Młyn wodny w Dąbrowie Górniczej - Ząbkowicach: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
(Utworzył nową stronę „thumb|300px|(Foto: Grzegorz Onyszko) '''Młyn wodny w Dąbrowie Górniczej - Ząbkowicach''' - murowany młyn wodny...”)
 
Linia 3: Linia 3:


==Historia==
==Historia==
Wybudowany  młyn wodny nad [[Trzebyczka|Trzebyczką]] przy ulicy Młynarskiej. Mechanizn turbin był umieszczony w specjalnej przystawce do właściwego budynku młyna. Woda rzeki Trzebyczka poprzez kanał młynówki, trafiała z pewnej wysokości na nasiębierne koło młyńskie. Takie rozwiązanie gwarantowało pełne wykorzystanie mocy, jaką niosła swoim nurtem woda rzeki. Młyn posiadał dogodny dojazd zarówno od strony Ząbkowic, jak również od strony Bielowizny. Pracował jeszcze mieląc zboże na mąki i kasze w połowie XX wieku.
Wybudowany  młyn wodny nad [[Trzebyczka|Trzebyczką]] przy ulicy Młynarskiej. Mechanizn turbin był umieszczony w specjalnej przybudówce do właściwego budynku młyna. Woda rzeki [[Trzebyczka]] poprzez specjalnie wybudowany kanał młynówki, trafiała z pewnej wysokości na [[nasiębierne koło młyńskie]]. Takie rozwiązanie gwarantowało pełne wykorzystanie mocy, jaką niosła swoim nurtem woda rzeki. Młyn posiadał dogodny dojazd zarówno od strony Ząbkowic, jak również od strony Bielowizny. Pracował jeszcze w połowie XX wieku mieląc zboże na mąki i kasze .


==Galeria==
==Galeria==

Wersja z 19:29, 18 sie 2014

(Foto: Grzegorz Onyszko)

Młyn wodny w Dąbrowie Górniczej - Ząbkowicach - murowany młyn wodny rodziny Bochenków z czerwonej cegły wybudowany przy ulicy Młynarskiej w Ząbkowicach w dzisiejszej dzielnicy Dąbrowy Górniczej.

Historia

Wybudowany młyn wodny nad Trzebyczką przy ulicy Młynarskiej. Mechanizn turbin był umieszczony w specjalnej przybudówce do właściwego budynku młyna. Woda rzeki Trzebyczka poprzez specjalnie wybudowany kanał młynówki, trafiała z pewnej wysokości na nasiębierne koło młyńskie. Takie rozwiązanie gwarantowało pełne wykorzystanie mocy, jaką niosła swoim nurtem woda rzeki. Młyn posiadał dogodny dojazd zarówno od strony Ząbkowic, jak również od strony Bielowizny. Pracował jeszcze w połowie XX wieku mieląc zboże na mąki i kasze .

Galeria

Bibliografia

Grzegorz Onyszko