Bractwo Rycerskie Zamku Będzin

Z WikiZagłębie
Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast funkcji strony do druku użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.

Stowarzyszenie Bractwo Rycerskie Zamku Będzin

Informacje

................

Historia bractwa

Bractwo Rycerskie Zamku Będzin jest stowarzyszeniem rekonstrukcji historycznej, kontynuatorem historycznych tradycji i odtwórcą historii. Założone 2 lutego 2001r. zdobyło uznanie władz miasta i muzeum, czego wyrazem jest objęcie nad nim honorowego patronatu przez Prezydenta Będzina i Muzeum Zagłębia i zapisało się już na trwałe w świadomości mieszkańców jako spadkobierca bogatej i barwnej tradycji i historii będzińskiego zamku. Ten to zamek członkowie Bractwa obrali za swoją siedzibę, to tu można spotkać ich prawie każdego dnia, a szczególnie w soboty, gdy odbywają się oficjalne spotkania bractwa. Są tu od rana do wieczora – trenują walkę średniowiecznym orężem, strzelanie z łuku, dawne tańce w barwnych strojach, przywracając pięknemu zamkowi jego średniowiecznego ducha. Królewski Zamek w Będzinie uważają za swój dom i można wręcz śmiało powiedzieć, że nie było chyba w historii zamku grupy ludzi bardziej zakochanych w tym wyjątkowym miejscu.

Jednym z celów działania Bractwa jest opieka nad zamkiem i promowanie go oraz miasta w całej Polsce, a także poza jej granicami. Bractwo uczestniczy, z licznymi sukcesami i zwycięstwami, w organizowanych obecnie w Polsce i całej Europie turniejach wzorowanych na tych odbywających się w średniowieczu oraz inscenizacjach znanych średniowiecznych bitew, jak bitwa pod Grunwaldem. Również Będzin może pochwalić się dorocznym turniejem rycerskim organizowanym właśnie przez Bractwo Rycerskie Zamku Będzin, na który zjeżdżają liczni uczestnicy z wielu krain. Oprócz turnieju Bractwo organizuje wiele imprez o charakterze historycznym współpracując z organizacjami kulturalnymi i naukowymi, a także imprez charytatywnych i komercyjnych -biesiad, pokazów, aby pozyskać środki na realizację swych celów.

Bractwo liczy prawie 30 członków i odtwarza czasy od powstania zamku w jego murowanej postaci, to jest od 1358r. do roku 1420. Jest ono znane również z udziału w wielu filmach i programach telewizyjnych i radiowych oraz artykułów prasowych między innymi w programie „Familiada”, filmie L.Majewskiego „Młyn i krzyż” i innych.

Aby zostać członkiem bractwa należy ubiegać się o przyjęcie do dziewięciomiesięcznego nowicjatu, podczas którego należy wykazać się zaangażowaniem, zamiłowaniem do historii, uczestniczyć w życiu bractwa i skompletować podstawowy wymagany historyczny strój i wyposażenie. Jak przystało na ludzi pragnących możliwie najdokładniej zrekonstruować średniowieczne obyczaje, stroje, uzbrojenie itd. członkowie bractwa spędzają wiele czasu na poszukiwaniach i odnajdywaniu starych źródeł: traktatów, malowideł, nagrobków, studiowaniu książek, z których czerpią wiedzę o nich. Są wśród nich tacy, którzy sami wytwarzają uzbrojenie, szyją stroje, wykonują różnego rodzaju przedmioty użytkowe używane w tamtych czasach np. sakiewki, pasy, łyżki, buty, strzały.

Jesień i zima to dla bractwa czas na treningi, naprawy i zakupy zbroi, strojów i wyposażenia. To również czas kiedy bractwo jak co roku przyjmować będzie chętnych do wstąpienia w jego szeregi na próbny okres zwany nowicjatem. Nowicjat trwa 9 miesięcy, a w jego trakcie nowicjusze robią sobie i zaopatrują się w podstawowy strój i akcesoria, ćwiczą podstawy walki mieczem i innym średniowiecznym orężem, łucznictwa, wykonują szereg prac i zapoznają się z historią i realiami średniowiecza. Uczestniczą aktywnie w życiu bractwa i zżywają się z nim także podczas zimowych wyjazdów i imprez/ Ci, którzy pomyślnie ukończą w przyszłym roku nowicjat zostaną uroczyście przyjęci do bractwa.

Zainteresowani przystąpieniem do nowicjatu mogą kontaktować się z bractwem telefonicznie: 0 663 782274, mailowo: brzamkubedzin@o2.pl lub przyjść na zamek do Karczmy Zamkowej-siedziby bractwa. Warunkiem jest ukończone 16 lat.

Kontakt z bractwem:

  • brzamkubedzin@o2.pl
  • tel. 0663 782274
  • www.karczma.rycerstwo.pl
  • www.bractwobedzin.rycerstwo.pl


XIII rocznica powstania bractwa 1 marca 2014

<videoflash>J1vBFLmOblU</videoflash> <videoflash>soQxOH9Xe6Q</videoflash>

XIV rocznica powstania bractwa 5 marca 2015

<videoflash>wR95fw72giI</videoflash>

Galeria

Linki zewnętrzne