Stanisław Jędryka: Różnice pomiędzy wersjami
Linia 34: | Linia 34: | ||
|- BGCOLOR="#808456" style="color: white" | |- BGCOLOR="#808456" style="color: white" | ||
! WIDTH=5%|ROK | ! WIDTH=5%|ROK | ||
! WIDTH= | ! WIDTH=27%|TYTUŁ | ||
! WIDTH= | ! WIDTH=28%|REŻYSERIA | ||
! WIDTH=20%|SCENARIUSZ | ! WIDTH=20%|SCENARIUSZ | ||
! WIDTH=30%|UWAGI | ! WIDTH=30%|UWAGI | ||
Linia 117: | Linia 117: | ||
|- | |- | ||
| ALIGN=center|[[ | | ALIGN=center|[[1971]] | ||
| ALIGN=center|'''''" | | ALIGN=center|'''''"Kamizelka"''''' | ||
| ALIGN=center|- | | ALIGN=center|- | ||
| ALIGN=center|- | | ALIGN=center|- | ||
Linia 124: | Linia 124: | ||
|- | |- | ||
| ALIGN=center|[[ | | ALIGN=center|[[1971]] | ||
| ALIGN=center|'''''"--- | | ALIGN=center|'''''"Podróż za jeden uśmiech"''''' | ||
| ALIGN=center|- | |||
| ALIGN=center|- | |||
| ALIGN=center|serial | |||
|- | |||
| ALIGN=center|[[1972]] | |||
| ALIGN=center|'''''"Podróż za jeden uśmiech"''''' | |||
| ALIGN=center|- | | ALIGN=center|- | ||
| ALIGN=center|- | | ALIGN=center|- | ||
Linia 131: | Linia 138: | ||
|- | |- | ||
| ALIGN=center|[[ | | ALIGN=center|[[1973]] | ||
| ALIGN=center|'''''" | | ALIGN=center|'''''"Stawiam na Tolka Banana"''''' | ||
| ALIGN=center|- | | ALIGN=center|- | ||
| ALIGN=center|- | |||
| ALIGN=center|serial | |||
|- | |||
| ALIGN=center|[[1974]] | |||
| ALIGN=center|'''''"Koniec wakacji"''''' | |||
| ALIGN=center|- | |||
| ALIGN=center|- | |||
| ALIGN=center|- | |||
|- | |||
| ALIGN=center|[[1975]] | |||
| ALIGN=center|'''''"Szaleństwo Majki Skowron"''''' | |||
| ALIGN=center|- | |||
| ALIGN=center|- | |||
| ALIGN=center|serial | |||
|- | |||
| ALIGN=center|[[1976]] | |||
| ALIGN=center|'''''"Najlepsze w świecie"''''' | |||
| ALIGN=center|- | |||
| ALIGN=center|- | |||
| ALIGN=center|- | |||
|- | |||
| ALIGN=center|[[1978]] | |||
| ALIGN=center|'''''"Zielona miłość"''''' | |||
| ALIGN=center|- | |||
| ALIGN=center|- | |||
| ALIGN=center|serial | |||
|- | |||
| ALIGN=center|[[1979]] | |||
| ALIGN=center|'''''"Zielone lata"''''' | |||
| ALIGN=center|- | |||
| ALIGN=center|- | |||
| ALIGN=center|- | |||
|- | |||
| ALIGN=center|[[1980]] | |||
| ALIGN=center|'''''"Przypadki Piotra S."''''' | |||
| ALIGN=center|- | |||
| ALIGN=center|- | |||
| ALIGN=center|- | |||
|- | |||
| ALIGN=center|[[1981]] | |||
| ALIGN=center|'''''"Amnestia"''''' | |||
| ALIGN=center|- | |||
| ALIGN=center|- | |||
| ALIGN=center|- | |||
|- | |||
| ALIGN=center|[[1982]]]] | |||
| ALIGN=center|'''''"Do góry nogami"''''' | |||
| ALIGN=center|- | |||
| ALIGN=center|- | |||
| ALIGN=center|- | |||
|- | |||
| ALIGN=center|[[1984]] | |||
| ALIGN=center|'''''"Umarłem, aby żyć"''''' | |||
| ALIGN=center|- | |||
| ALIGN=center|- | |||
| ALIGN=center|- | |||
|- | |||
| ALIGN=center|[[1985]] | |||
| ALIGN=center|'''''"Jesienią o szczęściu"''''' | |||
| ALIGN=center|- | |||
| ALIGN=center|- | |||
| ALIGN=center|- | |||
|- | |||
| ALIGN=center|[[1986]] | |||
| ALIGN=center|'''''"Kino objazdowe"''''' | |||
| ALIGN=center|- | |||
| ALIGN=center|- | |||
| ALIGN=center|- | |||
|- | |||
| ALIGN=center|[[1987]] | |||
| ALIGN=center|'''''"Sami dla siebie"''''' | |||
| ALIGN=center|- | |||
| ALIGN=center|- | |||
| ALIGN=center|- | |||
|- | |||
| ALIGN=center|[[1988]] | |||
| ALIGN=center|'''''"Banda Rudego Pająka"''''' | |||
| ALIGN=center|- | | ALIGN=center|- | ||
| ALIGN=center|- | | ALIGN=center|- | ||
| ALIGN=center|serial | |||
|- | |- | ||
| ALIGN=center|[[ | | ALIGN=center|[[1989]] | ||
| ALIGN=center|'''''" | | ALIGN=center|'''''"Po własnym pogrzebie"''''' | ||
| ALIGN=center|- | | ALIGN=center|- | ||
| ALIGN=center|- | | ALIGN=center|- | ||
Linia 145: | Linia 243: | ||
|- | |- | ||
| ALIGN=center|[[ | | ALIGN=center|[[1992]] | ||
| ALIGN=center|'''''" | | ALIGN=center|'''''"Czy ktoś mnie kocha w tym domu?"''''' | ||
| ALIGN=center|- | | ALIGN=center|- | ||
| ALIGN=center|- | | ALIGN=center|- | ||
Linia 152: | Linia 250: | ||
|- | |- | ||
| ALIGN=center|[[ | | ALIGN=center|[[1995]] | ||
| ALIGN=center|'''''" | | ALIGN=center|'''''"Tolek Banan i inni"''''' | ||
| ALIGN=center|- | | ALIGN=center|- | ||
| ALIGN=center|- | | ALIGN=center|- | ||
Linia 159: | Linia 257: | ||
|- | |- | ||
| ALIGN=center|[[ | | ALIGN=center|[[1997]] | ||
| ALIGN=center|'''''" | | ALIGN=center|'''''"Życie jak film"''''' | ||
| ALIGN=center|- | | ALIGN=center|- | ||
| ALIGN=center|- | | ALIGN=center|- |
Wersja z 21:41, 26 lip 2015
Zagłębiowskie Biogramy | |
Stanisław Jędryka | |
Imię i nazwisko | Stanisław Jędryka |
Data i miejsce urodzenia | 27 lipca 1933 Sosnowiec |
Zawód | reżyser, scenarzysta filmowy |
Odznaczenia | |
Zasłużony Kulturze Gloria Artis |
Stanisław Jędryka (ur. 27 lipca 1933 w Sosnowcu) - polski reżyser i scenarzysta filmowy. Zasłynął z filmów i seriali młodzieżowych z lat 70-tych i 80-tych m.in. Wakacje z duchami, Stawiam na Tolka Banana, Podróż za jeden uśmiech.
Edukacja
Absolwent III Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa w Sosnowcu oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi.
Praca twórcza
Pierwsze krótkie etiudy Stanisław Jędryka nakręcił jeszcze w trakcie studiów w PWSF. Główną rolę w jego pracy dyplomowej pt. Zbieg zagrał Emil Karewicz. W 1979 roku nakręcił film pt. Zielone Lata oparty na powieści Jerzego Przeździeckiego pt. Troje znad Czarnej Rzeki. Jak sam przyznał, w wywiadzie dla Płońsk TV z 2012 roku, Zielone lata, których akcja dzieje się w Sosnowcu, Koniec wakacji oraz Do góry nogami są filmami szczególnie bliskimi reżyserowi.
Filmografia
ROK | TYTUŁ | REŻYSERIA | SCENARIUSZ | UWAGI |
---|---|---|---|---|
1954 | "Ostatni wieczór" | - | - | etiuda studencka |
1955 | "Stara cegielnia" | - | - | film absolutoryjny |
1958 | "Stadion" | - | - | film eksperymentalny |
1960 | "Zbieg" | Stanisław Jędryka | Stanisław Jędryka | film dyplomowy |
1962 | "Dom bez okien" | Stanisław Jędryka | Aleksander Ścibor-Rylski | - |
1965 | "Wyspa złoczyńców" | Stanisław Jędryka | Zbigniew Nienacki | - |
1966 | "Powrót na ziemię" | Stanisław Jędryka | Krzysztof Gruszczyński | - |
1967 | "Katarynka" | Stanisław Jędryka | Zdzisław Skowroński | nowela |
1969 | "Do przerwy 0:1" | Stanisław Jędryka | Adam Bahdaj | serial dla dzieci i młodzieży (7 odcinków) |
1969 | "Paragon gola" | Stanisław Jędryka | Adam Bahdaj | - |
1970 | "Wakacje z duchami" | Stanisław Jędryka | Adam Bahdaj | serial dla dzieci i młodzieży (7 odcinków) |
1971 | "Kamizelka" | - | - | - |
1971 | "Podróż za jeden uśmiech" | - | - | serial |
1972 | "Podróż za jeden uśmiech" | - | - | - |
1973 | "Stawiam na Tolka Banana" | - | - | serial |
1974 | "Koniec wakacji" | - | - | - |
1975 | "Szaleństwo Majki Skowron" | - | - | serial |
1976 | "Najlepsze w świecie" | - | - | - |
1978 | "Zielona miłość" | - | - | serial |
1979 | "Zielone lata" | - | - | - |
1980 | "Przypadki Piotra S." | - | - | - |
1981 | "Amnestia" | - | - | - |
1982]] | "Do góry nogami" | - | - | - |
1984 | "Umarłem, aby żyć" | - | - | - |
1985 | "Jesienią o szczęściu" | - | - | - |
1986 | "Kino objazdowe" | - | - | - |
1987 | "Sami dla siebie" | - | - | - |
1988 | "Banda Rudego Pająka" | - | - | serial |
1989 | "Po własnym pogrzebie" | - | - | - |
1992 | "Czy ktoś mnie kocha w tym domu?" | - | - | - |
1995 | "Tolek Banan i inni" | - | - | - |
1997 | "Życie jak film" | - | - | - |
Odznaczenia, nagrody i wyróżnienia
3 czerwca 2013 roku został odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Zobacz też
Galeria
Linki zewnętrzne
- Stanisław Jędryka pośród absolwentów Liceum B. Prusa
- Stanisław Jędryka w serwisie alekinoplus.pl
- Stanisław Jędryka w serwisie filmweb.pl
- Strona na facebook.com poświęcona reżyserowi
Wywiady:
- Stanisław Jędryka o swojej książce "Miłości mojego życia" w stronie YouTube
- Spotkanie ze Stanisławem Jędryką w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu
- Stanisław Jędryka na stronie ninateka.pl