Piłka nożna: Mistrzostwa Polski i Eliminacje do I Ligi - Sezon 1947: Różnice pomiędzy wersjami
(→Wstęp) |
|||
Linia 39: | Linia 39: | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center| | ||
| ALIGN=center|2 | | ALIGN=center|2 | ||
| ALIGN=LEFT|- | |||
|- | |||
| ALIGN=center|3 | |||
| ALIGN=LEFT|- | |||
| ALIGN=center| | |||
| ALIGN=center|3 | |||
| ALIGN=LEFT|- | |||
| ALIGN=center| | |||
| ALIGN=center|3 | |||
| ALIGN=LEFT|- | |||
|- | |||
| ALIGN=center|4 | |||
| ALIGN=LEFT|- | |||
| ALIGN=center| | |||
| ALIGN=center|4 | |||
| ALIGN=LEFT|- | |||
| ALIGN=center| | |||
| ALIGN=center|4 | |||
| ALIGN=LEFT|- | |||
|- | |||
| ALIGN=center|5 | |||
| ALIGN=LEFT|- | |||
| ALIGN=center| | |||
| ALIGN=center|5 | |||
| ALIGN=LEFT|- | |||
| ALIGN=center| | |||
| ALIGN=center|5 | |||
| ALIGN=LEFT|- | |||
|- | |||
| ALIGN=center|6 | |||
| ALIGN=LEFT|- | |||
| ALIGN=center| | |||
| ALIGN=center|6 | |||
| ALIGN=LEFT|- | |||
| ALIGN=center| | |||
| ALIGN=center|6 | |||
| ALIGN=LEFT|- | |||
|- | |||
| ALIGN=center|7 | |||
| ALIGN=LEFT|- | |||
| ALIGN=center| | |||
| ALIGN=center|7 | |||
| ALIGN=LEFT|- | |||
| ALIGN=center| | |||
| ALIGN=center|7 | |||
| ALIGN=LEFT|- | |||
|- | |||
| ALIGN=center|8 | |||
| ALIGN=LEFT|- | |||
| ALIGN=center| | |||
| ALIGN=center|8 | |||
| ALIGN=LEFT|- | |||
| ALIGN=center| | |||
| ALIGN=center|8 | |||
| ALIGN=LEFT|- | |||
|- | |||
| ALIGN=center|9 | |||
| ALIGN=LEFT|- | |||
| ALIGN=center| | |||
| ALIGN=center|9 | |||
| ALIGN=LEFT|- | |||
| ALIGN=center| | |||
| ALIGN=center|9 | |||
| ALIGN=LEFT|- | |||
|- | |||
| ALIGN=center|10 | |||
| ALIGN=LEFT|- | |||
| ALIGN=center| | |||
| ALIGN=center|10 | |||
| ALIGN=LEFT|- | |||
| ALIGN=center| | |||
| ALIGN=center|10 | |||
| ALIGN=LEFT|- | | ALIGN=LEFT|- | ||
|} | |} |
Wersja z 21:14, 1 wrz 2014
Piłka nożna: Mistrzostwa Polski i Eliminacje do I Ligi - Sezon 1947
Wstęp
W Polsce, w pierwszych latach po II Wojnie Światowej podejmowano kilka prób uporządkowania rozgrywek piłkarskich poprzez ustanowienie, a właściwie reaktywowanie (wzorem lat przedwojennych) I Ligi i dodatkowo ustanowienie 2 poziomu tych rozgrywek w postaci II Ligi. Próby te, także ze względów politycznych były nieudane.
Dopiero pod koniec listopada Zarząd PZPN powrócił do koncepcji reaktywowania I Ligi piłkarskiej. Ostatecznie rozważano dwa projekty. Nadzwyczajne Walne Zebranie PZPN które obradowało w Warszawie w dniach 14 i 15 grudnia postanowiło (w wyniku głosowań delegatów) ostatecznie reaktywować I Ligę w sezonie 1948 (grającą w systemie rozgrywek wiosna-jesień) a jej skład wyłonić wg. projektu autorstwa Andrzeja Przeworskiego. Projekt ten przewidywał że rozgrywki Mistrzostw Polski w sezonie 1947 zostaną przeprowadzone systemem hybrydowym, ligowo-pucharowym. W rozgrywkach tych miały wziąć udział najlepsze kluby piłkarskie z poszczególnych Okręgów i autonomicznych Podokręgów PZPN według wyników Klas A z sezonu 1946/1946. Z klubów tych ustanowiono 3 grupy a zwycięscy tych grup mieli rozegrać miedzy sobą dodatkowe mecze o tytuł Mistrza Polski. Trzy pierwsze kluby z każdej grupy uzyskiwały kwalifikacje do I Ligi która miała liczyć 12 drużyn. Pozostałe 3 wolne miejsca w I Lidze mieli otrzymać zwycięscy eliminacji rozgrywanych pomiędzy mistrzami Klas A w sezonie 1946/1947. Ustanowiony i zatwierdzony w wyniku głosowania przez delegatów PZPN projekt od samego początku podlegał silnej presji działaczy z różnych regionów próbujących wytargować jak najwięcej dla swoich Okręgów.
W rozgrywkach o tytuł Mistrza Polski sezonu 1947 i eliminacjach do I Ligi wzięła udział drużyna RKU Sosnowiec, Mistrz Klasy A Zagłębiowskiego autonomicznego Podokręgu PZPN w sezonie 1945/1946. Natomiast w eliminacjach o dodatkowe 3 miejsca do I Ligi brała udział także Sarmacja Będzin, Mistrz Klasy A Zagłębiowskiego autonomicznego Podokręgu PZPN w sezonie 1946/1947. Start obu zagłębiowskich klubów w tych eliminacjach zakończył się niestety niepowodzeniem.
Podział na Grupy
LP | Grupa I | LP | Grupa II | LP | Grupa III | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | - | 1 | - | 1 | - | ||
2 | - | 2 | - | 2 | - | ||
3 | - | 3 | - | 3 | - | ||
4 | - | 4 | - | 4 | - | ||
5 | - | 5 | - | 5 | - | ||
6 | - | 6 | - | 6 | - | ||
7 | - | 7 | - | 7 | - | ||
8 | - | 8 | - | 8 | - | ||
9 | - | 9 | - | 9 | - | ||
10 | - | 10 | - | 10 | - |