Kazimierz Kalaga

Z WikiZagłębie
Zagłębiowskie Biogramy
[[Plik:{{{grafika}}}|200x200px|Kazimierz Kalaga]]
Kazimierz Kalaga
Imię i nazwisko Kazimierz Kalaga
Data i miejsce urodzenia 21.11.1930
Krasne nad Uszą
Data i miejsce śmierci 3 maja 2014
Katowice
Miejsce spoczynku Dąbrowa Górnicza Ząbkowice
Odznaczenia
• Złota Odznaka Związku Nauczycielstwa Polskiego - 1973r.;

• Nagroda Kuratora Okręgu Szkolnego za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej - lata 1973, 1975,1983.

• Złoty Krzyż Zasługi - 1975 r.;

• Krzyż Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - 1984r.;

• Nagroda Specjalną Ministra Oświaty i Wychowania za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej - 1987 r.;

• Pamiątkow medal 55-tej rocznicy utworzenia Oddziału „Agat", „Pegaz", „Parasol", przyznany przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej - 1998 r.;

• Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski - 2006 r.;

• Medal 65. lecia Powstania Oddziału do Zadań Specjalnych Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej „Parasol".

• ,,Złoty Laur im. Adama Piwowara" - 2009r.;

• Honorowy Obywatel Miasta Dąbrowa Górnicza - 2011r.

Kazimierz Kalaga

Urodził się w Krasnym na wileńszczyźnie. W szkolnictwie pracował 41 lat jako nauczyciel matematyki oraz przez 6 lat pełnił funkcję zastępcy dyrektora w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej.

Przez ostatnie lata pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Historycznej przy Komendzie Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Dąbrowie Górniczej, jak również był członkiem Komisji Historycznej przy Komendzie Chorągwi w Katowicach. Po raz pierwszy w roku 1994 r., w 50. rocznicę przeprowadzenia przez żołnierzy batalionu „Parasol" akcji specjalnej „Koppe", zorganizował uroczystość patriotyczną poświęconą temu wydarzeniu. Od tego czasu w pierwszej połowie lipca organizowane są dwudniowe uroczystości. Rozpoczynają się zawsze w Krakowie obok pomnika Czynu Zbrojnego Żołnierzy Polski Walczącej.

Kazimierz Kalaga od wielu lat zajmował się historią miasta i regionu. Był zaangażowany we wszelkie uroczystości związane ze obchodami rocznic świąt państwowych. Od szeregu lat przekazywał swą historyczną wiedzę młodzieży m. in. w trakcie kwartalnych spotkań z uczniami dąbrowskich szkół „Przekażmy Młodzieży", których to spotkań był inicjatorem i organizatorem.

W 1993 roku zainicjował miejskie obchody święta niepodległości, które uroczyście są obchodzone przez mieszkańców miasta.

Jednocześnie był autorem wielu publikacji dotyczących wydarzeń historycznych naszego kraju, miasta i regionu. Uczestniczył w uroczystościach związanych z wydarzeniami historycznymi nie tylko w naszym mieście i regionie ale również w Warszawie, Krakowie, Udorzu, Olkuszu, reprezentując tym samym Dąbrowę Górniczą.

Z jego inicjatywy został odnowiony grób płk pilota Michała Bokalskiego, mieszczący się na cmentarzu przy parafii św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej.

Otrzymał też liczne podziękowania za przekazanie historycznych publikacji m. in. z Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa, z Uniwersytetu Jagiellońskiego - Biblioteki Jagiellońskiej.

Kazimierz Kalaga w swojej działalności wybitnie zasłużył się dla życia społecznego regionu, kształtując wartościowy wizerunek miasta Dąbrowy Górniczej i Zagłębia Dąbrowskiego.

Plik:Http://www.dabrowa-gornicza.pl/uploads/temp/news/news 11385/text/k kalaga.jpg