Imbramowice (gm. Trzyciąż)

Z WikiZagłębie
Wersja z dnia 12:53, 9 sie 2011 autorstwa Dariusz JUREK (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „Imbramowice – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim, w gminie Trzyciąż. W Królestwie Polskim istniała gmina Imbramowice. W ...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Imbramowice – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim, w gminie Trzyciąż.

W Królestwie Polskim istniała gmina Imbramowice. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krakowskiego.

Zabytki:

   Klasztor i kościół norbertanek, w obecnej postaci z początku XVIII w.
   Kościół parafialny pw. św. Benedykta Opata - jednonawowy z lat 1732 - 1736, zbudowany zamiast starszego drewnianego. Architektem był prawdopodobnie Józef Krause. Obok dzwonnica wolnostojąca. Przy kościele dwie lipy pomniki przyrody.
   Stary cmentarz z połowy XIX w. Budynek bramny, zawierający kaplicę pogrzebową (obecnie nieużywana i zdewastowana) z 1848 zbudowany w stylu klasycyzmu. Najstarszy grób z 1851. Zachowana mogiła powstańców styczniowych, którzy zginęli w bitwie o Glanów i Imbramowice 15 VIII 1863. Na cmentarzu także grób posła na Sejm II RPTadeusza Nováka, profesora Zygmunta Nováka oraz kawalera Virtuti Militari Leona Bończy Rutkowskiego.
   Kapliczka słupowa, murowana z XVIII w.

Nazwa miejscowości pochodzi od imienia męskiego Imbram.

8 września 1775 w Imbramowicach urodził się Michał Pełczyński, generał brygady Wojska Polskiego, pradziad Tadeusza Pełczyńskiego (1892-1985), generała brygady WP.