Wilhelm Zych: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
 
Linia 6: Linia 6:
  |opis grafiki        = Wilhelm Zych (foto: Zbigniew Marzec)
  |opis grafiki        = Wilhelm Zych (foto: Zbigniew Marzec)
  |podpis              =  
  |podpis              =  
  |data urodzenia      = [[4 września]] [[1942]]
  |data urodzenia      = [[4 września]] [[1942]]  
  |miejsce urodzenia    = [[Szymbark]]
  |miejsce urodzenia    = Szymbark
  |imię przy narodzeniu =
  |imię przy narodzeniu =
  |data śmierci        = [[18 lipca]] [[2020]]
  |data śmierci        = [[18 lipca]] [[2020]]
Linia 13: Linia 13:
  |przyczyna śmierci    =
  |przyczyna śmierci    =
  |miejsce spoczynku    =  
  |miejsce spoczynku    =  
  |zawód                = polityk, animator kultury, działacz społeczny
  |zawód                = Samorządowiec, animator kultury, działacz społeczny
  |odznaczenia          =  
  |odznaczenia          =  
  |commons              =
  |commons              =
Linia 21: Linia 21:
}}
}}


Wilhelm Zych, 4 września 1942 r. w Szymbarku, magister inżynier metalurg, absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wdowiec. Szczęśliwy ojciec i dziadek. Córka Edyta ukończyła Śląską Akademię Medyczną, syn Marcin - Szkołę Główną Handlową w Warszawie.
'''Wilhelm Zych''' (ur. [[4 września]] [[1942]] w Szymbarku, zm. [[18 lipca]] [[2020]]) – magister inżynier metalurg, absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
 


==Kariera zawodowa i samorządowa==
==Kariera zawodowa i samorządowa==
Po ukończeniu studiów pracował w Hucie Metali Nieżelaznych w Katowicach Szopienicach na stanowiskach kierowniczych, a następnie w Fabryce Przewodów Energetycznych w Będzinie, jako Dyrektor fabryki. Od 1982 roku jest prywatnym przedsiębiorcą w branży motoryzacyjnej.
Po ukończeniu studiów pracował w Hucie Metali Nieżelaznych w Katowicach Szopienicach na stanowiskach kierowniczych, a następnie w [[Tele-Fonika Kable|Fabryce Przewodów Energetycznych w Będzinie]], jako Dyrektor fabryki. Od [[1982]] roku był prywatnym przedsiębiorcą w branży motoryzacyjnej. Od [[1991]] roku przez dwie kadencje był radnym [[Sosnowiec|Miasta Sosnowca]]. W latach [[2007]]-[[2009]] wiceprezydent Miasta Sosnowca. Wybrany radnym [[Rada Miasta Sosnowca|Rady Miasta Sosnowca]] w wyborach [[2006]] r., w [[2010]] r. i [[2014]] r., pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miasta, a od [[19 sierpnia]] [[2015]] r. do [[22 listopada]] [[2018]] r. przewodniczącego Rady Miasta Sosnowca. W wyborach parlamentarnych w 2005 r. ubiegał się o mandat senatora RP z listy Komitetu Wyborczego Centrum. Nie należał do żadnej partii politycznej.
Od 1991 roku przez 2 kadencje był Radnym Miasta Sosnowca. W latach 2007-2009 w-ce Prezydent Miasta Sosnowca.
Wybrany radnym Rady Miasta Sosnowca w wyborach 2006 r., w 2010 r. i 2014 r., pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miasta, a od 19 sierpnia 2015. r. do 22 listopada 2018 r. przewodniczącego Rady Miasta Sosnowca.
W wyborach parlamentarnych w 2005 roku ubiegał się o mandat Senatora RP z listy Komitetu Wyborczego Centrum.
Nie należy do żadnej partii politycznej.
 


==Nagrody i wyróżnienia==
==Nagrody i wyróżnienia==
Autor patentów i liczych projektów racjonalizatorskich, za co otrzymał Nagrodę Państwową II stopnia w zakresie Techniki i odznaczony został srebrnym i złotym Krzyżem Zasługi.
Autor patentów i licznych projektów racjonalizatorskich, za co otrzymał Nagrodę Państwową II stopnia w zakresie Techniki i odznaczony został srebrnym i złotym Krzyżem Zasługi. Laureat konkursu [[Zagłębiowski Kupiec Roku]] [[1998]]. Lider Handlu [[1999]] oraz Śląski Kupiec Roku [[2001]] i [[2004]]. W [[1999]] r. za całokształt pracy społecznej, szczególnie w zakresie samorządu gospodarczego, uhonorowany został Złotą Odznaką Krajowej Izby Gospodarczej, a w [[2001]] roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi.
Laureat Konkursu Zagłebiowski Kupiec Roku 1998.
Lider Handlu 1999 oraz Śląski Kupiec Roku 2001 i 2004r.
W 1999 roku za całokształt pracy społecznej, szczególnie w zakresie samorzadu gospodarczego uhonorowany został Złotą Odznaką Krajowej Izby Gospodarczej, a w 2001 roku otrzymał Złoty Krzyz Zasługi.
 


==Działalność społeczna==
==Działalność społeczna==
Przez całe dorosłe życie poświęcał się pracy społecznej.
Przez całe dorosłe życie poświęcał się pracy społecznej. Pełnił funkcję Prezesa Koła SITPH przy Hucie Metali Nieżelaznych w Katowicach oraz funkcję wiceprezesa [[Fundacja im. Jana Kiepury w Sosnowcu|Fundacji im. Jana Kiepury w Sosnowcu]].
Pełnił funkcję Prezesa Koła SITPH przy Hucie Metali Niezelaznych w Katowicach oraz funkcję w-ce Prezesa Fundacji im. Jana Kiepury w Sosnowcu.
 
 
Współzałożyciel Stowarzyszenia Kupców Polskich w Sosnowcu - jednej z największych organizacji samorządu gospodarczego w kraju, gdzie przez 3 kadencje pełnił funkcję Prezesa. Obecnie jest honorowym prezesem tej organizacji.


Współzałożyciel [[Stowarzyszenie Kupców Polskich w Sosnowcu|Stowarzyszenia Kupców Polskich w Sosnowcu]] – jednej z największych organizacji samorządu gospodarczego w kraju, gdzie przez trzy kadencje pełnił funkcję prezesa. Był honorowym prezesem tej organizacji.


Były członek Sejmiku Gospodarczego województwa śląskiego oraz Rady Kontraktu Regionalnego województwa śląskiego.
Były członek Sejmiku Gospodarczego województwa śląskiego oraz Rady Kontraktu Regionalnego województwa śląskiego. Od początku działalności istnienia w Radzie Krajowej Izby Gospodarczej, gdzie m.in. pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Komitetu Handlu. Zasiadał w Radzie Krajowej Izby "Kongregacji Przemysłowo-Handlowej" w Warszawie. Był zastępcą przewodniczącego Komisji Regionalnej Śląskiego Centrum Biznesu do oceny przedsiębiorstw biorących udział w konkursie Przedsiębiorstwo Fair Play organizowanego przez Krajową Izbę Gospodarczą. Był twórcą [[Sosnowiecka Rada Samorządu Gospodarczego|Sosnowieckiej Rady Samorządu Gospodarczego]] zrzeszającej osiem organizacji gospodarczych i wiele przedsiębiorstw. Był członkiem Prezydenckiej Rady Konsultacyjnej w Sosnowcu oraz członkiem Rady Parlamentarno-Samorządowej Ziemi Zagłębiowskiej i Jaworzna. W ramach działalności charytatywnej wspierał wiele fundacji działających na rzecz ludzi potrzebujących, pomagał finansowo innym placówkom, takim jak domy dziecka, szkoły, kluby sportowe. Był przewodniczącym Rady Fundacji na rzecz budowy i funkcjonowania [[Hospicjum Sosnowieckie im. św. Tomasza Apostoła|Hospicjum Stacjonarnego w Sosnowcu]].
Od początku działalności istnienia w Radzie Krajowej Izby Gospodarczej, gdzie m.in. pełnił funkcję Z-cy Przewodniczącego Komitetu Handlu.
Obecnie zasiada w Radzie Krajowej Izby "Kongregacji Przemysłowo-Handlowej" w Warszawie.
Jest Z-cą Przewodniczącego Komisji Regionalnej Śląskiego Centrum Biznesu do oceny przedsiębiorstw biorących udział w konkursie Przedsiębiorstwo Fair Play organizowanego przez Krajową Izbę Gospodarczą.
Twórca Sosnowieckiej Rady Samorzadu Gospodarczego zrzeszającej 8 organizacji gospodarczych i wiele przedsiebiorstw.
Był członkiem Prezydenckiej Rady Konsultacyjnej w Sosnowcu oraz członkiem Rady Parlamentarno-Samorzadowej Ziemi Zagłebiowskiej i Jaworzna.
W ramach działalności charytatywnej wspiera wiele fundacji działających na rzezc ludzi potrzebujących, pomaga finansowo innym placówkom, tj. domom dziecka, szkołom, klubom sportowym.
Jest wiceprzewodniczacym Rady Funadacji im. jana Kiepury oraz przewodniczącym Rady Fundacji na rzecz budowy i funkcjonowania Hospicjum Stacjonarnego w Sosnowcu.


''Opracował: Piotr Dudała''
''Opracował: Piotr Dudała''

Aktualna wersja na dzień 06:26, 26 cze 2024

Zagłębiowskie Biogramy
Wilhelm Zych (foto: Zbigniew Marzec)
Wilhelm Zych (foto: Zbigniew Marzec)
Imię i nazwisko Wilhelm Zych
Data i miejsce urodzenia 4 września 1942
Szymbark
Data śmierci 18 lipca 2020
Zawód Samorządowiec, animator kultury, działacz społeczny

Wilhelm Zych (ur. 4 września 1942 w Szymbarku, zm. 18 lipca 2020) – magister inżynier metalurg, absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Kariera zawodowa i samorządowa

Po ukończeniu studiów pracował w Hucie Metali Nieżelaznych w Katowicach Szopienicach na stanowiskach kierowniczych, a następnie w Fabryce Przewodów Energetycznych w Będzinie, jako Dyrektor fabryki. Od 1982 roku był prywatnym przedsiębiorcą w branży motoryzacyjnej. Od 1991 roku przez dwie kadencje był radnym Miasta Sosnowca. W latach 2007-2009 wiceprezydent Miasta Sosnowca. Wybrany radnym Rady Miasta Sosnowca w wyborach 2006 r., w 2010 r. i 2014 r., pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miasta, a od 19 sierpnia 2015 r. do 22 listopada 2018 r. przewodniczącego Rady Miasta Sosnowca. W wyborach parlamentarnych w 2005 r. ubiegał się o mandat senatora RP z listy Komitetu Wyborczego Centrum. Nie należał do żadnej partii politycznej.

Nagrody i wyróżnienia

Autor patentów i licznych projektów racjonalizatorskich, za co otrzymał Nagrodę Państwową II stopnia w zakresie Techniki i odznaczony został srebrnym i złotym Krzyżem Zasługi. Laureat konkursu Zagłębiowski Kupiec Roku 1998. Lider Handlu 1999 oraz Śląski Kupiec Roku 2001 i 2004. W 1999 r. za całokształt pracy społecznej, szczególnie w zakresie samorządu gospodarczego, uhonorowany został Złotą Odznaką Krajowej Izby Gospodarczej, a w 2001 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi.

Działalność społeczna

Przez całe dorosłe życie poświęcał się pracy społecznej. Pełnił funkcję Prezesa Koła SITPH przy Hucie Metali Nieżelaznych w Katowicach oraz funkcję wiceprezesa Fundacji im. Jana Kiepury w Sosnowcu.

Współzałożyciel Stowarzyszenia Kupców Polskich w Sosnowcu – jednej z największych organizacji samorządu gospodarczego w kraju, gdzie przez trzy kadencje pełnił funkcję prezesa. Był honorowym prezesem tej organizacji.

Były członek Sejmiku Gospodarczego województwa śląskiego oraz Rady Kontraktu Regionalnego województwa śląskiego. Od początku działalności istnienia w Radzie Krajowej Izby Gospodarczej, gdzie m.in. pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Komitetu Handlu. Zasiadał w Radzie Krajowej Izby "Kongregacji Przemysłowo-Handlowej" w Warszawie. Był zastępcą przewodniczącego Komisji Regionalnej Śląskiego Centrum Biznesu do oceny przedsiębiorstw biorących udział w konkursie Przedsiębiorstwo Fair Play organizowanego przez Krajową Izbę Gospodarczą. Był twórcą Sosnowieckiej Rady Samorządu Gospodarczego zrzeszającej osiem organizacji gospodarczych i wiele przedsiębiorstw. Był członkiem Prezydenckiej Rady Konsultacyjnej w Sosnowcu oraz członkiem Rady Parlamentarno-Samorządowej Ziemi Zagłębiowskiej i Jaworzna. W ramach działalności charytatywnej wspierał wiele fundacji działających na rzecz ludzi potrzebujących, pomagał finansowo innym placówkom, takim jak domy dziecka, szkoły, kluby sportowe. Był przewodniczącym Rady Fundacji na rzecz budowy i funkcjonowania Hospicjum Stacjonarnego w Sosnowcu.

Opracował: Piotr Dudała