Dorota Kątska

Z WikiZagłębie
Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast funkcji strony do druku użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.
Zagłębiowskie Biogramy
Imię i nazwisko Dorota Kątska
Data i miejsce urodzenia ? 1558
?
Data i miejsce śmierci ? 1643
?
Zawód zakonnica

Dorota Kątska – urodziła się w 1558 r. Pochodziła najprawdopodobniej z Kątów.

W wieku ośmiu lat trafiła „na naukę i wychowanie” do klasztoru Norbertanek na Zwierzyńcu. Około trzynastu lat później została przyjęta do tegoż klasztoru. W 1583 r. złożyła śluby zakonne. W 1591 r. została ksienią Norbertanek z nominacji biskupa Piotra Myszkowskiego. Decyzja ta spotkała się z krytyką sióstr zakonnych. Jednakże ich oficjalny sprzeciw nie wpłynął na zmianę przełożonej.

Dzięki licznym posunięciom o charakterze gospodarczym wydostała klasztor z materialnego kryzysu w jakim się wówczas znajdował. Oprócz zmiany polityki wobec dóbr klasztornych doprowadziła m.in. do budowy kościoła a także klasztoru św. Norberta jak również rozbudowy kościoła św. Jana Chrzciciela i św. Augustyna oraz kościoła św. Salwatora.

W 1637 r. wybudowała na wzgórzu św. Doroty w Grodźcu (ob. dzielnicy Będzina) świątynię pod wezwaniem właśnie św. Doroty. Z zachowanych źródeł wynika, iż w siedemnastym wieku wzgórze to nosiło nazwę Amoena (Wesoła). Rok później miała miejsce konsekracja kościoła. Nieznana jest przyczyna decyzji Kątskiej o wybudowaniu go właśnie w Grodźcu. Niewykluczone, iż powodem takiego kroku były relacje ksieni z tamtejszym proboszczem Wojciechem Lipnickim i jego praca duszpasterska. Dorota Kątska dbała nie tylko o zachowanie odpowiedniego poziomu życia zakonnego ale również troszczyła się o chorych, ubogich oraz więźniów starając się im zapewnić stosowną opiekę. Kątska także uzupełniła klasztorną bibliotekę i doprowadziła do przetłumaczenia na język polski "Statuta renovata Candidissimi et Canonici Ordinis Praemonstratensis". Ksienia zmarła w 1643 roku.

Biogram opracował: Dariusz Majchrzak

Bibliografia

  • Nasza Przeszłość. Studia z dziejów kościoła i kultury katolickiej w Polsce, red. A. Schletz, T. XLVII, Kraków 1977