Zamek w Bobolicach: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
(Utworzył nową stronę „Zamek został ufundowany w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego.Zamek wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli. W 1370 r. Ludwik Węgierski z okazji koronacji ofiarowa...”)
 
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
Zamek został ufundowany w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego.Zamek wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli. W 1370 r. Ludwik Węgierski z okazji koronacji ofiarował go Władysławowi Opolczykowi. W 1379 r książe  przekazał go na krótko Węgrowi Andrzejowi Schony z Barlabas. W 1391 r. warownia została zdobyta przez Władysława Jagiełłę, gdyż jego imiennik Władysław Opolczyk obsadził zamek Niemcami i Czechami, którzy plądrowali pobliskie tereny. W późniejszych wiekach zamek należał m.in. do Szafrańców, Trestków, Krezów, Chodakowskich, Męcińskich oraz Myszkowskich.
Zamek został ufundowany w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego.Zamek wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli. W 1370 r. Ludwik Węgierski z okazji koronacji ofiarował go Władysławowi Opolczykowi. W 1379 r książe  przekazał go na krótko Węgrowi Andrzejowi Schony z Barlabas. W 1391 r. warownia została zdobyta przez Władysława Jagiełłę, gdyż jego imiennik Władysław Opolczyk obsadził zamek Niemcami i Czechami, którzy plądrowali pobliskie tereny. W późniejszych wiekach zamek należał m.in. do Szafrańców, Trestków, Krezów,  
Chodakowskich, Męcińskich oraz Myszkowskich.
 
http://www.youtube.com/watch?v=VlPWJjDERTs&feature=related





Wersja z 00:25, 30 sty 2012

Zamek został ufundowany w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego.Zamek wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli. W 1370 r. Ludwik Węgierski z okazji koronacji ofiarował go Władysławowi Opolczykowi. W 1379 r książe przekazał go na krótko Węgrowi Andrzejowi Schony z Barlabas. W 1391 r. warownia została zdobyta przez Władysława Jagiełłę, gdyż jego imiennik Władysław Opolczyk obsadził zamek Niemcami i Czechami, którzy plądrowali pobliskie tereny. W późniejszych wiekach zamek należał m.in. do Szafrańców, Trestków, Krezów, Chodakowskich, Męcińskich oraz Myszkowskich.

http://www.youtube.com/watch?v=VlPWJjDERTs&feature=related


LITERATURA