Stanisław Broszkiewicz

Z WikiZagłębie
Zagłębiowskie Biogramy
Stanisław Broszkiewicz
Stanisław Broszkiewicz
Imię i nazwisko Stanisław Broszkiewicz
Data i miejsce urodzenia 8 maja 1926
Warszawa
Data i miejsce śmierci 5 marca 1984
Katowice
Zawód prozaik, dziennikarz, publicysta

Stanisław Broszkiewicz - prozaik, dziennikarz, publicysta. Urodził się 8 maja 1926 r. w Warszawie; syn Antoniego i Janiny z Goławskich. Uczył się w Gimnazjum i Liceum im. R. Traugutta w Częstochowie, maturę zdał na tajnych kompletach w Warszawie w 1943 r.

W czasie II wojny światowej należał do Armii Krajowej. Brał również udział w Powstaniu Warszawskim. Po ucieczce z obozu jenieckiego został żołnierzem II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych we Włoszech i uczestniczył w końcowych walkach na froncie. Po zakończeniu wojny studiował w wojskowym ośrodku akademickim w Rzymie. W 1947 r. wraz z oddziałami polskimi został przeniesiony do Szkocji. W tym samym roku wrócił do Polski. Pracował na Śląsku jako dziennikarz i publicysta. Od 1957 r. członek Związku Literatów Polskich. Współpracował wieloma redakcjami m.in. z "Dziennikiem Zachodnim", "Wiadomościami Zagłębia", "Trybuną Robotniczą", gdzie prowadził popularny i "Nabożny Żywot Mułły Safan - Dułły".

Twórczość Broszkiewicza to nast. dzieła: Johanka (opowiadania), 1957, Przypowieść filozoficzna (opowiadania), 1958, Abwehra straciła trop (powieść), Katowice, Wydawnictwo "Śląsk", 1960, Kryptonim "Gefreiter" i inne opowiadania (opowiadania), 1961, Taniec kogutów (opowiadania), Katowice, Wydawnictwo "Śląsk", 1961, Końca świata nie będzie (opowiadania), 1963, Najjaśniej świeci Jupiter (powieść), Katowice, Wydawnictwo "Śląsk", 1967, Etiuda z Beatą (opowiadania), 1970, Sprawa Delty (powieść), Takie buty (opowiadania), Katowice, Wydawnictwo "Śląsk", 1973, Strach blady i romanse (opowiadania), Tango dla starszej siostry (powieść), Koncert dla żony (powieść), Z Kobusem do gwiazd (powieść), Kraków, Wydawnictwo Literackie, 1981, Ballada z Rocca Lanciano. Opowiadania włoskie (opowiadania), Katowice, Wydawnictwo "Śląsk", 1982

Zmarł 5 marca 1984 r. w Katowicach. Spoczywa w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Komunalnym w Sosnowcu. W 1968 r. w Teatrze Zagłębia wystawiono jego sztukę "Taniec kogutów" w adaptacji Janusza Wasylkowskiego i w reżyserii Antoniego Słocińskiego, która prezentowana była później w Teatrze Telewizji.

Według red. Janusza Lewandy, Broszkiewicz był jedną z najbarwniejszych, najsympatyczniejszych i najpopularniejszych postaci Sosnowca. Mieszkał przy Kościelnej, tuż przy Szkole Podstawowej Nr 4 i w "tęczowym" punktowcu przy "plastrze miodu".


Opracował: Piotr Dudała

Bibliografia

Lesław Bartelski M.: Polscy pisarze współcześni, 1939-1991: Leksykon. Wydawn. Nauk. PWN. ISBN 83-01-11593-9.

Janusz Lewanda, http://absolwent.traugutt.net/index.php?page=comment&what=abso&id=10218