Piotr Dudała

Z WikiZagłębie
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Piotr Dudała (dyskusja<pipe-separator>edycje)
Piotr Dudała (dyskusja<pipe-separator>edycje)
(&lt;sectionlink&gt;Praca i zainteresowania)
Linia 46: Linia 46:
 
[[Plik:KWK Kazimierz Juliusz.jpg|thumb|450px|Na plenerze fotograficznym w KWK Kazimierz-Juliusz]]
 
[[Plik:KWK Kazimierz Juliusz.jpg|thumb|450px|Na plenerze fotograficznym w KWK Kazimierz-Juliusz]]
  
W latach [[2005]] - [[2010]] Rzecznik Prasowy koła sosnowieckiej Platformy Obywatelskiej RP, a od lutego [[2007]] r. do czerwca [[2010]] r. Rzecznik Prasowy [[Starostwo Powiatowe w Będzinie|Powiatu Będzińskiego]]. Od czerwca [[2011]] r. do września [[2017]] Rzecznik Prasowy Rady Sosnowieckiej Rycerzy Kolumba. Od grudnia 2016 r. Wiceprzewodniczący Koła Gazety Polskiej w Sosnowcu. 10 marca 2018 r. w Częstochowie otrzymał IV stopień rycerski - patriotyczny. W dniu 9 lutego 2019 r. został wybrany Zastępcą Prezesa Koła w Sosnowcu Partii Porozumienia Jarosława Gowina. Obecnie pracuje w [[Starostwo Powiatowe w Będzinie |Starostwie Powiatowym w Będzinie]] na stanowisku głównego specjalisty: do 28 listopada 2018 r. w Wydziale Informacji i Promocji Powiatu, od 20 listopada 2018 do 20 marca 2019 r. w Wydziale Zdrowia, od 21 marca 2019 r. do 25 czerwca 2019 r. w Wydziale Komunikacji, a od 26 czerwca w Wydziale Architektury.
+
W latach [[2005]] - [[2010]] Rzecznik Prasowy koła sosnowieckiej Platformy Obywatelskiej RP, a od lutego [[2007]] r. do czerwca [[2010]] r. Rzecznik Prasowy [[Starostwo Powiatowe w Będzinie|Powiatu Będzińskiego]]. Od czerwca [[2011]] r. do września [[2017]] Rzecznik Prasowy Rady Sosnowieckiej Rycerzy Kolumba. Od grudnia 2016 r. Wiceprzewodniczący Koła Gazety Polskiej w Sosnowcu. 10 marca 2018 r. w Częstochowie otrzymał IV stopień rycerski - patriotyczny. W dniu 9 lutego 2019 r. został wybrany Zastępcą Prezesa Koła w Sosnowcu Partii Porozumienia Jarosława Gowina. Obecnie pracuje w [[Starostwo Powiatowe w Będzinie |Starostwie Powiatowym w Będzinie]] na stanowisku głównego specjalisty: do 28 listopada 2018 r. w Wydziale Informacji i Promocji Powiatu, od 20 listopada 2018 do 20 marca 2019 r. w Wydziale Zdrowia, od 21 marca 2019 r. do 25 czerwca 2019 r. w Wydziale Komunikacji, a od 26 czerwca 2019 r. w Wydziale Architektury.
  
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==

Wersja z 05:16, 9 lip 2019

Zagłębiowskie Biogramy
Piotr Dudała
Piotr Dudała
Imię i nazwisko Piotr Ignacy Dudała
Data i miejsce urodzenia 5 marca 1958
Sosnowiec
Zawód dziennikarz, politolog, geograf, bankowiec, urzędnik samorządowy

Piotr Ignacy Dudała - urodził się 5 marca 1958 r. w Sosnowcu - dziennikarz, politolog, geograf, bankowiec, urzędnik samorządowy. Miłośnik historii Sosnowca i Zagłębia, społecznik.

Spis treści

Rodzina

Syn Stefana i Janiny z domu Twardowska. Ojciec Stefan Dudała (1921 - 2004), syn Michała i Florentyny z d. Chałacińska, był z zawodu elektrykiem i pracował do chwili przejścia na emeryturę na dole pod ziemią w KWK "Sosnowiec". Odznaczony Złotym i Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Orderem Sztandaru Pracy II Klasy. Matka Janina Dudała z d. Twardowska (1930 - 1981), córka Ignacego i Pelagii z d. Stobiecka, była kucharką i pracowała do chwili śmierci w 1981r. w nieistniejącej obecnie Szkole Podstawowej Nr 7 im. Adama Mickiewicza w Sosnowcu. Siostra Barbara Gołębiowska, o rok starsza, z którą uczęszczał do jednej klasy w podstawówce (Szkoła Podst. nr 7) i ogólniaku (IV LO im. Stanisława Staszica) mieszka od 1983 r. na stałe w Kanadzie. Obecnie w Calgary w Albercie. Ukończyła AWF w Katowicach oraz Algonquin College w Ottawie. Mąż: Andrzej, dzieci: Kinga, Artur.

Edukacja

Absolwent IV LO im. St. Staszica, podwójny "olimpijczyk" (geografia, wiedza o Polsce i świecie współczesnym). Ukończył 2 fakultety na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (geografia, nauki polityczne), studia podyplomowe na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (z zakresu pedagogiki), Wyższej Szkole Bankowości i Finansów w Katowicach (bankowość) i Uniwersytecie Śląskim (prawo samorządu terytorialnego), studiował również filozofię i prawo, wieloletni staż pracy w samorządzie m. Sosnowca i powiatu będzińskiego.


Wierszyna.JPG

Pasje

Jego pasją jest turystyka - był m.in. w Ziemi Świętej, Wenezueli, Chinach, Libanie, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Jordanii, Turcji, Egipcie, Rosji, Kanadzie i w World Trade Center w Nowym Jorku, pływanie, nauka i śpiew - od 1991 r. śpiewa w Sosnowieckich chórach, m.in. Chórze Duszpasterstwa Akademickiego GLORIA DEI oraz w Chórze Katedralnym LUTNIA (bas), śpiewał m.in. Ojcu Św. Janowi Pawłowi II w czasie jego pamiętnej wizyty w Sosnowcu w 1999 r. Uczestniczył w wyprawie na 100 - lecie polskiego kościoła pw. św. Stanisława BM w Wierszynie na Syberii w ramach „Wyprawy 2013. Polska – Syberia”, zorganizowanej przez Stowarzyszenie NINIWA Team z Kokotka k/Lublińca.


Praca i zainteresowania

Członek Klubu Kronikarzy Zagłębia oraz Zagłębiowskiego Klubu Przyjaciół Camino. W 2003 r. w artykule "Nie tylko Gierek...", opublikowanym w Dzienniku Zachodnim, przedstawił autorską koncepcję promocji miasta Sosnowca poprzez sławne, wybitne, postacie związane z miastem lub w nim urodzone. Przez wiele lat wprowadzał ją w życie promując w mediach zarówno sosnowiczan, jak i osoby z innych zagłębiowskich miast, m.in. takie postacie jak: Władysław Szpilman, Arcybiskup Wileński Jan Cieplak, Jan Kiepura, Jan Dorman, Władysław Pawelec, profesorowie: Władysław Szafer, Bogdan Suchodolski, Włodzimierz Sedlak, Janusz Ziółkowski, Michał Reicher, Władysław Szafer, Czesław Słania, Natalia Stokowacka, ks. Jan Szkoc, Pola Negri, redaktorzy: Jan Ciszewski, Witold Dobrowolski, Jerzy Zmarzlik, Ryszard Dyja, tow. Edward Gierek, Konstanty Ćwierk, Jan Pierzchała, ks. Franciszek Raczyński, Siostra Teresa Janina Kierocińska, Tadeusz Kosibowicz, Stanisław Wygodzki, Hipolit Aldobrandini i wiele, wiele innych. Jest pomysłodawcą Galerii Wybitnych Zagłębiaków w Parku Sieleckim w Sosnowcu. Wnioskodawca przyznania tytułu Zasłużonego dla Miasta Sosnowca dla ks. Prałata Jana Szkoca (2009 r.) i pośmiertnie dla budowniczego sosnowieckiej Katedry ks. Dominika Rocha Milberta (2018 r. ). Popularyzator Zagłębiowskiego Szlaku Zabytków Techniki.

W zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu, 6 maja 2009r.

Przyczynił się do upamiętnienia wielu miejsc pamięci narodowej m.in.: wizyty Świętego Jana Pawła II w Katedrze Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu w czasie uroczystości milenijnych w maju 1967 r., tablic upamiętniających miejsca kaźni z czasów II wojny światowej (ul. Mościckiego, Kino Helios, sosnowiecki Umszlagplatz przy ul. Mireckiego). W 2008 r. w artykule "Zagłębiowscy Święci" zamieszczonym na stronie sosnowieckiej Kurii zarysował postacie kandydatów na ołtarze, błogosławionych i świętych związanych z Diecezją Sosnowiecką. Od 2001 r. regularnie od lat pisze artykuły i newsy do gazet i na strony internetowe, wiele z nich zostało opublikowanych (m.in. w Gazecie Wyborczej, Dzienniku Zachodnim, Trybunie Śląskiej, Niedzieli, Źródle, Nowym Zagłębiu, Ziemia Będzińska, Wydarzeniach Powiatu Będzińskiego, Wiadomościach Zagłębia i lokalnym miesięczniku Nasz Sosnowiec. Większość z nich została zebrana i znajduje się obecnie w zbiorach regionalnych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu. Pierwszy Redaktor Naczelny miesięcznika samorządowego powiatu będzińskiego Ziemia Będzińska (lata III 2007 - III 2011) oraz dodatku Coolturalny Powiat. Twórca i Redaktor Naczelny serwisu internetowego www.sosnowiecfakty.pl. Serwis od chwili swojego powstania tj. od 1 stycznia 2006r. odwiedziło do tej pory ponad 4,5 miliony gości.

Na plenerze fotograficznym w KWK Kazimierz-Juliusz

W latach 2005 - 2010 Rzecznik Prasowy koła sosnowieckiej Platformy Obywatelskiej RP, a od lutego 2007 r. do czerwca 2010 r. Rzecznik Prasowy Powiatu Będzińskiego. Od czerwca 2011 r. do września 2017 Rzecznik Prasowy Rady Sosnowieckiej Rycerzy Kolumba. Od grudnia 2016 r. Wiceprzewodniczący Koła Gazety Polskiej w Sosnowcu. 10 marca 2018 r. w Częstochowie otrzymał IV stopień rycerski - patriotyczny. W dniu 9 lutego 2019 r. został wybrany Zastępcą Prezesa Koła w Sosnowcu Partii Porozumienia Jarosława Gowina. Obecnie pracuje w Starostwie Powiatowym w Będzinie na stanowisku głównego specjalisty: do 28 listopada 2018 r. w Wydziale Informacji i Promocji Powiatu, od 20 listopada 2018 do 20 marca 2019 r. w Wydziale Zdrowia, od 21 marca 2019 r. do 25 czerwca 2019 r. w Wydziale Komunikacji, a od 26 czerwca 2019 r. w Wydziale Architektury.

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego