Czesław Lasoń

Z WikiZagłębie
Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast funkcji strony do druku użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.
Zagłębiowskie Biogramy
Czesław Lasoń
Imię i nazwisko Czesław Lasoń
Data i miejsce urodzenia 5 maja 1920
Czeladź

Czesław Lasoń - partyzant Armii Krajowej, pseudonim „Szczery” działacz społecznyi sportowy. Urodził się w Czeladzi 5 maja 1920 roku w rodzinie Syn Józefa i Katarzyny z domu Rutkiewicz, gdzie wychowywał się wraz szóstką rodzeństwa. W 1933 r. ukończył Szkołę Podstawową nr 1 w Czeladzi. Rozpoczął kurs zawodowy na ucznia stolarskiego. Aby pomóc rodzinie podejmował się różnych dorywczych zajęć: jako murarz, kamieniarz, handlarz. Od najmłodszych lat pasjonował się sportem, był jednym ze sportowców i działaczy Klubu Sportowego „Brynica” istniejącego do wybuchu wojny. W wieku 16 lat został członkiem zarządu tegoż klubu.

Okres II wojny światowej

W czasie II wojny światowej, jego starszy brat – Marian został wzięty do niemieckiej niewoli, najpierw do obozu, potem do przymusowej pracy na gospodarstwie. Dzięki znaczącej pomocy Czesława, wydostał się na wolność, wrócił do Polski i podjął pracę w gliwickiej fabryce. Do zakończenia okupacji Marian funkcjonował na dokumentach brata – Czesława. Po prostu było dwóch Czesławów Lasoniów. Czesław od 1940 r. aktywnie włączył się w działania przeciw niemieckiemu okupantowi, początkowo w organizacji Orzeł Biały, później wstąpił do największego zgrupowania partyzanckiego AK na Śląsku – oddział „Surowiec”, pod dowództwem Gerarda Woźnicy, pseudonim „Hardy”. Zgrupowanie partyzantów działało na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, powiatu olkuskiego, a po przegrupowaniu oddziału w okolicach Myślenic. W mieszkaniu Czesława Lasonia w Czeladzi, przy ulicy Bocznej 8 znajdował się punkt konspiracyjno – kontaktowy. Przez cały czas okupacji Czesław brał udział w operacjach bojowych, w grudniu 1944 r. za wykonanie ryzykownego rozkazu został awansowany na stopień kaprala Partyzantkę opuścił ze stopniem plutonowego oraz z odznaczeniem wojskowym.

Okres powojenny

W kwietniu 1945 r. ożenił się z Janiną Kowalską i zamieszkał w Chorzowie tam też znalazł pracę w Fabryce czyszczenia Pierza. Trzy tygodnie później, 5 maja został aresztowany przez UB. Był brutalnie przesłuchiwany. Po usilnych staraniach żony i wartościowej łapówce, został zwolniony. Po wojnie pracował w wielu zakładach. Za każdym razem zostawiając po sobie bardzo dobre opinie. Angażował się w pracę na rzecz czeladzkiego sportu, reaktywowano Klub Sportowy „Brynica”, w którym do 1968 r. piastował stanowisko wiceprezesa klubu. Największą zasługą Czesława Lasonia dla klubu, było powołanie sekcji żużlowej. Działali w niej sami pasjonaci tego sportu, którzy własnymi siłami i środkami własnymi i pozyskanymi od kopalni wybudowali stadion wraz z oświetleniem. Sekcja żużlowa odnosiła wspaniałe wyniki.

Działalność społeczna

Czynnie pracował w organizacjach kombatanckich, takich jak Związek Bojowników o Wolność i Demokrację, od 1947 r. do 1972 r. był członkiem zarządu tego Związku a przez pewien czas pełnił funkcję zastępcy prezesa. W 1973 przeprowadził się do Wisły, tam aktywnie działał w strukturach ZBoWiD. Od 1989 czynnie włączył się w formowanie organizacji kombatanckich zrzeszających byłych żołnierzy AK. Prócz działalności zawodowej i w organizacjach kombatanckich, Czesław Lasoń udzielał się w wielu organizacjach społecznych, przede wszystkim, sportowych.

Prywatnie

Żonaty z Janiną ma dwójkę dzieci Jana oraz Hannę.

Odznaczenia

Za swoje zasługi został odznaczony takimi medalami jak:

  • Krzyż Armii Krajowej nadany przez dowódcę AK gen. Tadeusza Bór – Komorowskiego.
  • Medal Żołnierza AK
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Krzyż Partyzancki
  • Medal Zwycięstwa i Wolności
  • Oraz wiele odznaczeń za zasługi sportowe.

Źródło: http://www.muzeum-saturn.czeladz.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=299&Itemid=106