwiedzania, ale zbierał informacje, dokumenty i zdjęcia które to posłużyły mu do opisywania Zagłębia Dąbrowskiego, najpierw w artykułach prasowych, a później w specjalnie wydawanych co dwa tygodnie zeszytach. Nie mogło w nich oczywiście zabraknąć legend i podań dotyczących naszej "Małej Ojczyzny". Zbierał je i zapisywał podczas swoich wędrówek, a najlepszym źródłem były opowiadania starszych osób, oraz miejscowi twórcy ludowi.

Należy jednak pamiętać, że Marian Kantor-Mirski nie był zawodowym etnografem tylko miłośnikiem naszego regionu, a więc podczas swoich badań nie zachował odpowiedniej metodologii niezbędnej przy pracach naukowych. Mimo to ma ogromną zasługę w ocaleniu tych legend przed całkowitym zapomnieniem. Wydane drukiem przetrwały zawieruchę wojenną. Wiele lat później w swoich wydawnictwach przypominał je Jan Przemsza-Zieliński. Były to jednak bibliofilskie wydania o bardzo niskich nakładach, w chwili obecnej bardzo poszukiwane.

Zamieszczone w Encyklopedii Internetowej Zagłębia Dąbrowskiego (Wiki Zagłębie) legendy i podania pochodzą z oryginalnych zeszytów Mariana Kantora-Mirskiego z lat 1931 i 1932.

Mamy nadzieję, że sięgać po nie będą światli nauczyciele uczący swoich uczniów miłości do naszej wspólnej "Małej Ojczyzny" Zagłębia Dąbrowskiego podczas prowadzonych przez siebie lekcji regionalizmu. Mamy także nadzieję, że przyniosą radość kolejnym pokoleniom małych Zagłębiaków.