Kopalnia "Antoni" (Będzin-Łagisza)

Z WikiZagłębie
Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast funkcji strony do druku użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.
Kopalnie w Zagłębiu Dąbrowskim
Brak zdjęcia.jpg
Adela
Miejscowość {{{Miejscowość}}}
Lokalizacja {{{Lokalizacja}}}
Poprzednie nazwy ?
Założyciele ?
Data powstania ???
Data likwidacji ???
Produkty

Węgiel kamienny

Kopalnia "Antoni" - kopalnia węgla kamiennego w Łagiszy (obecnej dzielnicy Będzina), która była eksploatowana w latach 1874-1926

Historia

Założona w roku 1874 przez Macieja Stochelskiego, który wraz z Zendlem Żmigrodem był właścicielem kopalni. W latach dziewięćdziesiątych XIX wieku przeszła na wyłączną własność Stochelskiego, który w roku 1893 wydzierżawił ją hrabiom Łubieńskiemu i Ostrowskiemu.

Później na początku XX wieku kopalnię dzierżawili sosnowieccy przemysłowcy Schoen i Lamprecht. Od 1914 roku kopalnia przeszła na własność stworzonej przez Schoena Spółki Akcyjnej Przemysłu Górniczego "Łagisza" która eksploatowała kopalnię do roku 1926. Nazywano ją również "Nordman" od szybów Nordman a ten z kolei został nazwany tak na cześć jej ówczesnego dyrektora zarządu: G. Nordmana. W roku 1920 kopalnia zatrudniała 650 robotników, a jej kierownikiem był inż Balcer. Zamknięta została w roku 1926.

Wydobycie

W roku 1900 produkcja kopalni wyniosła 47113 ton węgla, a w roku 1908 uzyskano maksymalne wydobycie czyli 115826 ton węgla. Natomiast w 1913 roku uzyskano wydobycie na poziomie 97268 ton węgla.

Galeria

Bibliografia


--Grzegorz Onyszko