Salomon Weinzieher: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 63: Linia 63:
Sosnowcu.
Sosnowcu.


Opracował E. KOCOT. Źródła: P.
SZAREJKO -Słownik Lekarzy Polskich...YIX
wieku, t. m, str. 387, Warszawa 1991 r.;
PamiętnikXXV -letniej działalności TLZD;
Biuletyn sejmowy; Ekspres Zagłębiowski,
m 8(69);Kalendarz Sosnowiecki 1911.


Źródło: [[Emilian Kocot]] ''"[[Lekarze Zagłębia Dąbrowskiego - Wstęp do słownika biograficznego]]"''
Źródło: [[Emilian Kocot]] ''"[[Lekarze Zagłębia Dąbrowskiego - Wstęp do słownika biograficznego]]"''

Wersja z 09:19, 7 cze 2014

Zagłębiowskie Biogramy
???
???
Imię i nazwisko ???
Data urodzenia ??????
Data śmierci ???
Zawód Lekarz

WEINZIEHER SALOMON

Urodził się 19 kwietnia 1869 r. w Białymstoku (wg P. Szalejko) lub w Będzinie (wg Biuletynu Sejmowe- go). Gimnazjum ukończył w Piotrkowie Trybunalskim. Studiował ~edycynę na Uniwersytecie War- szawskim skąd został wydalony za działalność polityczną. Dyplom leka- rza uzyskał w 1897 r. w Kijowie. W 1900 r. pracuje w Będzinie. Are- sztowany w 1907 r. W latach 1907- 1913 był sekretarzem Towarqstwa Lekarskiego Zagłębia Dąbrowskiego. W 1911 r. był lekarzem nadetatowym szpitala w Będzinie i lekarzem fabry- cznym walcowni cynku w Będzinie, fabryki oleju w Małobądzu (dziś Sosnowiec). W 1913 r. dyrektor Szpi- ula Miejskiego w Będzinie, a w latach 30. - dyrektor Szpitala Żydowskiego w Sosnowcu. Był aktywnym w działalności społecznej i politycznej. Założył i był przewodniczącym Uni- wersytetu dla Wszystkich, utworzył TowarzystWo Sosnowieckie Kultury Polskiej - rozwiązane przez władze rosyjskie. Pełnił funkcje radnego i ławnika Sądu w Będzinie, prezesa Towarzystwa Dobroczynności Wy- znania Mojżeszowego, członka Rady Opiekuńczej Gimnazjum Realnego. W 1919 r. został posłem na Sejm (mandat nr 6) i ponownie w 1922 r., tkże był prezesem Koła Żydowskiego oraz przewodniczącym Komisji Zdrowia Publicznego. Zginął w Katyniu. Syn jan Jakub był lekarzem clrirurgiem VI Szpitalu Żydowskim w Sosnowcu.

Opracował E. KOCOT. Źródła: P. SZAREJKO -Słownik Lekarzy Polskich...YIX wieku, t. m, str. 387, Warszawa 1991 r.; PamiętnikXXV -letniej działalności TLZD; Biuletyn sejmowy; Ekspres Zagłębiowski, m 8(69);Kalendarz Sosnowiecki 1911.

Źródło: Emilian Kocot "Lekarze Zagłębia Dąbrowskiego - Wstęp do słownika biograficznego" (zamieszczone na Wiki Zagłębie za zgodą autora)