Gwardia Olkusz: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
mNie podano opisu zmian
mNie podano opisu zmian
 
Linia 1: Linia 1:
'''Klub Sportowy Gwardia Olkusz'''
'''Klub Sportowy Gwardia Olkusz''' - istniał w latach 194? - 1955.


=HISTORIA KLUBU=
=HISTORIA KLUBU=

Aktualna wersja na dzień 13:18, 5 lut 2024

Klub Sportowy Gwardia Olkusz - istniał w latach 194? - 1955.

HISTORIA KLUBU

Klub Sportowy Gwardia Olkusz powstał przed 1950 roku i jest w spisie klubów sportowych i Ludowych Zespołów Sportowych powiatu olkuskiego z 1950 r. Prowadził sekcję piłki nożnej. Był to klub utworzony przy stacjonującym wtedy w Olkuszu batalionie roboczym Wojska Polskiego, w którym grali jego żołnierze i olkuscy milicjanci. Mecze derbowe KS Olkusz z Gwardią miały dodatkowy "smaczek", gdyż Gwardia była na wszelkie sposoby faworyzowana przez ówczesne władze, ale sympatia olkuskiej publiczności była przy Stali, czyli dzisiejszy KS Olkusz. Do przejścia ze Stali do Gwardii usilnie namawiano co lepszych piłkarzy w efekcie czego część z nich zasiliła szeregi gwardzistów. W Gwardii wówczas grali: Czesław Feczko, Tadeusz Górnicki, Tadeusz Feliksik, Zygmunt Kościański, Banyś, Konopka, Osuch, Trzcionkowski, Fronik, Mączka, Szczypel, Czarnota, Folyr.

Piłkarze Gwardii grali w Klasie B. Po wygraniu w 1953 roku swojej grupy olkuskiej Klasy B w meczu barażowym o awans do Klasy A Stal pokonuje w derbowym pojedynku zwycięzcę grupy II Klasy B olkuską Gwardię 5-1 i 2-1 i do Klasy A awansuje olkuska Stal.

Do zakończenia istnienia Gwardii przyczynił się następujący incydent. W Wolbromiu jesienią 1954 roku Gwardia zremisowała w meczu Klasy B z tamtejszą Unią (Przebojem) 2-2. Po meczu niezadowoleni z wyniku kibice przyjezdnych, którymi byli żołnierze zaczęli bić wojskowymi pasami wolbromskich piłkarzy i publiczność. Ludzie schronili się w pobliskim kinie „Robotnik” jednak i tam wpadli żołnierze. Po tych zajściach złożono skargę do Ministerstwa Obrony Narodowej i klub Gwardia Olkusz został rozwiązany.

Bibliografia

  • Stanisław Milejski, Anna Milejska, Wojciech Szota "Historia Klubu Sportowego Przebój Wolbrom 1937-1997", Wolbrom 1997.
  • Jerzy Nagawiecki "70 lat Przeboju Wolbrom 1937-2007", Olkusz 2007.
  • Ryszard Ryza "Moje z Olkuszem brylantowe gody", Klucze 2012 r.,s. 19, 20, 35, 43-46
  • Joanna Ściepura, Franciszek Lisowski "Z kart olkuskiego sportu - KS Olkusz", w: [Ilkusiana] nr 16, rok 2017.

Tekst: NK