Świat obok nas. Obrzędowość doroczna w województwie śląskim

Z WikiZagłębie
Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast funkcji strony do druku użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.
Biblioteka Zagłębiaka
Świat obok nas. Obrzędowość doroczna w województwie śląskim.JPG
Tytuł Świat obok nas. Obrzędowość doroczna w województwie śląskim
Rok wydania ???
Miejsce wydania ???
Wydawca ???
Liczba stron ...
Autor
Autor Robert Garstka

Informacje:

Autor: Robert Garstka

Wydawca: ???

ISBN .......

Miejsce i rok wydania: ???, ???

Ilość stron: ...

Opis:

Najnowsza publikacja Roberta Garstki pt. „Świat obok nas. Obrzędowość doroczna w województwie śląskim” stanowi pokłosie jego kilkuletniej fotograficznej i etnograficznej pracy badawczej, tropiącej i okrywającej dla nas to, co choć znajduje się blisko nas, nie zawsze i nie do końca jest nam znane. Na swoich fotografiach uwiecznia zwyczaje i obrzędy, przede wszystkim te, które zwane są przez etnografów dorocznymi. Ważnym walorem książki są materiały zebrane na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, a szczególnie powiatu będzińskiego, który do tej pory był pomijany przez m.in. etnografów jako miejsce badań terenowych.

Publikacja zawiera opisy i zdjęcia m.in. ze Sławkowa, Sączowa, Siemoni czy Targoszyc. Książka przekazywana jest nieodpłatnie do ważniejszych jednostek kultury na terenie kraju, przyczyniając się tym samym do promocji naszego powiatu i nadal żywych tradycji i zwyczajów.


Czy fotografia może jeszcze odkrywać Nieznane?

Czy w czasach powszechności fotografii, masowego produkowania fotek z wakacji, pikników, spotkań rodzinnych, fotografowaniu telefonami komórkowymi i tabletami – mogą nas jeszcze zaskoczyć tematy uwieczniane przez kogoś na zdjęciach?

Odpowiedź, którą przynosi album Roberta Garstki, brzmi: jednak może – i to odkrywać Nieznane, które jest całkiem blisko nas.

Robert Garstka od dziesięciu lat tropi i uwiecznia na fotografii zwyczaje i obrzędy, przede wszystkim te, które zwane są przez etnografów dorocznymi. Ale na zdjęciach Garstki znajdziemy także te związane z obrzędami rodzinnymi oraz rytuałami różnych wyznań i religii. Możemy obejrzeć na przykład ceremonię ślubu w cerkwi w Sosnowcu czy sceny z pielgrzymki chasydów do grobu cadyka Bidermana w Lelowie.

W ostatnich latach sławę zyskały także nowe formy, które również znajdziemy w albumie. Robert Garstka tworzy dokument pokazujący mniej znane oblicze współczesnego świata – niejednoznacznego, złożonego, w którym jest miejsce na mistyczne przeżycie i głęboką symbolikę, a nie tylko na konsumpcję i doraźność. Niektóre z obrzędów są dość dobrze znane – wiemy o nich z badań etnografów, ale także przekazów medialnych. O innych wiedzą tylko znawcy. Suma tej zdjęciowej dokumentacji jest jak bogata, wielobarwna mozaika nałożona na mapę województwa śląskiego, którego obszar stanowi granice terytorialne tej pracy.


Tekst na podstawie wstępu do albumu „Świat obok nas. Obrzędowość doroczna w województwie śląskim” autorstwa Marii Lipok – Bierwiaczonek.

Spis treści:

Album fotograficzny