Cerkiew prawosławna p.w. św. Aleksandra Newskiego w Sosnowcu-Maczkach

Z WikiZagłębie
Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast funkcji strony do druku użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.

Cerkiew prawosławna p.w. św. Aleksandra Newskiego - najstarsza cerkiew na terenach dzisiejszego Sosnowca powstała ok. 1860 - 1870 roku w ówczesnej Granicy (Maczki). W późniejszym czasie zmieniono nazwę parafii na pw św. Katarzyny.

Architektura

Budowla założona została na planie krzyża greckiego z ośmioboczną wieżą na skrzyżowaniu ramion; drugą, niższą wieżę umieszczono na końcu jednego z ramion, a przeciwległe ramię kończyła półkolista apsyda. Cerkiew była murowana, otynkowana, ozdobiona poziomymi pasmami boniowania. Otwory okienne o wykroju łuku zdobiła dekoracja architektoniczna. Dach kryty był blachą, a kopuła cerkwi, według relacji, złocona.

Historia

Do 1910 r. cerkiew pw. św. Katarzyny stanowiła odrębną parafię. Jej administratorami byli m.in. ojciec Terentij Sieriakow i ojciec F.F. Jermolenko. Po odejściu Rosjan prawosławna cerkiew straciła rację bytu. W 1926 roku budynek cerkwi przejęli zwolennicy kościoła narodowego ks. Andrzeja Huszno. Podczas II wojny światowej został on uszkodzony. Nie remontowaną, rozpadającą się cerkiew zburzono w latach 50. XX w.

Galeria

Bibliografia