Pływalnia Kryta i Siłownia, ul. Żeromskiego 5 i 4D
Kryta pływalnia przy ul. Żeromskiego 5 w Sosnowcu wybudowana w 1977 roku w Parku Dietla obok wzniesionej pięć lat wcześniej hali widowiskowo-sportowej na wzgórzu, gdzie wcześniej znajdowały się elementy architektury parku, w tym sztuczne ruiny. Gospodarzem pływalni jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sosnowcu.
Pierwotnie w budynku znajdowały się dwa baseny – duży o wymiarach 25 na 12,5 metra z 6 torami i głębokości od 90 do 340 cm oraz mały o wymiarach 5 na 10 metrów i głębokości od 40 do 80 cm. W podpiwniczeniu basenu czynna była także strzelnica sportowa, ale została zlikwidowana. W 1991 roku w miejscu strzelnicy powstała siłownia kulturystyczna z sześćdziesięcioma stanowiskami treningowymi, barkiem, sauną, szatniami męskimi i damskimi z pełnym węzłem sanitarnym. W 1992 roku zmodernizowano kotłownię, a w 1996 roku zainstalowano nowoczesną stację uzdatniania wody. Następnie kapitalnym remontom poddano szatnie i sanitariaty, zastosowano rozwiązania architektoniczne dające możliwości korzystania z obiektu osobom niepełnosprawnym. W kolejnych latach wymieniono płytki wokół niecek basenowych na antypoślizgowe, wprowadzono elektroniczny system sprzedaży biletów oraz ewidencji osób korzystających z obiektu. Kapitalnemu remontowi i przebudowie poddano hol główny. Powstał gabinet pomiaru wad postawy z wyposażeniem komputerowym. Salę, w której wcześniej mieściła się kawiarnia, zaadaptowano na potrzeby prowadzenia zajęć z aerobiku. Pozostająca do wyłącznej dyspozycji gimnastyki korekcyjnej salka sportowa jest systematycznie wyposażana w specjalistyczny sprzęt.
W 2007 roku zaszła konieczność wykonania zmian konstrukcyjnych w liczącym 40 lat obiekcie. Wymagany remont przeprowadzono w latach 2007-2009 z wykorzystaniem środków unijnych. Unowocześniono konstrukcję pływalni - powiększona została duża niecka basenu oraz zmniejszono głębokość niecki basenowej (od 90 do 180 cm). Powstały dwie wanny SPA (jedna na 10 osób) oraz brodzik dla małych dzieci (4 x 10 metrów o głębokości 40 cm).
1 listopada 2019 zamknięto obiekt i rozpoczął się kolejny remont. Tym razem zmieniona została również bryła budynku. Zgodnie z planami, po modernizacji o ponad 760 metrów kwadratowych powiększy się powierzchnia użytkowa budynku (w stronę ulicy Żeromskiego o przestrzeń 42 na 6 metrów oraz w stronę hali o przestrzeń 27 na 10 metrów). Tym samym powierzchnia całego obiektu powiększy się finalnie z 3582 do 4344 m2. Projekt przewiduje gruntowną przebudowę holu głównego, szatni dla użytkowników głównej niecki basenowej, budowę nowego brodzika o wymiarach 12,50 x 6,00 m - w miejscu dotychczasowego, z zachowaniem funkcji do nauki pływania oraz przebudowę zespołów szatniowych dla użytkowników brodzika. W podpiwniczeniu powstaje profesjonalne saunarium z trzema saunami, w tym jedną wieloosobową dla 40 osób o powierzchni ponad 36 metrów kwadratowych. Na pierwszym piętrze obiektu zakres zmian jest najpoważniejszy, gdzie tworzone są sale, w których znajdą się siłownie, sale fitness z szatniami oraz kompleks Miejskiego Ośrodka Gimnastyki Korekcyjnej z gabinetami do badania wad postawy i dwiema salami do prowadzenia zajęć gimnastycznych. Przebudowa została zaprojektowana przez Pracownię Projektową „Pion” a wykonawcami są Częstobud i Budopol.
MOSiR na pływalni prowadzi kursy pływania i doskonalenia pływania dla dzieci i dorosłych, gimnastykę korekcyjną dla dzieci i młodzieży. Obiekt udostępniany jest przedszkolom, szkołom, uczelniom, stowarzyszeniom, zakładom pracy oraz indywidualnym klientom na zajęcia rekreacyjne w brodziku, basenie i siłowni.
Uwaga! Nie chcę się wymądrzać i korygować pracę i wysiłek innych, ale moim zdaniem basen kryty w Parku Żeromskiego został wybudowany znacznie wcześniej niż w podanym tutaj roku 1977. Otóż w roku szkolnym 1970/71 byłem uczniem II klasy Szkoły Podstawowej nr 25, mieszczącej się jeszcze w budynku Liceum im. Stanisława Staszica przy ulicy Buczka (obecnie Piwnika - Ponurego). Wtedy stworzono z mojej klasy grupę sportową o profilu pływania na bazie KS Hutnik przy hucie Buczka. Każdego dnia (przed lekcjami lub po nich) mieliśmy zajęcia pływackie właśnie na wspomnianym basenie (było blisko szkoły, ulice Orla i Świerczewskiego były jeszcze przed przebudową). Był to pilotażowy program klasy sportowej, ale nie trwał długo. Od III klasy przeniesiono nas do SP nr 1 przy ulicy (Wolności) Niepodległości i niebawem temat upadł. Ale basen już istniał. Proszę autora o ewent. korektę roku budowy.
Jacek S.
Linki zewnętrzne
- Facebook Page Basenu Krytego