Stary Sosnowiec (Sosnowiec): Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
Stary Sosnowiec...
'''Stary Sosnowiec''' - pierwsze informacje o osadnictwie na terenie obecnego Starego Sosnowca pochodzą z XVIII wieku. Dotyczą one niewielkiej osady młyńskiej nad Brynicą, leżącej na gruntach pogońskich.
Określająca ją nazwa "Sosnowietz" pojawiła się na wydanej w [[1736]] roku mapie Księstwa Raciborskiego. Z czasem rozwinął się tutaj folwark należący do gminy Gzichów. W [[1864]] roku wieś usamodzielniła się od [[Pogoń (Sosnowiec)|Pogoni]], a w latach 70. XIX wieku nastąpił jej podział na [[Sosnowiec]], zwany również Nowym Sosnowcem (okolice dworca kolejowego o charakterze miejskim) i Stary Sosnowiec (północna część miejscowości z przewagą budownictwa wiejskiego).
Wstępne połączenie obu wsi nastąpiło w [[1900]] roku, kiedy utworzono [[nadsołectwo sosnowieckie]], w skład którego weszła również [[Pogoń (Sosnowiec)|Pogoń]]. Ostatnim sołtysem Starego Sosnowca był [[Jan Mosur]].
W okresie industrializacji Stary Sosnowiec pozostał osadą o charakterze wiejskim. Jedynym zakładem przemysłowym na tym terenie była fabryka nawozów sztucznych zwana popularnie "[["Kościarnia" (Sosnowiec)|Kościarnią]]", wybudowana w [[1853]] roku przez [[Ignacy Niewiadomski|Ignacego Niewiadomskiego]]. W [[l894]] roku zakład ten został unieruchomiony (ostatnim jego właścicielem był [[Paul Lamprecht]]), a zabudowania fabryczne przerobiono na domy mieszkalne.
Dopiero na początku XX wieku powstały na Starym Sosnowcu inne zakłady (m.in. fabryka armatur i odlewnia brązów Stanisława Kraupego). Główna droga miejscowości zwana "Milowicką" nosiła następnie nazwę Starososnowieckiej (obecnie J. Piłsudskiego). W okresie okupacji na Starym Sosnowcu, w rejonie ulicy Ciasnej hitlerowcy utworzyli tzw. małe getto.
 
==Bibliografia==
[[Dzielnice Sosnowca - Zarys dziejów|Małgorzata Śmiałek, Dzielnice Sosnowca - Zarys dziejów]]


[[Kategoria:Dzielnice i osiedla Sosnowca|Stary Sosnowiec]]
[[Kategoria:Dzielnice i osiedla Sosnowca|Stary Sosnowiec]]
[[Kategoria:Nazwy miejscowe związane z Sosnowcem|Stary Sosnowiec]]
[[Kategoria:Nazwy miejscowe związane z Sosnowcem|Stary Sosnowiec]]
[[Kategoria:Nazwy miejscowe|Stary Sosnowiec]]
[[Kategoria:Nazwy miejscowe|Stary Sosnowiec]]

Wersja z 13:45, 24 mar 2012

Stary Sosnowiec - pierwsze informacje o osadnictwie na terenie obecnego Starego Sosnowca pochodzą z XVIII wieku. Dotyczą one niewielkiej osady młyńskiej nad Brynicą, leżącej na gruntach pogońskich. Określająca ją nazwa "Sosnowietz" pojawiła się na wydanej w 1736 roku mapie Księstwa Raciborskiego. Z czasem rozwinął się tutaj folwark należący do gminy Gzichów. W 1864 roku wieś usamodzielniła się od Pogoni, a w latach 70. XIX wieku nastąpił jej podział na Sosnowiec, zwany również Nowym Sosnowcem (okolice dworca kolejowego o charakterze miejskim) i Stary Sosnowiec (północna część miejscowości z przewagą budownictwa wiejskiego). Wstępne połączenie obu wsi nastąpiło w 1900 roku, kiedy utworzono nadsołectwo sosnowieckie, w skład którego weszła również Pogoń. Ostatnim sołtysem Starego Sosnowca był Jan Mosur. W okresie industrializacji Stary Sosnowiec pozostał osadą o charakterze wiejskim. Jedynym zakładem przemysłowym na tym terenie była fabryka nawozów sztucznych zwana popularnie "Kościarnią", wybudowana w 1853 roku przez Ignacego Niewiadomskiego. W l894 roku zakład ten został unieruchomiony (ostatnim jego właścicielem był Paul Lamprecht), a zabudowania fabryczne przerobiono na domy mieszkalne. Dopiero na początku XX wieku powstały na Starym Sosnowcu inne zakłady (m.in. fabryka armatur i odlewnia brązów Stanisława Kraupego). Główna droga miejscowości zwana "Milowicką" nosiła następnie nazwę Starososnowieckiej (obecnie J. Piłsudskiego). W okresie okupacji na Starym Sosnowcu, w rejonie ulicy Ciasnej hitlerowcy utworzyli tzw. małe getto.

Bibliografia

Małgorzata Śmiałek, Dzielnice Sosnowca - Zarys dziejów