Szlaki wodne Polski. Oficjalny przewodnik Polskiego Związku Kajakowców: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
(Podst. info.)
 
Nie podano opisu zmian
 
(Nie pokazano 2 wersji utworzonych przez jednego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
{{Biblioteka Zagłębiaka infobox  
{{Biblioteka Zagłębiaka infobox  
| okładka =  
| okładka = Szlaki wodne Polski 1932 okładka.jpg
| tytuł = '''Szlaki wodne Polski. Oficjalny przewodnik Polskiego Związku Kajakowców'''
| tytuł = '''Szlaki wodne Polski. Oficjalny przewodnik Polskiego Związku Kajakowców'''
| autor = Antoni Heinrich
| autor = Antoni Heinrich
Linia 16: Linia 16:
Wydawca: Główna Księgarnia Wojskowa
Wydawca: Główna Księgarnia Wojskowa


ISBN:
Miejsce i rok wydania: Warszawa, [[1932]]
 
Miejsce i rok wydania: Warszawa, 1932


Ilość stron: 320
Ilość stron: 320


== Opis: ==
== Opis: ==
Przewodnik Polskiego Związku Kajakowców z czasów II RP. Na okładce grafika [[Wanda Telakowska|Wandy Telakowskiej]]. Publikacja dostępna w wersji cyfrowej: kliknij na link po prawej stronie (napis strona internetowa)
Przewodnik Polskiego Związku Kajakowców z czasów II RP. Na okładce grafika [[Wanda Telakowska|Wandy Telakowskiej]]. Publikacja dostępna w wersji cyfrowej: kliknij na link po prawej stronie (napis strona internetowa).
 
{{CytatD
|1 = Niesły­chanie warto­ściową kajakarską pozycją wydawniczą była książka "Szlaki wodne w Polsce" wydana przez Główną Księgarnię Wojskową w Warszawie w 1932 r., "jako oficjalny przewodnik Polskiego Związku Kajakowców". Mimo, że sam autor w przedmowie do tej książki pisze, że przewodnik ten naszpi­kowany cyframi, skrótami jest zwięzły i suchy, to jednak na 316 stronach podaje opisy 114, na ogół bardzo mało znanych szlaków, co w dużym stopniu wypełniło lukę w krajo­znawczym piśmien­nictwie. I ma rację autor mówiąc, że miłośnicy poezji znajdą ją na szlaku, a wówczas każda literka skrótu w przewodniku, czy też każda cyferka nabiera barwy, życia i wartości. I tak rzeczy­wiście było. Przewodnik ten spełnił ogromną rolę w rozwoju polskiego kajakarstwa, natomiast z obecnej perspektywy czasowej trzeba podkreślić wielką wartość histo­ryczną opisów szlaków kajakowych, położonych na ówczesnych kresach wschodnich obecnie oddzie­lonych granicami państwowymi. Drugim walorem estetycznym tej książki jest jej okładka, którą zdobi o dużej wartości artystycznej trójko­lorowy drzeworyt [[Wanda Telakowska|Wandy Telakowskiej]], nagrodzony na przed­olim­pijskim konkursie sztuki sportowej. Kompozycja bieli, czerni i żółtego koloru oraz motywu kajaków i rzeki — składają się na wyjątkowe dzieło, pełne niewysło-​​wionego czasu, doskonale oddające romantykę tamtych czasów. Niewąt­pliwie ta okładka była dodatkowym magnesem dla ludzi intere­su­jących się książką i kajakarstwem. Trzeba tutaj wspomnieć o reklamie w tej książce zachę­cającej do nabycia orygi­nalnego drzeworytu W. Telakowskiej w Głównej Księgarni Wojskowej za kwotę 55,- złotych. Ta cena pośrednio daje wyobrażenie o wartości tego dzieła.
|2 = Roman Klim
|3 = Kajakarstwo w piśmiennictwie od 1930 do 1939, stero.pl
}}


== Spis treści: ==  
== Spis treści: ==  

Aktualna wersja na dzień 15:47, 14 lut 2017

Biblioteka Zagłębiaka
Szlaki wodne Polski 1932 okładka.jpg
Tytuł Szlaki wodne Polski. Oficjalny przewodnik Polskiego Związku Kajakowców
Rok wydania 1932
Miejsce wydania Warszawa
Wydawca Główna Księgarnia Wojskowa
Liczba stron 320
Autor
Autor Antoni Heinrich
Strona internetowa

Informacje:

Autor: Antoni Heinrich

Wydawca: Główna Księgarnia Wojskowa

Miejsce i rok wydania: Warszawa, 1932

Ilość stron: 320

Opis:

Przewodnik Polskiego Związku Kajakowców z czasów II RP. Na okładce grafika Wandy Telakowskiej. Publikacja dostępna w wersji cyfrowej: kliknij na link po prawej stronie (napis strona internetowa).

Niesły­chanie warto­ściową kajakarską pozycją wydawniczą była książka "Szlaki wodne w Polsce" wydana przez Główną Księgarnię Wojskową w Warszawie w 1932 r., "jako oficjalny przewodnik Polskiego Związku Kajakowców". Mimo, że sam autor w przedmowie do tej książki pisze, że przewodnik ten naszpi­kowany cyframi, skrótami jest zwięzły i suchy, to jednak na 316 stronach podaje opisy 114, na ogół bardzo mało znanych szlaków, co w dużym stopniu wypełniło lukę w krajo­znawczym piśmien­nictwie. I ma rację autor mówiąc, że miłośnicy poezji znajdą ją na szlaku, a wówczas każda literka skrótu w przewodniku, czy też każda cyferka nabiera barwy, życia i wartości. I tak rzeczy­wiście było. Przewodnik ten spełnił ogromną rolę w rozwoju polskiego kajakarstwa, natomiast z obecnej perspektywy czasowej trzeba podkreślić wielką wartość histo­ryczną opisów szlaków kajakowych, położonych na ówczesnych kresach wschodnich obecnie oddzie­lonych granicami państwowymi. Drugim walorem estetycznym tej książki jest jej okładka, którą zdobi o dużej wartości artystycznej trójko­lorowy drzeworyt Wandy Telakowskiej, nagrodzony na przed­olim­pijskim konkursie sztuki sportowej. Kompozycja bieli, czerni i żółtego koloru oraz motywu kajaków i rzeki — składają się na wyjątkowe dzieło, pełne niewysło-​​wionego czasu, doskonale oddające romantykę tamtych czasów. Niewąt­pliwie ta okładka była dodatkowym magnesem dla ludzi intere­su­jących się książką i kajakarstwem. Trzeba tutaj wspomnieć o reklamie w tej książce zachę­cającej do nabycia orygi­nalnego drzeworytu W. Telakowskiej w Głównej Księgarni Wojskowej za kwotę 55,- złotych. Ta cena pośrednio daje wyobrażenie o wartości tego dzieła.

— Roman Klim, Kajakarstwo w piśmiennictwie od 1930 do 1939, stero.pl

Spis treści:

Na ponad 300-tu stronach przewodnika opisane są trasy rzeczne II RP.