Park Środula (Sosnowiec)
Park Środula - potocznie także Górka Środulska - park na granicy dzielnicy Środula i Zagórze. Obszar parku wydzielony jest przebiegami ulic: Małe Zagórze (równoległa do ulicy 3-go Maja w końcowym jej przebiegu), Zaruskiego, Bora-Komorowskiego oraz Blachickiego.
Infrastruktura
- siłownia plenerowa + strefa streetworkout
- 4 place zabaw ze strefami wg. kategorii wiekowych ulokowane w górnej części parku:
- strefa z ogromnym linarium z linową piramidą, tunelem, hamakami i zjeżdżalniami - całość osadzona w piaskownicy otoczonej chodnikiem z ławkami;
- strefa przeznaczona dla najmłodszych dzieci z wielobarwnym, wyrazistym wyposażeniem na miękkim podłożu: niskie drewniane domki, sprężynowe bujaki, huśtawki typu gniazdo i niskie ścianki wspinaczkowe, stanowisko do zabaw w sklep dzięki domkowi z ladą, z ziemi wyrastają grzyby i kwiaty, całość usytuowana na miękkim podłożu;
- karuzele, bujaki i domki ze zjeżdżalniami w przyjemnym zielonym kolorze;
- strefa zabawy - rozbudowana, wielopoziomowa instalacja z domkami i krętymi zjeżdżalniami zawierająca elementy toru przeszkód i wspinaczki, wykonane głównie z drewna i usytuowano na miękkich matach,
- 3 urządzenia typu tyrolka
- strefa kultury z plenerowym kinem i barem
- zamknięty wybieg dla psów
Historia
Park powstał na terenach gdzie do 1991 funkcjonowało Państwowe Gospodarstwo Rolne. Na obszarze dzisiejszego paku znajdowało się pole uprawne a powyżej, w miejscu obecnego Parku Sportowego znajdował się kamieniołom. Po zaprzestaniu wykorzystywania ternu w celach rolniczych rozpoczęto jego powolną rekultywację dla celów publicznych. Zasadzone wtedy drzewa stanowią obecnie podstawę parku. W późniejszym czasie uporządkowano system ścieżek, gdzie również zasadzono ciągi drzew. Powstał plac zabaw dla dzieci, uregulowano i uporządkowano zbiornik wodny - staw Florek (osuszony w 2017 roku). W 2008 roku przystąpiono do modernizacji ścieżek parku. W ramach modernizacji utworzono ciągi pieszo-rowerowe. Trasy rowerowe połączone są z ciągiem rowerowym przy ulicy Kombajnistów.
Kolejną modernizacją parku była budowa sztucznego stoku narciarskiego. Stok ma wysokość 50 m od podstawy. Do jego budowy zużyto około milion metrów sześciennych ziemi. Usypywanie i wyrównywanie stoku zakończyło się na przełomie 2002 i 2003 r. W grudniu 2006 otwarty został kompleks rekreacyjno-sportowego pod nazwą Sportowa Dolina 2 (wyciąg narciarski, oświetlony specjalnie przygotowany stok, zestaw armatek do naśnieżających). W 2010 stok został przejęty przez miasto i obecnie znajduje się w zarządzaniu MOSiR w Sosnowcu.
Kolejne modernizacje parku to budowa infrastruktury rekreacyjno-sportowej w latach: 2012 - siłownia plenerowa, 2015 - strefa street workout oraz strefa kultury Palma Chillout, 2018 - ogród jordanowski. W tym samym wykonana została droga rowerowa wzdłuż ulicy 3-go Maja łączące park z ciągiem rowerowym przy ul. Narutowicza i dalej do Ronda Ludwik (w kolejnych latach drogę wydłużono do centrum Sosnowca i do dzielnicy Zagórze).
W 2021 na terenach przyległych do parku, w miejscu dawnego kamieniołomu kamienia wapiennego, rozpoczęła się budowa Zagłębiowskiego Parku Sportowego.
Galeria
Dojazd
- komunikacja miejska: w dolnej części park sąsiaduje z ul. 3-go Maja, przy której znajduje się przystanek tramwajowy oraz autobusowy środula osiedle ( Sprawdź rozkład )
- rower:
- drogą rowerową ul. Kombajnistów
- drogą rowerową ul. 3 Maja (od Centrum, Sielec)
- drogą rowerową ul. Blachnickiego (od Zagórze)
- rower miejski: stacja roweru miejskiego w dolnej części parku w pobliżu ul. 3 Maja.