Pływalnia Kryta i Siłownia, ul. Żeromskiego 5 i 4D

Z WikiZagłębie
Wersja z dnia 18:51, 19 sty 2022 autorstwa Krzysztof Poplawski (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „'''Kryta pływalnia przy ul. Żeromskiego 5''' w Sosnowcu wybudowana w 1977 roku w Parku Dietla obok wznies...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Kryta pływalnia przy ul. Żeromskiego 5 w Sosnowcu wybudowana w 1977 roku w Parku Dietla obok wzniesionej pięć lat wcześniej hali widowiskowo-sportowej na wzgórzu, gdzie wcześniej znajdowały się elementy architektury parku, w tym sztuczne ruiny.

Pierwotnie w budynku znajdowały się dwa baseny – duży o wymiarach 25 na 12,5 metra z 6 torami i głębokości od 90 do 340 cm oraz mały o wymiarach 5 na 10 metrów i głębokości od 40 do 80 cm. W podpiwniczeniu basenu czynna była także strzelnica sportowa, ale została zlikwidowana. W 1991 roku w miejscu strzelnicy powstała siłownia kulturystyczna z sześćdziesięcioma stanowiskami treningowymi, barkiem, sauną, szatniami męskimi i damskimi z pełnym węzłem sanitarnym. Od początku gospodarzem pływalni jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sosnowcu. W ostatnim dziesięcioleciu XX wieku MOSiR przeprowadził gruntowną modernizację tego obiektu. Otwarto kawiarnię i salę gimnastyczną. Ostatni remont przeprowadzono w latach 2007-2009, z wykorzystaniem środków unijnych. Unowocześniono konstrukcję pływalni, a basen uzupełniono o dwie wanny SPA oraz brodzik dla małych dzieci.

1 listopada 2019 zamknięto obiekt i rozpoczął się kolejny remont. Tym razem zmieniona została również bryła budynku. Zgodnie z planami, po modernizacji o ponad 760 metrów kwadratowych powiększy się powierzchnia użytkowa budynku (w stronę ulicy Żeromskiego o przestrzeń 42 na 6 metrów oraz w stronę hali o przestrzeń 27 na 10 metrów). Tym samym powierzchnia całego obiektu powiększy się finalnie z 3582 do 4344 m2. Projekt przewiduje gruntowną przebudowę holu głównego, szatni dla użytkowników głównej niecki basenowej, budowę nowego brodzika o wymiarach 12,50 x 6,00 m - w miejscu dotychczasowego, z zachowaniem funkcji do nauki pływania oraz przebudowę zespołów szatniowych dla użytkowników brodzika. W podpiwniczeniu powstaje profesjonalne saunarium z trzema saunami, w tym jedną wieloosobową dla 40 osób o powierzchni ponad 36 metrów kwadratowych. Na pierwszym piętrze obiektu zakres zmian jest najpoważniejszy, gdzie tworzone są sale, w których znajdą się siłownie, sale fitness z szatniami oraz kompleks Miejskiego Ośrodka Gimnastyki Korekcyjnej z gabinetami do badania wad postawy i dwiema salami do prowadzenia zajęć gimnastycznych. Przebudowa została zaprojektowana przez Pracownię Projektową „Pion” a wykonawcami są Częstobud i Budopol.

MOSiR na pływalni prowadzi kursy pływania i doskonalenia pływania dla dzieci i dorosłych, gimnastykę korekcyjną dla dzieci i młodzieży.

Linki zewnętrzne