Trzebisławice (Dąbrowa Górnicza): Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
Trzebiesławice - północno-zachodnia, rolnicza dzielnica Dąbrowy Górniczej.
Trzebiesławice - północno-zachodnia, rolnicza dzielnica Dąbrowy Górniczej.


Trzebiesławice położone są pomiędzy Ujejscem i Siewierzem, 12,5 km na płn.-wsch. od centrum miasta. Liczą około 1 tys. mieszkańców i zajmują obszar 1013,89 ha. W skład Trzebiesławic wchodzą dawne przysiółki: Glinianki i Gródki. W okresie międzywojennym należały do gminy Wojkowice Kościelne. Po II wojnie światowej przechodziły pod administrację Wojkowic Kościelnych, Ujejsca i Ząbkowic. 27 V 1975 r. wraz z całą gmina wiejską weszły w skład miasta Ząbkowice, ale już z dniem 1 II 1977 r. zostały ze znoszonego miasta wyłączone jako sołectwo i włączone do gminy Siewierz. 1 stycznia 1993 r. na prośbę mieszkańców Trzebiesławice zostały przyłączone do Dąbrowy Górniczej (na mocy rozporządzenia RM z 19 XII 1992).


==Historia==
Pierwsze wzmianki pochodzą z [[XII wiek]]u. Mówią o wsi należącej do rycerza Trzebiesława lub Trzebiesza. Właścicielami Trzebiesławic w XV wieku byli [[Mikołaj Miszowski]] herbu [[Bryf]], [[Marian Grabowski]] herbu [[Przeginia]] oraz [[Paweł Spargalth]] herbu [[Wieniawia]]. Około [[1580]] roku wieś przeszła na własność biskupów krakowskich. W latach 1735-1782 współwłaścicielami wsi byli Niepiekłowie herbu Rawicz oraz Świerczewscy i Olewińscy. Ok. [[1783]] część wsi przeszła w ręce [[Wincenty Szymczykiewicz|Wincentego Szymczykiewicza]]  nobilitowanego przez biskupa krakowskiego Jerzego Poniatowskiego, kancelarza kurii biskupiej w [[Kraków|Krakowie]].
Przy ul. Zachodniej znajduje się zabytkowa kapliczka prawdopodobnie z [[XVII]] lub [[XVIII]] wieku oraz fragmenty starych murów.
Istnieją też ślady przemysłowej eksploatacji rud cynku.





Wersja z 22:06, 7 paź 2011

Trzebiesławice - północno-zachodnia, rolnicza dzielnica Dąbrowy Górniczej.