Grupa Rekonstrukcji Historycznej "71 Bielewski Pułk Piechoty"

Z WikiZagłębie
Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast funkcji strony do druku użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.

Grupa Rekonstrukcji Historycznej "71 Bielewski Pułk Piechoty"

Informacje

Grupa Rekonstrukcji Historycznej odtwarza barwę i działania:

- 71-go Bielewskiego Pułku Piechoty ( 71-й пехотный Белёвский полк ) wchodzącego w skład 18 dywizji piechoty Armii Rosyjskiej

- Legionu Polskiego

W ramach tych jednostek odtwarzamy:

- żołnierza piechoty

- drużynę ckm

Bierzemy udział w rekonstrukcjach historycznych, prowadzimy prelekcje w temacie Wielkiej Wojny, organizujemy "żywe lekcje historii" w dla młodzieży

Poza działalnością typowo rekonstrukcyjną na naszej stronie publikujemy artykuły związane z tematyką naszego regionu z okresu przełomu XIX i XX wieku.

Prowadzimy też wirtualne muzeum.

Historia GRH

Grupa Rekonstrukcji Historycznej „71-szy Bielewski Pułk Piechoty” powstała pod koniec 2010r. Wtedy to narodził się pomysł aby zająć się historią i rekonstruowaniem jednostek walczących w początkowym okresie Wielkiej Wojny na terenie, z którego pochodzimy i w którym mieszkamy, jednostek w których walczyli nasi przodkowie. Postanowiliśmy odtwarzać żołnierzy Armii Imperium Rosyjskiego, w granicach którego po rozbiorach Polski w XVIII w. znalazły się nasze rodzinne strony. Wybór padł na 71-szy Bielewski Pułk Piechoty wchodzący w skład 18 Dywizji Piechoty, biorący udział w zimowych walkach Wielkiej Wojny na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej w 1914r. w rejonie Pilicy i Smolenia. W dniu wybuchu wojny większość stanu pułku stanowili Polacy zmobilizowani z terenów stacjonowania pułku.Nie brakowało ich również wśród kadry dowódczej co było rzadkością w armii rosyjskiej. Jednym z nich był zastępca dowódcy pułku, pułkownik gen. Jan Rządkowski, późniejszy dowódca Legionu Polskiego zwanego potocznie Legionem Puławskim, który był odpowiednikiem Legionów Polskich powstałych przy armii austriackiej. Warto też wspomnieć o gen. Romualdzie Wolikowskimi * i przede wszystkim o p.o. dowódcy 18 dywizji a w okresie późniejszym dowódcy 2. brygady gen.Eugeniuszu de Henning-Michaelis *. Wszyscy ci oficerowie i wielu innych stanowili późniejszą kadrę odradzającego się Wojska Polskiego.


Zainteresowanych przystąpieniem lub współpracą z Grupą prosimy o kontakt mailowy: grh71bpp@gmail.com

Galeria

Linki zewnętrzne