Jadwiga Baczyńska

Z WikiZagłębie

Jadwiga Baczyńska - urodziła się 8 października 1972 r. w Sosnowcu. Pasjonuje się architekturą, muzyką i fotografią reportażową.

Wykształcenie

Absolwentka IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Sosnowcu. Matura 1991r. W klasie o profilu matematyczno-fizycznym z rozszerzonym językiem angielskim. Uczestnik olimpiady muzycznej na szczeblu ponadregionalnym.Ukończyła studia magisterskie na wydziale techniki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, filia w Sosnowcu (1996). Pracę naukową początkowo wiązała z zastosowaniem informacji przestrzennej w architekturze i urbanistyce.Na międzynarodowej konferencji naukowej GIS Silesia 2003 opublikowała opracowanie na temat zastosowania informacji przestrzennej w architekturze i urbanistyce. Ukończyła studia na wydziale Architektury Politechniki Śląskiej oraz studiowała jako wolny słuchacz na wydziale anglistyki Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu.Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej w Sosnowcu w klasie wiolonczeli. 8 lat członek orkiestry PSM I stopnia w Sosnowcu pod batutą dyrygenta Klimczyka. Brała udział w licznych koncertach i występach m.in. w teatrze Zagłębia i Klubie Kiepury.

Rodzina

Córka Staniławy i Anatola, siostra bliźniaczka Władysalwa Baczyńskiego (1972-2011) , prawnuczka Władysława Baczyńskiego (1893-1937) byłego patrona ulicy Baczyńskiego w Sosnowcu, posła na Sejm RP II kadencji, zamordowanego przez NKWD. Ochrzczona razem z bratem po kryjomu w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Sosnowcu, tam też przyjęła I Komunię Świętą. Wychowywana i związana z katolicką rodziną ze strony matki. Ojca praktycznie nie poznała, mimo, że spotkali się kilka razy w życiu. Mimo to mocno przeżyła śmierć ojca, po której nawiązała kontakt z jego siostrą, urodzoną 23-go kwietnia 1947 roku, dokładnie tego samego dnia urodziła się matka Stanisława. Niespełnionym jeszcze marzeniem Jadwigi jest spotkanie i pojednanie astronomicznych bliźniaczek o tym samym nazwisku. Po śmierci ojca Jadwiga zamawia Msze święte w intencji śp. Anatola na które zaprasza nieznaną jeszcze rodzinę. Bariery są jednak zbyt silne, lody topnieją dopiero po latach. Ojciec zadeklarowany ateista nie miał wpływu na wychowanie swoich dzieci. Po latach dzięki aktywności sosnowieckich społeczników, Jadwiga spotyka prawosławnego księdza, który pamięta ojca Anatola jako regularnego uczestnika nabożeństw, co nie wątpliwie jest dużą radością dla córki i nadzieją na zbawienie. Ojciec technik mechanik, pracował w Hucie im. Marian Buczka w pracowni projektowo-kreślarskiej. Matka, absolwenta I LO im. Rozdzińskiego w Sosnowcu, zdała egzamin maturalny w roku milenijnym Chrztu Polski. Pracowała w Centralnym Ośrodku Informatyki Górnictwa w Katowicach a następnie w Fabryce samochodów małolitrażowych POLMO w Sosnowcu jako pracownik biurowy.

Zainteresowania  :

Urbanistyka, architektura, rynek nieruchomości, prawo przestrzenne, zagadnienia społeczne, sztuka wizualna, muzyka klasyczna i liturgiczna, sport: żeglarstwo (patent sternika), łyżwiarstwo, pływanie, turystyka rowerowa i piesza;

Hobby  :

Fotografia, śpiew chóralny, gra na wiolonczeli, praca społeczna;