Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu i historia komunikacji autobusowej w Zagłębiu Dąbrowskim: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
Nie podano opisu zmian
Linia 23: Linia 23:
== Opis: ==  
== Opis: ==  
Monografia, którą trzymacie Państwo w rękach pozostała z inicjatywy Zarządu Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. w Sosnowcu.
Monografia, którą trzymacie Państwo w rękach pozostała z inicjatywy Zarządu Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. w Sosnowcu.
Ma ona być próbą stworzenia kompleksowej publikacji przedstawiającej dzieje zagłębiowskiej komunikacji publicznej, która nie doczekała się do tej pory tego typu opracowania.
Ma ona być próbą stworzenia kompleksowej publikacji przedstawiającej dzieje zagłębiowskiej komunikacji publicznej, która nie doczekała się do tej pory tego typu opracowania.<br>
Uzyskanie informacji na temat początków i dalszych dziejów dziedziny, z którą jesteśmy związani, losów ludzi tworzących jej przeszłość i teraźniejszość, zasad funkcjonowania dawniej i dziś jest naszym zdaniem potrzebne z wielu względów. Ważną rolę odgrywa zwykła ciekawość co do minionych zdarzeń i zjawisk. Silna jest także potrzeba edukowania młodzieży, zapoznawania jej z historią i tradycjami kultury technicznej.
Uzyskanie informacji na temat początków i dalszych dziejów dziedziny, z którą jesteśmy związani, losów ludzi tworzących jej przeszłość i teraźniejszość, zasad funkcjonowania dawniej i dziś jest naszym zdaniem potrzebne z wielu względów. Ważną rolę odgrywa zwykła ciekawość co do minionych zdarzeń i zjawisk. Silna jest także potrzeba edukowania młodzieży, zapoznawania jej z historią i tradycjami kultury technicznej.<br>
Przede wszystkim jesteśmy jednak przekonani o konieczności zachowania dla przyszłych pokoleń pamięci
Przede wszystkim jesteśmy jednak przekonani o konieczności zachowania dla przyszłych pokoleń pamięci o ludziach, którzy tę historię i tradycję tworzyli. Jest to dla nas część szerszych działań mających na celu ocalenie materialnych i niematerialnych pamiątek z przeszłości związanych z profilem działalności naszej Spółki. W dniu 10 października 2013 r. odbyło się w naszym oddziale w Będzinie Uroczyste otwarcie Izby Tradycji Komunikacji Miejskiej, w której eksponowany jest historyczny tabor kursujący na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, umundurowanie konduktorów, kierowców, itp. Uzupełnieniem ekspozycji stanie się niniejsze opracowanie, dokumentujące dodatkowo świadectwo niematerialne w postaci wspomnień i relacji ludzi niegdyś i dzisiaj związanych z komunikacją w naszym regionie. Powstanie ekspozycji oraz publikacja monografii zbiega się z przypadającą w lipcu 2013 r. szesnastą rocznicą przekształcenia Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Spółkę z o.o.
O ludziach, którzy tę historię i tradycję tworzyli. Jest to dla nas część szerszych działań mających na celu ocalenie materialnych i niematerialnych pamiątek z przeszłości związanych z profilem działalności naszej Spółki. W dniu 10 października 2013 r. odbyło się w naszym oddziale w Będzinie Uroczyste otwarcie Izby Tradycji Komunikacji Miejskiej, w której eksponowany jest historyczny tabor kursujący na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, umundurowanie konduktorów, kierowców, itp. Uzupełnieniem ekspozycji stanie się niniejsze opracowanie, dokumentujące dodatkowo świadectwo niematerialne w postaci wspomnień i relacji ludzi niegdyś i dzisiaj związanych z komunikacją w naszym regionie. Powstanie ekspozycji oraz publikacja monografii zbiega się z przypadającą w lipcu 2013 r. szesnastą rocznicą przekształcenia Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Spółkę z o.o.
Dziękujemy autorom oraz wszystkim zaangażowanym w jej przygotowanie za profesjonalizm, życzliwość i pomoc.<br>
Dziękujemy autorom oraz wszystkim zaangażowanym w jej przygotowanie za profesjonalizm, życzliwość i pomoc.


Sosnowiec, 10 października 2013 r.
'''Sosnowiec, 10 października 2013 r.<br>
Prezes Zarządu mgr Marek Pikuła
Prezes Zarządu mgr Marek Pikuła'''


== Spis treści: ==  
== Spis treści: ==  

Wersja z 11:37, 25 maj 2016

Biblioteka Zagłębiaka
PKM w Sosnowcu i historia komunikacji autobusowej w ZD-0001.jpg
Tytuł Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu i historia komunikacji autobusowej w Zagłębiu Dąbrowskim
Rok wydania 2013
Miejsce wydania Będzin
Wydawca Drukarnia Magic
Liczba stron 167
Autor
Autor Dariusz Falecki, Tadeusz Falecki

Informacje:

Autorzy: Dariusz Falecki, Tadeusz Falecki

Wydawca: Drukarnia Magic

ISBN 978-83-932097-3-6

Miejsce i rok wydania: Będzin, 2013

Ilość stron: 167

Opis:

Monografia, którą trzymacie Państwo w rękach pozostała z inicjatywy Zarządu Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. w Sosnowcu. Ma ona być próbą stworzenia kompleksowej publikacji przedstawiającej dzieje zagłębiowskiej komunikacji publicznej, która nie doczekała się do tej pory tego typu opracowania.
Uzyskanie informacji na temat początków i dalszych dziejów dziedziny, z którą jesteśmy związani, losów ludzi tworzących jej przeszłość i teraźniejszość, zasad funkcjonowania dawniej i dziś jest naszym zdaniem potrzebne z wielu względów. Ważną rolę odgrywa zwykła ciekawość co do minionych zdarzeń i zjawisk. Silna jest także potrzeba edukowania młodzieży, zapoznawania jej z historią i tradycjami kultury technicznej.
Przede wszystkim jesteśmy jednak przekonani o konieczności zachowania dla przyszłych pokoleń pamięci o ludziach, którzy tę historię i tradycję tworzyli. Jest to dla nas część szerszych działań mających na celu ocalenie materialnych i niematerialnych pamiątek z przeszłości związanych z profilem działalności naszej Spółki. W dniu 10 października 2013 r. odbyło się w naszym oddziale w Będzinie Uroczyste otwarcie Izby Tradycji Komunikacji Miejskiej, w której eksponowany jest historyczny tabor kursujący na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, umundurowanie konduktorów, kierowców, itp. Uzupełnieniem ekspozycji stanie się niniejsze opracowanie, dokumentujące dodatkowo świadectwo niematerialne w postaci wspomnień i relacji ludzi niegdyś i dzisiaj związanych z komunikacją w naszym regionie. Powstanie ekspozycji oraz publikacja monografii zbiega się z przypadającą w lipcu 2013 r. szesnastą rocznicą przekształcenia Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Spółkę z o.o. Dziękujemy autorom oraz wszystkim zaangażowanym w jej przygotowanie za profesjonalizm, życzliwość i pomoc.

Sosnowiec, 10 października 2013 r.
Prezes Zarządu mgr Marek Pikuła

Spis treści:

strona 05 • Wprowadzenie

strona 07 • Prywatna komunikacja autobusowa

strona 66 • Komunikacja w okresie drugiej wojny światowej

strona 74 • Śląskie Linie Autobusowe. Śląsko-Dąbrowskie Linie Komunikacyjne. Śląskie Linie Komunikacyjne

strona 87 • Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Katowicach

strona 126 • Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu

strona 135 • Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej, Spółka z o.o. w Sosnowcu

strona 163 • Ciekawostki i wydarzenia

strona 167 • Bibliografia